Si të regjistroheni me hostimin e inMotion (dhe si të instaloni WordPress)?

Këtu do t’ju përshkoj si të regjistroheni me InMotion Hosting, dhe si të instaloni WordPress në InMotion Hosting. Kjo do t’ju ndihmojë të bëni hapin e parë drejt pritjes dhe krijimin e faqes tuaj të internetit ose blogut me ta.


si të regjistroheni me pritje në lëvizje dhe si të instaloni wordpress në pritjen e lëvizjes

Pritja për lëvizje është një nga shërbimet më të respektuara dhe të besueshme të hosteve atje, dhe është gjithashtu një nga më të vjetrat. Në të kaluarën kam pasur përvojë të mirë me ta dhe ju mund të lexoni rishikimin tim për InMotion këtu.

për mbajtjen në internet me InMotion Hosting është shumë e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u bërë, dhe është një gjë edhe më e lehtë për tu bërë.

Si të regjistroheni me hostimin e inovacionit

Së pari më lër të të përshkoj sesi regjistrohesh me InMotion.

Hapi 1. Zgjidhni planin tuaj të pritjes

www.inmotionhosting.com dhe zgjidhni planin ju doni të përdorni.

si të regjistroheni me pritje në lëvizje

Hapi 2. Zgjidhni emrin e domain

Zgjidhni nëse dëshironi regjistroni një domen emëroni me InMotion Hosting, ose nëse jeni tashmë kanë një domen emrin që doni të përdorni.

Hapi 3. Konfiguroni planin tuaj të pritjes

Zgjidhni cilat Qendra e të dhënave serverat që dëshironi të përdorni. ose Bregu Lindor i SHBA (nëse jeni në Evropë zgjidhni këtë) ose Bregu Amerikan i Perëndimit (nëse jeni në Azi Paqësori zgjidhni këtë).

Zgjidhni nëse dëshironi të InMotion Hosting në para-instaloni WordPress (ose Joomla, PrestaShop ose BoldGrid) për ju.

Hapi 4. Krijoni llogarinë tuaj të pritjes

Vendosni adresën tuaj të emailit dhe klikoni vazhdoni.

Hapi 5. Plotësoni detajet e llogarisë suaj

Plotësoni emrin, adresën dhe detajet e kontaktit dhe zgjidhni mënyrën tuaj të preferuar të pagesës.

InMotion Hosting pranon pagesa të kartave të kreditit (Visa, MasterCard, American Express dhe Discover), si dhe pagesa përmes çekut dhe porosisë së parave.

Tjetra, shkoni dhe rishikoni porosinë tuaj dhe në fund paraqisni porosinë tuaj – dhe ju keni mbaruar!

Tjetra do të ju eci nëpër mënyrën se si instaloni WordPress në InMotion.

Si të instaloni WordPress në InMotion Hosting

Mënyra absolute më e lehtë për të instaluar WordPress në InMotion Hosting është të merrni WordPress para-instaluar kur regjistroheni me InMotion (të cilën e shpjegova).

Por gjithashtu mund të instaloni WordPress pasi të keni regjistruar duke përdorur një program instalimi të quajtur Softaculous.

Si të instaloni WordPress në InMotion duke përdorur Softaculous

 • Hapi 1. Identifikohu në Pritjen tënde të InMotion Paneli i Menaxhimit të Llogarive (AMP).
 • Hapi 2. Nën emrin e llogarisë suaj, klikoni në butonin cPanel. Pastaj do të ridrejtoheni dhe do të regjistroheni automatikisht në cPanel. Përndryshe ju mund të hyni në cPanel përmes shiritit të adresës së shfletuesit tuaj duke shtypur emrin e domain.com.com/cpanel (zëvendësoni domainname.com me emrin aktual të domain).

lëvizje pritjeje cpanel

 • Hapi 3. Klikoni në Lidhje e butë, e cila është e vendosur në seksionin Softuer / Shërbime.
 • Hapi 4. Klikoni në Ikonë WordPress.
 • Hapi 5. Klikoni në Butoni i instalimit.
 • Hapi 6. Plotësoni detajet e instalimit (shiko më poshtë) dhe pastaj klikoni në butonin Install në fund të faqes.

thirrje pritjeje fjalësh butë

 • Hapi 7. Tani do të çoheni në një faqe me cilësimet për faqen tuaj WordPress. Këtu kaloj secilën prej cilësimeve, një nga një:
  1. Zgjidhni protokollin. Zgjidhni cilin nga protokollet e dhëna Uebfaqja juaj e WordPress duhet të jetë e disponueshme. Për shembull unë e përdor https: // www.websitehostingrating.com
  2. Zgjidhni domenin. Zgjidhni emrin e domain që dëshironi të instaloni WordPress nga kutia e pikës
  3. Instaloni në drejtori. Lini këtë bosh për të instaluar direkt në domen. Nëse po instaloni në një nën-dosje të faqes tuaj, shkruani emrin e dosjes. Për shembull, nëse shkruani emrin-dosje, atëherë WP do të instalohet: website.com/folder-name.
  4. Emri i sitit. Emri i faqes suaj të WordPress.
  5. Përshkrimi i faqes. Përshkrimi ose “etiketa” për faqen tuaj të WordPress.
  6. Aktivizo multisite (WPMU). Sigurohuni që kjo kuti të mos jetë e kontrolluar pasi nuk dëshironi të aktivizohet WPMU (Multiuser).
  7. Emri i administratorit. Vendosni një emër përdoruesi për hyrjen tuaj të Panelit të WordPress.
  8. Fjalëkalimi i administratorit. Vendosni një fjalëkalim për hyrjen tuaj të Panelit të WordPress.
  9. Email admin. Vendosni një adresë emaili për hyrjen tuaj të Panelit të WordPress.
  10. Zgjidh gjuhen. Zgjidhni se në cilën gjuhë do të donit të instalonit platformën tuaj WordPress. Lista e gjuhëve të mbështetura është mjaft e madhe dhe me siguri do të gjeni gjuhën tuaj amtare atje
  11. Kufizimi i përpjekjeve të hyrjes (Logizer). Aktivizoni këtë kutinë e kontrollit pasi të doni të instaloni shtojcën “Limit Login Attempts”, pasi rrit sigurinë në faqen tuaj të internetit në WordPress
  12. Zgjidhni një temë për ta instaluar. Zgjidhni asnjë përveç nëse dëshironi të përdorni një temë WordPress nga dropdown.
  13. Opsione te avancuara. Këtu mund të riemërtoni emrin e bazës së të dhënave dhe prefiksin e tabelës, por mund të lini vlerat e paracaktuara si-është.
  14. instaloj. Goditni butonin e instalimit dhe WordPress do të fillojë instalimin, pasi të keni bërë do t’ju tregohen detajet e hyrjes (dhe do të dërgohen me email edhe në adresën e mësipërme të emailit që keni emëruar)

  Kjo është gjithçka. Tani ju e dini se si të regjistroheni me InMotion Hosting, dhe ju e dini se si të instaloni WordPress në InMotion Hosting. Tani varet nga ju që të shkoni dhe krijoni dhe lansoni faqen tuaj të internetit, blog ose dyqan online.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me

  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map