Këtu do t’ju tregoj se sa e thjeshtë është të ndërmerrni hapin e parë drejt krijimit të faqes tuaj të internetit me Bluehost.


Vetë gjeja e pare ju duhet të bëni është regjistrohu me Bluehost.

Tani, ekzistojnë një mori hostesh të ndryshëm në internet që mund të përdorni. Një nga opsionet më të mira për fillestarët është Bluehost, ata nuk janë as më të mirët por as më të këqijtë.

si të regjistroheni me bluehost

ata janë përfundimisht një nga më të lirë opsione rreth e rrotull, ata janë miqësorë fillestarë dhe një host i mirë i gjithanshëm në internet për faqen tuaj personale ose të biznesit të vogël.

Bluehost ka shumë karakteristika të mira që e bëjnë atë një mundësi të mirë për mbajtjen në internet, për shembull:

 • Mundësia për të anulluar në çdo kohë, e tyre 30 ditë, garanci për kthimin e parave ju jep rimbursim të plotë.
 • Paneli i kontrollit i thjeshtë për t’u përdorur (një veçori veçanërisht e mirë për njerëzit e rinj për mbajtjen në internet dhe ndërtimin e faqes në internet).
 • Emri i domain falas, gjerësia e bandës së pa-matur, fushat e pakufizuara dhe llogaritë e pakufizuara të postës elektronike (përveç në planin e tyre themelor), plus shumë më tepër.
 • Kliko-e-nje-buton Instalimi i WordPress (Shih udhëzuesin tim të instalimit këtu).

Pra, me atë jashtë rrugës, le ta mbulojmë si mund të regjistrohem me Bluehost?.

Hapi 1. Shkoni te Bluehost.com

Shkoni në faqen e tyre të internetit dhe shikoni për butonin “filloni tani”. Do të shfaqet dukshëm në faqen kryesore.

si të regjistroheni me bluehost

Hapi 2. Zgjidhni një plan web hosting

Pasi të klikoni në butonin filloni tani, ju jepet katër plane të përbashkëta pritjeje për të zgjedhur. Thelbësore, plus, kryeministër dhe pro biznesit.

planet e përbashkëta bluehost

Këtu janë disa nga tiparet që do të merrni me secilën prej tyre:

Plani themelor

 • Prit një faqe në internet me 50 GB hapësirë
 • Gjerësia e bandës së pashoqe
 • 5 llogari emaili me 100MB për llogari
 • [Ky është plani që ju rekomandoj të filloni me të]

Plani plus

 • Pritini uebfaqe të pakufizuara me hapësirë ​​të pa matur
 • Llogaritë e pakufizuara të postës elektronike me hapësirë ​​të pakufizuar për ruajtje
 • Përfshirë mbrojtje ndaj spamit

Plani Kryeministror

 • Pritini faqet e internetit të pakufizuara me hapësirë ​​të pashembullt
 • Llogaritë e pakufizuara të emailit dhe hapësira e magazinimit
 • Përfshinë rezervë të faqes në internet, intimitetin e domain, dhe më shumë

Plani i biznesit Pro

 • Pritini faqet e internetit të pakufizuara me hapësirë ​​të pashembullt
 • Llogaritë e pakufizuara të emailit dhe hapësira e magazinimit
 • Përfshinë mbrojtjen e spamit, certifikatën SSL, IP të dedikuar, privatësinë e domain, dhe më shumë

Unë ju rekomandoj që ju filloni me planin themelor, pasi është më e lirë dhe më e lehtë për të filluar.

Ju gjithmonë mund të azhurnoni më vonë nëse dëshironi më shumë fuqi dhe veçori.

Nëse keni ndërmend të drejtoni një uebfaqe të vetme biznesi ose blog personal, atëherë me të vërtetë nuk duhet të keni nevojë të kërkoni një paketë më të shtrenjtë.

Paketat plus, kryeministër dhe pro vërtet vijnë në ndihmë vetëm nëse keni ndërmend të ekzekutoni disa uebfaqe menjëherë, ose nëse keni ndërmend të nisë një sit ecommerce.

Hapi 3. Zgjidhni emrin e domain

Pasi të keni zgjedhur një plan, do t’ju kërkohet të shkruani emrin e domain.

zgjidhni emrin e domain

Do t’ju jepen dy mundësi, mund të regjistroheni një “Domain i ri” (e cila përfshihet falas për vitin e parë)

Ose nëse tashmë keni një domen që dëshironi të përdorni, ju zgjidhni “Unë kam një domen.”

Vendosni emrin e domain dhe më pas zgjidhni nëse mund të jeni në faqen tuaj të internetit .com, .org, .net, etj.

Hapi 4. Vendosni informacionin tuaj personal

Pasi të merret emri i domain-it, do t’ju kërkohet të shkruani informacion personal Krijo llogarine tende.

regjistrohu blu

Është sende standarde ju shihni në arkëtimin e çdo faqe në internet, emrin dhe emrin, mbiemrin, fjalëkalimin, vendin, numrin e telefonit, etj.

Do t’ju kërkohet gjithashtu të zgjidhni një mundësi pagese; Bluehost ju lejon të paguani përmes kartë Krediti ose PayPal.

Hapi 5. Zgjidhni Shtesa (Opsionale)

Pra, tani mund të zgjidhni sa kohë dëshironi që paketa juaj Bluehost të zgjasë (12, 24, ose 36 muaj) dhe të zgjidhni disa shtesa.

shtesa Bluehost

Jo të gjitha shtesat janë të nevojshme, kështu që do ta sqaroj shkurtimisht secilën, kështu që ju mund të dini nëse ju duhet apo jo.

Privatësia e domenit

Për një shtesë prej 0,99 dollarë në muaj, Bluehost mund të fshehë informacionin tuaj të kontaktit personal (emrin, adresën dhe emailin) ​​nga të qenët i disponueshëm përmes informacionit për publikun. Kjo është një ide e mirë nëse doni të mbani informacionin tuaj personal anonim.

Unë rekomandoj që të merrni këtë shtesë.

Rezervimi i faqes Pro

Një tjetër shtesë prej 2,99 $ në muaj, backup-i i faqes rregullisht do të krijojë kopje rezervë të faqes suaj të internetit.

Kështu që nëse faqja juaj në internet rrëzohet ose bëni një gabim të madh, mund të klikoni me një buton dhe të rivendosni faqen tuaj të internetit duke përdorur kopjen rezervë të fundit. Ju gjithashtu mund të shkarkoni skedarë të kompresimit që përmbajnë të gjitha burimet e faqes suaj të internetit.

Unë rekomandoj që të merrni këtë shtesë.

Motori i kërkimit Jumpstart

Për 2.99 dollarë në muaj, Bluehost do të ndihmojë që faqja juaj e internetit të futet në tre motorët e mëdhenj të kërkimit (Google, Yahoo, dhe Bing) sa më shpejt që të jetë e mundur.

Unë nuk ju rekomandoj ta merrni këtë shtesë.

Siguria e sitit

Kjo shtesë prej $ 1.99 në muaj siguron një siguri shtesë për domenin tuaj, duke përfshirë skanimin e malware-it mbrojtjen e DDoS, dhe disa mbrojtje standarde të internetit.

Kjo shtesë është më e përshtatshme për njerëzit që drejtojnë uebfaqe, ku produktet shiten dhe informacionet për pagesa mund të ruhen.

Unë nuk ju rekomandoj ta merrni këtë shtesë.

Certifikata SSL

Një çertifikatë SSL mbron informacionin e ndjeshëm të klientëve tuaj. Kjo shtesë është më e përshtatshme për njerëzit që drejtojnë uebfaqe, ku produktet shiten dhe detajet personale të klientit dhe informacioni i pagesës mund të ruhen.

Unë nuk ju rekomandoj ta merrni këtë shtesë.

Hapi 6. Kjo është ajo – Ju jeni regjistruar me Bluehost!

Pasi të keni zgjedhur shtesat tuaja, keni mbaruar. Goditi Butoni “dorëzo” dhe ju keni mbaruar.

rend bluost

Do të merrni një email te mirpritur shumë shpejt duke konfirmuar llogarinë tuaj të pritjes me Bluehost dhe i ka të gjitha detajet e hyrjes që ju nevojiten për të filluar.

Urime, tani keni ndërmarrë hapin tuaj të parë drejt krijimit të faqes tuaj të internetit. Hapi tjetër është të instaloni WordPress (Shihni udhëzuesin tim të instalimit këtu)

Nëse nuk keni tashmë, shkoni në bluehost.com dhe regjistrohuni tani.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me