Si të instaloni WordPress në SiteGround

Kalimi i kësaj faqe WordPress në SiteGround është ndoshta vendimi më i mirë që kam marrë ndonjëherë kur bëhet fjalë për mbajtjen në internet. Kështu që nëse nuk e keni tashmë, duhet të shkoni dhe të regjistroheni edhe në sitin e faqes.


Por si ta instaloj WordPress në SiteGround? Në këtë tutorial do t’ju tregoj sa e lehtë është të instaloni WordPress në pritjen tuaj të SiteGround llogari.

si të instaloni wordpress në sheshin e faqes

Ekzistojnë një numër mënyrash të mundshme se si të instaloni WordPress në llogarinë tuaj të hostimit të SiteGround, por këtu do t’ju drejtoj përmes dy prej metodave më të lehta të instalimit të WordPress.

Ky është plotësisht automatik dhe përdor SiteGround-in Wizard Setup WordPress. Isshtë gjysmë-automatike dhe përdor Softaculous konfigurimi i instalimit.

Si të instaloni WordPress në SiteGround – duke përdorur Setup Wizard

Hapi 1: hyrje në zonën tuaj të klientit SiteGround

Hapi 2: Klikoni në flamurin që thotë “Merrni faqen tuaj të re dhe funksionon!

para-instalimi i fjalës së faqes në sit

Hapi 3: Zgjidhni te merrni WordPress para-instaluar në këtë llogari, dhe klikoni në vazhdim.

magjistar për vendosjen e fjalëve të faqeve të faqes

Hapi 4: Atëherë zgjidhni cilat duhet të jenë detajet e hyrjes tuaj për faqen tuaj në WordPress

Ky është emri i përdoruesit dhe fjalëkalimi (P.S. gjithmonë përdorni fjalëkalime të forta) të cilat i përdorni për t’u loguar në zonën e administratorit të faqes tuaj WordPress.

konfigurimi para-instalimit të wordpress siteground

Hapi 5: Atëherë zgjidhni një temë WordPress (opsionale) për tu instaluar me faqen tuaj të WordPress

Nëse nuk zgjidhni një temë këtu, do të merrni temën fillestare themelore të WordPress. Nëse tashmë keni një temë WordPress që dëshironi të përdorni, atëherë mos zgjidhni një model nga këtu.

Hapi 6: Më në fund Klikoni Dorëzoni dhe WordPress do të instalohet dhe konfigurohet për ju

Dhe do t’ju jepen detajet e hyrjes dhe ato do t’ju dërgohen me email.

Tani sa e lehtë ishte! Metoda tjetër përfshin disa hapa të tjerë dhe ju lejon të rregulloni instalimin tuaj në WordPress në SiteGround pak më shumë.

Si të instaloni WordPress në SiteGround – duke përdorur Softaculous

Kjo metodë është pak më e gjysmë-automatike dhe përdor Instaluesin Softaculous WordPress (pasi kjo ju jep disa mundësi më shumë për të rregulluar instalimin tuaj në WordPress).

Pra, çfarë është e butë? Në thelb është një bibliotekë e shkrimeve të softuerit që automatizon instalimin e aplikacioneve me burim të hapur si WordPress (por edhe Joomla, Magento etj.).

Hapi 1: Hyni në tuaj Zona e Klientit SiteGround dhe hyrni në kontrollin tuaj (e quajtur cPanel)

Hapi 2: Tjetra, shikoni për “Instaluesi i WordPress” ikonë. Klikoni mbi të

Instalues ​​i WordPress cpanel cpanel

Pastaj do të çoheni në një faqe që ju jep pak më shumë një përmbledhje të WordPress.

Hapi 3: Klikoni në “Install” buton

instalimi i fjalëve në terren

Kjo do t’ju çojë në një faqe me cilësime për faqen tuaj në WordPress.

Hapi 4: Cilësimet e konfigurimit të softuerit WordPress

trualli i faqes në site butë

Këtu do t’ju përshkoj çdo vend, një nga një:

 1. Zgjidhni protokollin. Zgjidhni cilin nga protokollet e dhëna Uebfaqja juaj e WordPress duhet të jetë e disponueshme. Për shembull unë e përdor https: // www.websitehostingrating.com
 2. Zgjidhni domenin. Zgjidhni emrin e domain që dëshironi të instaloni WordPress nga kutia e pikës
 3. Instaloni në drejtori. Lini këtë bosh për të instaluar direkt në domen. Nëse po instaloni në një nën-dosje të faqes tuaj, shkruani emrin e dosjes. Për shembull, nëse shkruani emrin-dosje, atëherë WP do të instalohet: website.com/folder-name.
 4. Emri i sitit. Emri i faqes suaj të WordPress.
 5. Përshkrimi i faqes. Përshkrimi ose “etiketa” për faqen tuaj të WordPress.
 6. Aktivizo multisite (WPMU). Sigurohuni që kjo kuti të mos jetë e kontrolluar pasi nuk dëshironi të aktivizohet WPMU (Multiuser).
 7. Emri i administratorit. Vendosni një emër përdoruesi për hyrjen tuaj të Panelit të WordPress.
 8. Fjalëkalimi i administratorit. Vendosni një fjalëkalim për hyrjen tuaj të Panelit të WordPress.
 9. Email admin. Vendosni një adresë emaili për hyrjen tuaj të Panelit të WordPress.
 10. Zgjidh gjuhen. Zgjidhni se në cilën gjuhë do të donit të instalonit platformën tuaj WordPress. Lista e gjuhëve të mbështetura është mjaft e madhe dhe me siguri do të gjeni gjuhën tuaj amtare atje
 11. Kufizimi i përpjekjeve të hyrjes (Logizer). Aktivizoni këtë kutinë e kontrollit pasi të doni të instaloni shtojcën “Limit Login Attempts”, pasi rrit sigurinë në faqen tuaj të internetit në WordPress
 12. Zgjidhni një temë për ta instaluar. Zgjidhni asnjë përveç nëse dëshironi të përdorni një temë WordPress nga dropdown.
 13. Opsione te avancuara. Këtu mund të riemërtoni emrin e bazës së të dhënave dhe prefiksin e tabelës, por mund të lini vlerat e paracaktuara si-është.
 14. instaloj. Goditni butonin instalues ​​dhe WordPress do të fillojë instalimin, pasi të keni bërë do t’ju tregohen detajet e hyrjes (dhe do të dërgohen me email edhe në adresën e mësipërme të emailit që keni emëruar)

Voila! WordPress tani duhet të instalohet në SiteGround

Në rast se i keni ndjekur hapat nga ky tutorial, tani do të keni të instaluar një uebfaqe të WordPress dhe të gjitha konfigurimet në llogarinë tuaj të hostimit të SiteGround.

Tani mund të identifikoheni te WordPress dhe të filloni të redaktoni temat, të ngarkoni shtojcat dhe të shtoni përmbajtje në faqen tuaj të re të WordPress.

Nëse nuk e keni tashmë, shkoni te siteground.com dhe regjistrohuni tani (udhëzuesi im për regjistrimin është këtu).

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map