Si të instaloni WordPress në Bluehost

Tani që jeni regjistruar për të pritur me Bluehost (shiko udhëzuesin tim hap pas hapi këtu), hapi tjetër është të krijoni faqen tuaj të internetit.


Mënyra më e lehtë për të krijuar një faqe në internet është duke përdorur një mjet ndërtues i faqes në internet si WordPress. Por si ta instaloj WordPress në Bluehost?

si të instaloni wordpress në bluehost

WordPress është deri tani opsioni më i popullarizuar. WordPress është falas, i lehtë për tu mësuar dhe përdorur, dhe i mbështetur mirë.

Le të mësojmë se si ta bëjmë instaloni WordPress në Bluehost! Për këtë udhëzues do të përqendrohem plotësisht WordPress, por Weebly, Joomla dhe Drupal janë gjithashtu alternativa të njohura për WordPress.

Fatmirësisht procesi për instalimin e ndonjërit prej tyre është goxha i ngjashëm, kështu që kjo si të instaloni WordPress në udhëzuesin Bluehost duhet të jetë e dobishme pa marrë parasysh se cilin softuer zgjidhni.

Hapi 1. Shkoni te my.bluehost.com

Kur të shkoni në my.bluehost.com dhe të regjistroheni, do t’ju dërgohet panelin tuaj të kontrollit (CPanel).

cpanel bluehost

Shikoni seksionin që thotë “faqe në internet” dhe klikoni në ikonën WordPress. Ju do të ridrejtoheni në një vend të quajtur “Mojo Marketplace”.

Përfshi – Whatfarë është Tregu Mojo?

Para se të vazhdoj më tej, unë do të shpjegoj shpejt çfarë është Tregu Mojo, sepse mund të jetë shumë konfuze për këdo që është i ri në ndërtimin e faqes në internet.

mojomarketplace.com është një sit që ka bashkuar aplikacione të njohura të faqeve të internetit në një vend, në mënyrë që ato, p.sh.. WordPress, mund të instalohet lehtësisht me klikimin e një butoni.

Në Tregun Mojo do të gjeni aplikacione që merren me tema të tilla si:

 • Blog dhe mjete për ndërtimin e faqes në internet, si WordPress (kjo është ajo që do të dëshirojmë)
 • Temat për faqet e internetit
 • Forumet
 • Enciklopedi Online (wikis)
 • Reklama të klasifikuara
 • softuer elektronik
 • Edhe me shume

Shumica e këtyre aplikacioneve janë falas, por jo shumë të lehta për t’u instaluar (duhet të ngarkoni softuer, të redaktoni skedarë konfigurimi, të krijoni baza të të dhënave etj.).

Mojo Marketplace bën gjithçka për ju.

Ju mund të instaloni shpejt dhe lehtë të gjitha këto aplikacione dhe t’i përdorni ato në faqen tuaj të internetit pa prekur asnjë kod.

Pra, tani që ju keni një ide në lidhje me atë që është Tregu Mojo, le të vazhdojmë.

Hapi 2. Instaloni WordPress në Bluehost

Kur mbaruam për herë të fundit, ju sapo keni klikuar në ikonën WordPress në Bluehost.com.

Kjo do t’ju çojë në Mojo Marketplace, ku më pas do të klikoni në butonin e madh duke thënë “Instaloni skriptet e reja”.

si të instaloni wordpress në bluehost

Hapi 3. Zgjidhni emrin e domain

Pasi të klikoni në instalimin e WordPress, do t’ju çoni në një ekran ku do t’ju kërkohet shkruani emrin e domain dëshironi të instaloni WordPress në.

Vendosni emrin e domain. Por, para se të klikoni në butonin që thotë “kontrolloni fushën”, mund të shihni një kuti të vogël me një prapambetje [/] (kjo ikonë) pranë saj.

drejtori i fjalëve

Këtu duhet të vendosni në të cilin drejtori duhet të instalohet WordPress:

 1. nëse ti lere fushen te bardhe (dhe kjo është rekomanduar veprim), atëherë WordPress do të instalohet në domenin tuaj rrënjë (p.sh. domain.com)
 2. Nëse vendosni një fjalë në fushë, për shembull “wordpress”, atëherë WordPress do të instalohet në atë direktori (p.sh. domain.com/wordpress)

Pasi të jeni të kënaqur me gjithçka, klikoni në Butoni “kontrolloni domain”.

Ju mund të merrni një mesazh që thotë se “duket sikur skedarët tashmë ekzistojnë në këtë vend”, por mund ta injoroni këtë mesazh dhe të klikoni “vazhdoni”.

Hapi 4. Shkruani informacionin tuaj të hyrjes në WordPress

Do të duhen disa minuta që WordPress të instalohet. Pasi të kryhet përpunimi i instalimit, do të ridrejtoheni në një faqe ku do t’ju jepet kredencialet tuaja të hyrjes në WordPress:

detajet e hyrjes në wordpress

 • URL e faqes suaj të internetit
 • URL e administratorit (hyrja) e faqes suaj të internetit
 • Emri juaj i përdoruesit
 • Fjalëkalimi juaj

Ky është informacion i rëndësishëm, prandaj sigurohuni që të shkruani gjithçka poshtë dhe ta mbani diku të sigurt dhe lehtësisht të arritshme.

Ju gjithashtu do të merrni një email konfirmimi me të gjitha informacionet.

Nëse menjëherë nuk e shihni faqen tuaj të mundësuar me WordPress, mos u frikësoni, mund të zgjasë mjaft orë (deri në orën 12) para se të shfaqet faqja juaj e re.

Hapi 5. Kjo është ajo – Ju keni instaluar me sukses WordPress!

temë e paracaktuar e fjalës

Ti e bëre! Tani keni një instalim të pacenuar (vanilje) të WordPress në llogarinë tuaj të pritjes Bluehost.

Tani mund të identifikoheni në WordPress dhe filloni të redaktoni temat, duke i ngarkuar shtojcat dhe duke shtuar përmbajtje në uebfaqen tuaj të re të WordPress.

Nëse nuk keni tashmë, shkoni në bluehost.com dhe regjistrohuni tani.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map