Si të instaloni TUAJ në më pak se 3 minuta (duke përdorur softaculous)

Këtu do t’ju tregoj, hap pas hapi, si ta instaloni Shkurtesa e lidhjeve TUAJ në një emër domain porosi duke përdorur Softaculous në llogarinë tuaj të përbashkët të hostimit cPanel.


YOURLS (shkurt per Ytonë OWN URL Shortener) është një alternativë e shkurtër e burimeve të hapura dhe të vetë-pritëse të URL shkurtuar për bit.ly, goo.gl ose is.gd.

si të instaloni yourls duke përdorur softaculous

Bit.ly ose Goo.gl janë shërbime vërtet të mira për shkurtimin e lidhjeve, por mbase doni të krijoni lidhjet tuaja të shkurtuara të markës tuaj duke përdorur një aplikim 100% falas, me burim të hapur, të vetë-pritur dhe fleksibël të shkurtimit të URL-së.

Në këtë tutorial, unë do t’ju tregoj se si të instaloni YOURLS duke përdorur një emër domain të personalizuar në Softaculous (për instalim në Ubuntu ose CentOS udhëzimet e arkivave këtu).

Unë do të supozoj se ju keni regjistruar tashmë një emër domain porosi dhe që e vendosni atë në hostin tuaj të internetit.

Instalimi i TUAJ duke përdorur Softaculous dhe filloni të shkurtoni URL-të nuk duhet t’ju marrin më shumë se disa minuta.

1. Hyni në cPanel të hostit tuaj të internetit (Unë jam duke përdorur SiteGround)

softaculous

Së pari, ju duhet të identifikoheni në panelin tuaj të kontrollit të mbajtjes në internet (cPanel) dhe të klikoni në ikonën ose butonin Softaculous. Unë jam duke përdorur SiteGround dhe është hosti i faqes që unë përdor dhe rekomandoj (lexoni rishikimin tim të SiteGround).

TUAJ mund të instalohen në shumicën e programeve të përdorura në internet si në InMotion Hosting (rishikoni këtu) ose në Bluehost (rishikoni këtu) dhe do t’i gjeni në skriptet e instalimit me 1 klik (si Softaculous, Installatron ose Fantastico Deluxe) në cPanel të llogarinë tuaj të pritjes.

(FYI shikoni krahasimin tim të SiteGround vs Bluehost nëse jeni të interesuar të dini se si këto dy hoste të Internetit grumbullohen kundër njëri-tjetrit)

2. Qasja në Softaculous (ose Installatron ose Fantastico Deluxe)

yourls butë

Tjetra, gjeni kutinë e kërkimit dhe kërkoni për aplikacionin për shkurtimin e URL-së TUAJ.

3. Instaloni TUAJ në Softaculous

instaloni yourls

Pastaj klikoni në lidhjen e instalimit.

4. Konfiguroni cilësimet TUAJ

konfiguroni yourls butë

Më në fund, duhet të konfiguroni cilësimet e konfigurimit YOURLS.

 1. Zgjidhni protokollin: Unë rekomandoj të përdorni jo-WWW (d.m.th. http: // ose https: // vetëm) pasi kjo do të shkurtojë më tej URL-në
 2. Zgjidhni domainin: Zgjidhni domainin për të instaluar YOURL në (p.sh. Unë kam wshr.site)
 3. Në drejtorinë: Lini këtë bosh
 4. Emri i faqes: Zgjidhni një emër për emrin e faqes YOURLS
 5. Emri i përdoruesit të administratorit: Zgjidhni një vështirë për të guess emrin e përdoruesit
 6. Fjalëkalimi i administratorit: Zgjidhni një edhe më të vështirë për të guxuar fjalëkalimin
 7. Emri: Emri juaj i parë
 8. Mbiemri: Mbiemri juaj
 9. Email i administratorit: adresa juaj e emailit
 10. Instaloni: Klikoni në butonin instalues ​​dhe YOURLS do të instalohen

Klikoni në butonin instalues ​​dhe YOURLS do të instalohen duke përdorur Softaculous. Pasi të jetë instaluar, do t’ju jepet emri i përdoruesit dhe fjalëkalimi në tryezën tuaj të administratorit / panelit YOURLS.

yourboard url shortboard dashboard

Kjo është ajo, ju keni mbaruar të gjithë dhe tani keni mësuar se si të instaloni VETE!

Për të përfunduar gjërat, këtu më poshtë kam përmbledhur kërkesat e serverit dhe kam shënuar disa nga të mirat dhe të këqijat e JUAJ.

Kërkesat e serverit TUAJ

 • Serveri duhet të ketë aktivizuar mod_rewrite
 • Serveri duhet të mbështesë të paktën PHP 5.3 dhe MYSQL 5
 • Duhet të ketë skedarin e vet .htaccess (d.m.th. ju nuk mund të instaloni YOURLS në të njëjtën drejtori si për shembull WordPress)

Pro dhe kundra TUAJ

Pros:

 • 100shtë 100% falas
 • Sourceshtë burim i hapur (ndryshe nga bit.ly)
 • -Shtë vetë-pritur (ju DUHET se ndryshe nga bit.ly)
 • Flexibleshtë fleksibël dhe i thjeshtë për t’u instaluar në cPanel (paneli i kontrollit që shumica e faqeve të internetit si përdorimi i Hostinger)
 • Ju mund të përdorni cilindo domen që zotëroni
 • Mund të ndryshoni destinacionet e URL-së më vonë (ndryshe nga bit.ly)
 • Gama e madhe e shtojcave falas (ndryshe nga bit.ly)
  • Plugins që ju lejojnë të zgjidhni nga një gamë e llojeve të ridrejtimit (p.sh. 301, 302, ridrejtimi meta)
  • Shtojca që vendos një URL të kthimit
  • Plugin që e bën URL të pandjeshëm
  • Plugin që forcon me shkronja të mëdha
  • Shtojca që shton etiketimin e lidhjeve të Google Analytics
  • Plugin që fsheh referuesin ose ju çon në një shërbim anonimizues
  • Plus ngarkon më shumë shtojca që zgjasin JUAJ
 • Ju mund të importoni dhe eksportoni URL (ndryshe nga bit.ly)
 • Mund të shtoni përdorues (ndryshe nga bit.ly)
 • Ju mund ta përdorni atë për të krijuar kotësi, URL të fushatës dhe shitjeve (p.sh. për marrëveshjet e mbajtjes së faqes në internet të Premten e Zezë)

Cons:

 • Mund të jetë disi sfiduese për të instaluar manualisht
 • Mund të jetë edhe më sfiduese për të instaluar në një server cloud (për shembull në Kinsta ose Cloudways ose WP Engine)
 • Asnjë rezervë gjithëpërfshirëse nuk është në dispozicion (importi / eksporti ose eksporti i bazës së të dhënave janë opsionet e vetme)
 • Dizajni është themelor (krahasuar me bit.ly)
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map