WordPress Sitelerini Statik HTML’ye Dönüştürme (Hız, Güvenlik ve SEO’yu Artırmak İçin)

WordPress, çoğu kullanıcı için CMS’nin tercihine dönüştü, ancak sebepsiz değil. Bir blog veya bir işletme için çevrimiçi olmanın en kolay ve en hızlı yoludur ve çok yönlülük, özelleştirme ve kurulum ve işlem kolaylığı hiç yoktur..


Yine de, arzulanan bir şey bırakıyor, bu yüzden insanlar başka alternatifler arıyorlar veya bu durumda, her iki dünyanın en iyisini sunan daha eksiksiz bir çözüm. Evet, hakkında konuşuyoruz WordPress CMS’nizi terk etmeden WordPress sitelerini statik HTML sitelerine dönüştürme.

Başka bir deyişle, bahsettiğimiz gibi bir kurulum, içeriğinizi ve sitenizi WordPress ile yönetme kolaylığına sahip olmanızı sağlarken CMS ile ilgili bazı önemli sorunlardan kaçınmanıza olanak tanır. güvenlik açıklarını, hız ve performans sorunlarını kesmek, barındırma hizmetine aşırı bağımlılık vb..

Ama her seferinde bir şey ele alalım. WordPress sitelerini statik HTML sitelerine dönüştürmenin avantajları ve dezavantajları ve ayrıca bunu yapmak için kullanabileceğiniz farklı seçenekler.

WordPress ve artan popülaritesi

WordPress dünyanın en popüler CMS’si (İçerik Yönetim Sistemi). CMS temelde kullanıcıların herhangi bir kodlama bilgisi olmadan web sitelerini oluşturmalarına ve yönetmelerine izin veren bir yazılımdır.

Ve WordPress tam da bunu yapmakta oldukça başarılı. Çok yönlüdür ve kullanıcıların koda dokunmak zorunda kalmadan web sitelerinde istedikleri her tür işlevselliği uygulamalarına izin vermek için tonlarca eklenti sunar.

WordPress’in çok yönlülüğü de popülerliğinin sebebidir, bu da şu anda internetteki tüm web sitelerinin yaklaşık% 33,5’ine güç sağlamasıyla açıkça görülmektedir..

WordPress siteleri ve dikkate almanız gereken önemli faktörler

Size sadece WordPress hakkında bir genel bakış sunarken, WordPress sitelerinin güvenliğini, performansını ve SEO’sunu dikkate almak önemlidir işletmenizin genel web deneyimi söz konusu olduğunda önemli faktörler olma eğilimindeyken.

güvenlik çoğu kullanıcının fazla önem vermediği şaşırtıcı derecede önemsiz bir faktördür. Başarısız olan ve web sitelerinin ve verilerinin önemli güvenlik ihlallerinden asla kurtulamayan birkaç başarılı işletme vakası var..

WordPress’in özellikle varsayılan olarak güvenlik açısından en iyisini sunmadığını söylemek doğrudur. Ancak, WordPress sitenizin güvenliğinin genel seviyesini artırmak için bir uzman kiralayabilir veya bazı güvenlik önlemleri alabilirsiniz.

Hemen hemen aynı şey verim yanı. Performans varsayılan olarak tam olarak kötü olmasa da, bir WordPress sitesi daha işlevsel ve daha hızlı olması için çok az optimizasyon gerektirir.

SEO yön kesinlikle WordPress’in diğer CMS seçeneklerine kıyasla oldukça avantajlı olduğu bir şey. WordPress sitelerini SEO için optimize etmek çok kolaydır ve sitenizin neredeyse tüm SEO optimizasyon ihtiyaçlarını karşılayan birçok eklenti vardır.

Ancak birçok kullanıcı hala WordPress web sitelerinin statik bir sürümüne geçme ihtiyacını buluyor. Nedenini bulalım.

Dinamik ve statik web siteleri

Şununla ilgili önemli avantajların çoğunu zaten ele aldık WordPress’in dinamik doğası. Neredeyse var temalar ve eklentiler arasından seçim yapabileceğiniz sonsuz seçenekler web sitenize kodla uğraşmak zorunda kalmadan istediğiniz görünümü ve işlevselliği kolayca ve hızlı bir şekilde verebilmenizle ilgilidir.

Kaynak: https://www.pluralsight.com/blog/creative-professional/static-dynamic-websites-theres-difference

Fakat bu dinamik doğanın kendi sınırlamaları vardır, bu biraz daha ayrıntılı olarak tartışmamız gereken bir şey.

Dinamik içerik teknik olarak, bir kullanıcı web sitenizi her ziyaret ettiğinde bir istekte bulunulacağı ve istediklerini sunmak için veritabanınızdan gerekli verilerin alınacağı anlamına gelir..

Bunun orta ve yüksek trafikli web siteleri için ayda milyon kez ve gerçekten yüksek trafikli web siteleri için ayda 10 milyon kez olduğunu hayal edin.

Bu, özellikle performans ve güvenlik cephesinde bazı endişeleri doğurur. İlkine gelince, sitenizin hızı, Google’ın gözündeki önemli SEO faktörlerinden biri olan bir hit alma eğilimindedir.

Ama daha fazlası var. Veritabanının kendi sınırlamaları olduğu için, trafiğinizdeki büyük bir artış, web sitenizin çok düşmesine neden olarak artan yükü kaldıramayabileceği için çalışmasının durmasına neden olabilir..

Dahası, sitenizle aynı sunucuda barındırılan birçok web sitesinden birinin trafiğinde büyük bir artış olsa bile web siteniz düşebilir, bu da çoğu paylaşılan barındırma hizmetinde durumdur.

Sonra güvenlik kısmı geliyor. Çoğu saldırı olayı genellikle veritabanı tarafında olur. Ayrıca, WordPress gibi Açık Kaynak platformları saldırılara karşı çok daha savunmasızdır, çünkü tüm saldırganların yapması gereken daha sonra çok daha yüksek bir düzeyde ölçeklendirilebilecek belirli bir güvenlik açığı bulmaktır.

Benzer şekilde, tıpkı performansta olduğu gibi, sitenizle aynı veritabanında barındırılan başka bir site saldırıya uğradıysa, sitenizin saldırıya uğrama şansı da önemli ölçüde artar.

Söylemeye gerek yok, bu sorunlar bakım cephesinde çok şey gerektiriyor. Eski temalar ve eklentiler sitenizi güvenlik ve diğer sorunlara karşı daha savunmasız hale getirebilir, bu nedenle düzenli olarak güncellenmeleri gerekir.

Saldırıya uğrayan veya kötü amaçlı kod bulaşan herhangi bir eklenti veya tema, kitle düzeyinde hack girişimlerine ve saldırılarına da yol açabilir, bu nedenle kullandığınız temaların ve eklentilerin türü konusunda da dikkatli olmanız ve savunmasız hale gelenleri kaldırmanız gerekir..

Ancak, WordPress sitelerinin güvenliği hakkında gerçekten endişe duyan çoğu kullanıcı, premium güvenlik eklentileri gibi ek güvenlik önlemleri uygulamak zorundadır..

Statik web sitelerinin avantajları

Statik siteler bir veritabanı kullanmadığından, yukarıda tartıştığımız olası sorunların çoğuna karşı savunmasız değildir. Ayrıca, birçok performans ve güvenlik avantajı da sunarlar.

Onları aşağıda ayrıntılı olarak ele alalım.

Güvenlik

Yukarıda belirttiğimiz gibi, statik bir web sitesinin veritabanı kullanmasına gerek yoktur. Bunun anlamı saldırıya uğramaz bir veritabanına bağlı olarak WordPress sitelerinde endişe verici bir şekilde yaygın olan SQL enjeksiyonları (SQLi) ve Siteler Arası Komut Dosyası (XSS) gibi uygulamalar aracılığıyla bir veritabanını hackleyerek.

Benzer şekilde, statik bir site de yalnızca web sitenizle aynı veritabanındaki başka bir siteyi hackleyerek saldırıya uğramaz. Statik bir web sitesi, WordPress gibi Açık Kaynak yazılım kullanan çoğu sitenin hackleme olasılıklarına karşı savunmasız değildir..

Ayrıca, modası geçmiş veya virüs bulaşmış temaları veya ücretsiz eklentileri kullanma nedeniyle saldırıya uğrama riski de taşımıyorsunuz. Yani sadece statik bir web sitesi kullanarak, web sitenizin güvenliğini önemli ölçüde artırırsınız.

hız

Yukarıda tartıştık dinamik web sitelerinde hız sorunları olabilir çünkü veritabanına istekte bulunmaları ve istenen içeriği veritabanından almaları gerekiyor. Ancak statik bir web sitesi veritabanını değil, önceden oluşturulmuş sayfaları kullanır, çok daha hızlı yüklenir dinamik sitelerde olduğu gibi ileri geri hiçbir ilgi alanı olmadığı için.

Kaynak: https://www.thecrazyprogrammer.com/2016/11/difference-between-static-and-dynamic-websites.html

Hız artışı sadece daha iyi kullanıcı deneyimi sağlamaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda SEO cephesinde Google’ın iyi kitaplarına da ulaşmanızı sağlayacaktır..

Bakım

Tekrar, statik web sitelerinde, düzenli olarak güncellenmeye devam edecek hiçbir eklenti veya tema yoktur. Hız veya performans optimizasyonu açısından yapacak çok şey yok. Statik bir sitenin hızını veya performansını artırmak için bir uzman tutmaya gerek yoktur.

Dinamik sitelerin trafik artışlarına kıyasla trafik artışları olduğunda endişelenecek çok daha az şey vardır. Tüm bunlar kesinlikle sitenizi korumak ve çevrimiçi işinizin daha önemli bölümlerine daha iyi odaklanabilmek için çok daha kolay bir zaman anlamına gelir.

Statik web sitelerinin dezavantajları

Statik bir web sitesinin dezavantajları gittikçe, çok şey nasıl gittiğinize bağlıdır dinamik WordPress sitenizi statik bir siteye dönüştürmek. Eklentileri kullanmak genellikle diğer çözümleri kullanmaktan daha popüler bir seçenek olduğundan, dezavantajları bu açıdan tartışalım.

Ortalama kullanıcı için çok teknik

Dinamik bir siteyi statik bir siteye dönüştürmek ortalama WordPress kullanıcısı için fazla teknik olabilir. Çok sayıda karmaşık adım var ve işlem sırasındaki hataları düzeltmek zor olabilir.

Örneğin, sitenizi statik bir alana dönüştürmek için popüler olanı kullanmaya karar verirseniz, site dosyalarını almak için eklenti ayarlarında statik siteyi kurarken önce bir alt alan oluşturmanız ve WordPress yüklemenizi oraya aktarmanız gerekir..

WordPress kurulumunuz ve web sitesi dosyalarınız farklı sunuculardaysa ek bir adım olurdu ve statik dosyaları bir zip dosyası olarak indirip sunucunuza yüklemeniz gerekir.

Daha önce böyle bir şey yapmadıysanız, hızlı bir şekilde bunaltıcı olabilir ve hatalar ve işleri karıştırmak için çok fazla alan bırakabilir, bu da düzeltilmesi zor veya pahalı olabilir. Oldukça yaygın olan bazı potansiyel sorunlar arasında, sitenizin diğer dosyalarıyla birlikte aktarılmayan resim dosyaları veya CSS karşılaşma sorunları sayılabilir..

Kolay CDN seçeneği yok

Henüz bilmiyorsanız, bir CDN bir İçerik Dağıtım Ağı anlamına gelir. Temel olarak statik sitenizin gerekli dosyalarını kullanıcılarınıza, ideal olarak kullanıcılarınızın çoğunun geldiği yere en yakın bir yerden sunan, böylece hızlı bir yükleme süresi elde eden bir kaynaktır.

Şimdi, yukarıda bahsettiğimiz Simply Static dahil hiçbir statik site oluşturucu eklentisi olmadığından, bu görevi sizin için halledecek bir CDN kullanmayın, bu size bırakılacak bir şeydir. Başka bir deyişle, burada kendi çözümünüzü yapılandırmanız gerekir.

İşlevsel sınırlamalar

İşlerin işlevsellik tarafına gelince, statik site jeneratör eklentilerini kullanarak statik bir site oluşturmak oldukça sınırlıdır.. İletişim formlarını kullanamaz, site arama işlevine ve yorumlara sahip olamazsınız, veya bu konuda işlevlerinde dinamik olan herhangi bir şey. Üçüncü taraf çözümlerini kullanmak bir seçenektir, ancak kurulumu pahalı ve zor olabilir.

Ayrıca, sitenizde çok fazla yönlendirme varsa, statik olarak giderek SEO cephesinde kazandığınız avantajın çoğunu kaybedersiniz. Bunun nedeni eklentilerin siteniz için bir .htaccess dosyası oluşturmaması ve bunun yerine SEO için iyi olmayan tüm yönlendirmeleriniz için meta etiketler kullanmasıdır..

Son olarak, eklentiler kullanılarak oluşturulan statik sitelerin de bazı bakım zorluklarıyla karşılaştığı gerçeği vardır. Burada dikkat edilmesi gereken en büyük şey, sitenizde yaptığınız herhangi bir değişikliğin tüm sitenizin yeniden yayınlanmasına yol açmasıdır, bu da daha küçük siteler için sorun teşkil etmeyebilir, ancak daha büyük siteler için oldukça zaman alabilir..

Bir WordPress sitesini statik bir HTML sitesine dönüştürme?

Artık WordPress sitenizi statik hale getirmenin avantajlarının ve dezavantajlarının farkında olduğunuza göre, bu değişikliği nasıl uygulayacağınızı, sahip olduğunuz iki seçeneği ve dezavantajların çoğunu nasıl ele alabileceğinizi tartışalım..

Statik site üreteci eklentileri

Yukarıda tartışıldığı gibi, WordPress sitenizi statik site jeneratör eklentilerinden birini kullanarak statik hale getirebilirsiniz, en popüler seçenekler Simply Static ve WP2Static’tir. Ancak, bu eklentilerden herhangi birini kullanmaya karar verirseniz, yukarıda tartıştığımız sınırlamalarla ve sorunlarla uğraşmanız gerekir..

Bununla birlikte, aşağıdaki bu iki popüler seçeneği hızlıca gözden geçirelim.

Basitçe Statik

sadece statik wordpress eklentisi

Basitçe Statik en popüler statik site jeneratör eklentisi bu yazıyı yazarken 20.000’den fazla WordPress sitesi kullanıyor. WordPress sitenizi, istediğiniz yerde, WordPress kurulumunuzu güvenli bir yerde kilitlerken ziyaretçilerinize sunabileceğiniz statik bir sürüm oluşturmanıza yardımcı olur..

Bu, önceden oluşturulmuş statik sayfalar sayesinde ziyaretçilerinize daha hızlı içerik sunmanıza olanak tanırken, WordPress siteleriyle ilişkili olası güvenlik sorunlarının çoğundan kaçınmanıza yardımcı olur..

WP2Static

WP2Statik wordpress eklentisi

WP2Static: başka bir popüler statik site jeneratör eklentisi sitenizin içeriğini yönetmek için WordPress’i kullanmanıza izin verirken kullanıcılarınıza WordPress web sitenizin statik bir sürümünü sunmanıza olanak tanır.

Diğer popüler özelliklerinden bazıları, korsanları ilgilendirmemesi için WordPress kullandığını gösteren sitenizdeki tüm işaretleri kaldırmayı, GitHub sayfaları ve diğer seçenekler şeklinde sunduğu seçeneklerden birini kullanarak sitenizi ücretsiz olarak barındırma seçeneğini içerir. , dışa aktarma görevleriniz tamamlandığında masaüstü bildirimleri gönderme vb..

WooCommerce veya üyelik siteleriyle varsayılan olarak çalışmıyor olsa da, bu tür siteler için de çalışmasını sağlamak için Snipcart gibi üçüncü taraf bir araç kullanabilirsiniz..

Ayrıca, statik form dönüştürücü (temas ve diğer formları statik sitenizde bulundurmak için), gelişmiş CSS işlemci (sitenizin görünümünü daha iyi özelleştirmek için) dahil WP2Static’in ücretli eklentileriyle statik sitenizin işlevselliğini daha da artırabilirsiniz. ) ve diğerlerinin yanı sıra gelişmiş tarama ve algılama.

Tüm bu eklentilerden birinin kullanılması, bazı durumlarda, özellikle de bir bütün olarak web sitelerini değil, açılış sayfalarını sunmak veya yorumlar gibi dinamik öğelere sahip olmayan daha küçük web siteleri dahil olmak üzere, bazı durumlarda iyi bir seçenek olabilir..

Peki bu durumlarda daha iyi bir seçenek nedir? Aşağıda bulalım.

Sunucusuz statik WordPress barındırma çözümleri

Gibi çalışan bazı üçüncü taraf çözümleri vardır statik, başsız WordPress web barındırıcıları, ve eklentileri kullanmanın mükemmel bir alternatifidir, çünkü ikincisiyle ilgili sorunları çözmenize yardımcı olurlar. WordPress sitenizi statik hale getirmek için gerçekten çok yönlü seçenekler olan 3 belirli çözümü inceleyelim.

Strattic

strattic başsız statik wordpress barındırma

Stattic, WordPress web sitenizin hafif, statik bir sürümünü oluştururken WordPress’i her zamanki gibi arka uç olarak kullanmanıza izin veren başsız bir WordPress ana bilgisayarıdır.

WordPress sitenizin statik bir sürümünü oluşturmak için diğer seçeneklerin aksine, Strattic sınırlı işlevselliğin ötesine geçer ve dünyaya yayılmış geniş bir CDN ağıyla övünür, yani web sitenizin ziyaretçileri nereden geliyor olursa olsun, her zaman inanılmaz hızlı yükleme hızı elde edeceklerdir. kendilerine en yakın konumdan içerik sunulacak.

strattik gösterge tablosu

Strattic, dinamik WordPress sitesinin web ile olan bağlantısını keser ve kimlik doğrulamanın arkasındaki farklı bir URL’ye yerleştirir, böylece yalnızca site sahipleri bu siteye erişebilir. WordPress’inizi her zamanki gibi kullanmaya devam edebilirsiniz – pazarlama insanları hala içerik ekleyebilir, yine de eklentiler ekleyebilir vb..

Benzer şekilde, iletişim formu, site arama işlevi ve daha fazlası gibi dinamik öğeler için yerleşik işlevsellik sayesinde geleneksel statik site oluşturma çözümlerinin sınırlamalarının çoğunu da halletmeyi başarır..

Strattic, barındırma sunucularıyla ilişkili çoğu bilgisayar korsanlığı ve performans sorununu otomatik olarak ortadan kaldıran kendi sunucusuz mimarisiyle sunucusuz statik bir WordPress barındırma çözümü olduğunu gururla iddia ediyor.

strattic hosting planları

Strattic’teki başlangıç ​​planı aylık 35 $ olarak fiyatlandırılır ve bir web sitesinin tüm özellikleri ile birlikte gelir. Strattic, hangi planları tercih ederseniz edin, göç sürecini sizin için ücretsiz halledecektir.

HardyPress

hardypress sunucusuz wordpress hosting

HardyPress, WordPress kullanıcıları için başka bir sunucusuz barındırma seçeneğidir. Aslında, kişisel web sitesi planı hemen hemen fiyatlandırıldığında Strattic’ten çok daha ucuz Aylık 5 $ (yıllık ödeme yaparsanız), ancak işlevsellik açısından hiçbir şey eksikse.

hardypress fiyatlandırma

WordPress sitenizin performansını ve güvenliğini hemen artırın! Ziyaretçiler web sitenizin tamamen statik bir sürümüne erişir. Gerçek WordPress kurulumunuz ayrı bir alanda yaşıyor ve yalnızca bir düzenleyicinin içerikte bazı değişiklikler yapması gerektiğinde çalışıyor.

Aslında, öne bakan dinamik bileşenleri olmayan tüm WordPress eklentilerini kullanmanıza izin vermesi daha çok yönlüdür. HardyPress ayrıca popüler İletişim Formlarını da desteklemektedir 7,
web sitenize kendi arama işlevini uygularken.

Strattic gibi, WordPress kurulumunuzu, daha hızlı yükleme süresi için dünya genelinde 30 konumla web sitenizin tamamen statik bir sürümünü oluştururken, sizden başka hiç kimsenin erişemeyeceği ayrı bir alana yerleştirir..

Diğer özelliklerinden bazıları SSD teknolojisi, HTTPS, WordPress örneğinizi kapatma yeteneği ve daha fazlası.

hırsız

Shifter Sunucusuz Statik WordPress Barındırma

WordPress sitenizle statik olmak istiyorsanız, başka bir harika seçenektir. Kurulumu ve bakımı şaşırtıcı derecede kolayken, tüm WordPress temalarınızı ve eklentilerinizi (dinamik öğelere sahip olanları engelleme) kullanmanızı sağlar.

Barındırma veya robot ve bilgisayar korsanlarının tehditleri olmadan bildiğiniz ve sevdiğiniz aynı WordPress temalarını, eklentilerini ve araçlarını kullanın.

Yapmanız gereken hemen hemen her şey için 1 tıklama seçeneği vardır ve yeni bir site kurmak veya eski WordPress sitenizi taşımak Shifter ile çok kolay.

Güvenlik ve performans, yukarıda incelediğimiz diğer iki statik site oluşturma seçeneğinde olduğu kadar iyi olurdu, Netlify’e dağıtma ve Slack için bildirimler veya hatta ihtiyaçlarınıza göre özel bir entegrasyon, HTTP / 2 özellikli ağ geçidi gibi bazı güzel özellikler , IPv6 dağıtımı ve daha fazlası.

Yorumlarınız ve iletişim formunuz için alternatifleri vardır ve Shopify tabanlı e-ticaret siteleriyle de çalışır.

değişen fiyatlandırma

Fiyatlandırmaya gelince, özel alan adı seçeneği olmayan en temel planı tek bir web sitesi için ücretsiz olarak kullanılabilirken, özel alan adı ile en ucuz planın fiyatı 16 $ aylık.

WordPress Sitelerini Statik HTML’ye Dönüştürme: Özet

wordpress sitelerini statik html sitelerine dönüştürme

WordPress sitenizle statik olmanın birçok faydası vardır, ama bu herkes için değil. Çok şey burada tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olsa da, WordPress panonuza her gün veya günde birkaç kez giriş yapma eğiliminiz varsa, muhtemelen WordPress sitenizi statik hale getirmenin daha fazla bakım zorluğuna neden olacağıdır. senin için değdiğinden daha.

Bununla birlikte, WordPress sitenizde arada sırada çok fazla değişiklik yapma eğiliminiz olmasa bile, sitenizin statik bir sürümüne geçiş yapmak için hangi seçeneği kullanmanız gerektiğini düşünmelisiniz..

Eklenti seçeneği bir bütçedeki kullanıcılar için cazip gelebilir, başa çıkmak zor olabilecek büyük web siteleri için sorunlara neden olabilir. Ancak, açılış sayfaları ve yalnızca içerik barındıran küçük siteler için büyük bir bütçe seçeneği olabilir..

Daha fazla işlevselliğe ihtiyacınız varsa veya oldukça büyük bir WordPress siteniz varsa, üçüncü taraf sunucusuz statik WordPress barındırma çözümleri yukarıda inceledik gitmek için bir yoldur. Sadece süper yumuşak bir geçiş sağlamakla kalmaz, aynı zamanda WordPress’i daha önce yaptığınız gibi kullanmanıza izin verirken, iletişim formları ve web sitesi araması gibi önemli dinamik öğeler için yerleşik işlevsellik sunar.

Son olarak, Statik bir geçişin genel hızı, performansı ve güvenliği artıracağı kesin WordPress web siteniz yalnızca çok fazla dinamik öğe kullanmanız gerekmiyorsa bir seçenek.

Bunu yaparsanız, kaliteli bir barındırma ve uygun hız ve performans optimizasyonları bunun yerine gitmeniz gereken şeydir..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map