Nasıl sıfırdan bir blog başlatmak için

Kendi blogunuzu başlatma fikirlerinizi ve uzmanlığınızı dünyayla paylaşmanın en iyi ve en kolay yoludur. Sıfırdan bir blog oluşturmanın çok zor ve teknik olduğunu düşünüyorsanız, o zaman daha yanlış olamazdınız. Çünkü bir blog yapmak düşündüğünüzden çok daha kolay. Gerçekten!


Bu, WordPress kullanarak sıfırdan nasıl bir blog başlatılacağına dair takip edilmesi ve anlaşılması kolay videolarla adım adım “omzumu izle” öğreticisidir..

Ama takılırsanız, bana bir e-posta göndermekten çekinmeyin ve size yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım.

İsterseniz, blogunuzu küçük işletmenizi veya çevrimiçi mağazanızı tanıtmak için bile kullanabilir veya blog yazarak ondan para kazanabilirsiniz.

 1. Burada ne öğreneceksin?
 2. Sıfırdan bir WordPress blogunun nasıl oluşturulacağını öğreneceksiniz (yani WordPress’in nasıl kurulacağı, yapılandırılacağı ve özelleştirileceği).

 1. Blog başlatmak için neye ihtiyacınız var??
 2. Bir bilgisayar ve internet bağlantısına ihtiyacınız olacak (duh!) Ve başlamak için en az birkaç saatiniz olmalı.

 1. WP blogu oluşturmanın maliyeti nedir??
 2. Çok fazla değil, sadece bir alan adı ve web barındırma için ayda yaklaşık 10 $ harcamanız gerekecek..

sıfırdan bir wordpress blogu nasıl başlatılır

Hazır mısın? Ardından, 2020’de bir WordPress blogunu nasıl sıfırdan başlatacağınızı öğrenelim:

WordPress ile sıfırdan bir blog nasıl başlatılır

 • 1. Bir alan adı alın & ağ sağlayıcısı

  İlk olarak, blogunuzu oluşturmadan önce iki şeye ihtiyacınız vardır; bir alan adı ve web barındırma. Bunlar blogunuzun yapı taşlarıdır.

  Blogunuz için web barındırma hizmeti olarak Bluehost.com veya SiteGround.com’u kullanmanızı öneririm, işte nedeni:

  Her ikisi de teklif benzer fiyatlandırma

  İkiside WordPress.org tarafından önerilen. Bluehost ve WordPress 2005’ten beri birlikte çalışıyor

  Her ikisi de tek tıklamayla WordPress kurulumu teknik kurulum ve konfigürasyona otomatik olarak özen gösterir.

  Her ikisi de teklif 7/24 destek yani her zaman sorularınızı cevaplayacak biri var ve çevrimiçi destek merkezleri WordPress rehberleri, video eğitimleri ve daha fazlasını içeriyor.

  Her ikisi de teklif 30-gün para iade garantisi sonuçta blog sahibi olmak istemediğinize karar verirseniz geri ödeme alabilirsiniz.

  Bluehost size ÜCRETSİZ ALAN ADI verir onlarla kaydolduğunda.

  SiteGround size üstün özellikler sunar hız ve güvenlik söz konusu olduğunda (FYI bu site için Siteground’ın GrowBig planını kullanıyorum).

  Bu şirketler hakkında daha ayrıntılı bilgi için SiteGround incelememe ve Bluehost incelememe bakın ve hala karar veremiyorsanız, SiteGround karşılaştırması ile Bluehost karşılaştırmasını kontrol etmelisiniz.

 • 2. WordPress’e genel bakış & Kurulum

  Bu videoda, WordPress’i basit ve başlangıç ​​dostu “1 tıklama” WordPress yükleyicilerini kullanarak barındırma hesabınıza nasıl yükleyeceğinizi öğreneceksiniz..

  WordPress kurulumuyla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa bu kurulum kılavuzuna ve adım adım.

 • 3. WordPress girişi & yönetici alanı

  WordPress’i yüklediğiniz için tebrikler! Bu videoda, WordPress yönetim alanınıza nasıl giriş yapacağınızı ve orada bulunan önemli araçları nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz..

 • 4. WordPress’de sayfa oluşturma

  Bu videoda, WordPress blogunuz için nasıl sayfa oluşturacağınızı (ana sayfanız, iletişim sayfanız vb.) Öğreneceksiniz..

 • 5. WordPress’de yayın oluşturma

  Bu videoda, WordPress blogunuz için nasıl yayın oluşturacağınızı öğreneceksiniz. Yayınlar, sitenizdeki ters kronolojik sırada listelendikleri için sayfalardan biraz farklıdır ve blog yayınları gibi günlük türü içerikler için idealdir.

  Perde arkası

  WordPress’deki sayfalar ve yayınlar arasındaki fark nedir?

  WordPress’teki yayınlar ve sayfalar yüzeyde çok benzer görünebilir, her ikisi de bir başlık içerir ve ana içerik alanı aynı içerik düzenleyiciyi kullanır, ancak birkaç önemli fark vardır:

  Yayınların görünür bir tarih ve zaman damgası vardır, ancak sayfalar

  Yayınlar web sitenizde en yeniden en eskiye doğru ters kronolojik sırada görüntülenir.

  Sayfalar, blogunuzun ana zaman çizelgesinin dışında bırakılır

  Yayınlar kategoriler ve etiketler kullanılarak düzenlenebilir

  Sayfalar hiyerarşik bir yapıda düzenlenebilir

  Gönderi, RSS beslemeleri ile birleştirilir ve yeni gönderiler yayınlandığında aboneleri uyarır

  Genel bir kural olarak, blogunuzun bir parçası olmayan ve “zamansız” içerik, sayfa olarak yayınlanmak için en uygun yöntemdir. Blogunuzun veya derginizin bir parçası olan ve daha fazla zamana duyarlı olan bir içerik, yayın olarak daha uygundur.

  Tamam, devam edelim.

 • 6. Kategoriler & WordPress içindeki etiketler

  Bu videoda, WordPress blogunuz için kategoriler ve etiketler (gönderiler için) oluşturmayı öğreneceksiniz.

 • 7. WordPress eklentilerini kullanma

  Bu videoda, WordPress web sitenizde eklentileri nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Eklenti, işlevselliği genişletir veya WordPress blogunuza yeni bir özellik (örneğin bir iletişim formu) ekler.

  Perde arkası

  Yüklemeniz gereken WordPress eklentileri nelerdir?

  Eklentiler, WordPress blogunuzun işlevselliğini genişletmeye ve genişletmeye yardımcı olur. Blogunuz için kullanabileceğiniz yaklaşık 50.000 ücretsiz WordPress eklentisi var. Ancak çıldırmayın ve hepsini yükleyin çünkü çok fazla eklentinin yüklü olması blogunuzun yüklenmesini yavaşlatacaktır. Bu yüzden seçici olmanız ve yalnızca blogunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu eklentileri yüklemeniz gerekir.

  Aksimet blogunuzu kötü amaçlı içeriğe karşı koruyan bir anti-spam eklentisidir (bu resmi bir WordPress eklentisidir ve önceden yüklenmiş olarak gelir).

  Yoast arama motorunuzu blogunuzu optimize etmenize ve meta etiketler ve XML site haritası oluşturma, robots.txt dosya yapılandırması, .htaccess dosya düzenleme ve daha fazlası gibi WordPress blogunuzun SEO’sunu yapılandırmanıza yardımcı olan bir SEO eklentisidir.

  WP Roketi WordPress sitenizin hızlı yüklenmesini sağlayan premium bir önbellek eklentisidir. WP Rocket ile ilgili en iyi şey, karmaşık eklenti ayarları olmadan gelmesi ve eklentiyi etkinleştirdikten sonra web sitenizin yükleme süresini hızlandırmasıdır..

  Görsel Besteci tam ve profesyonel bir WordPress sitesi oluşturmak için güçlü özellikler ve varlıklardan oluşan zengin bir kütüphane sunan sezgisel bir sürükle ve bırak editörüdür.

  Imagify kalitenizi kaybetmeden dosya boyutlarını azaltarak yüklediğiniz görüntüleri optimize eden, böylece blogunuzun hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayan bir resim sıkıştırma eklentisidir

  Sosyal Savaş eklentisi blogunuza çarpıcı görünümlü sosyal yer imi düğmeleri eklemenize yardımcı olur.

  İletişim Formu 7 farklı türde iletişim formları oluşturmak için kullanabileceğiniz bir iletişim formu eklentisidir.

  Jetpack blogunuza istatistikler, ilgili yayınlar, arama motoru optimizasyonu, sosyal paylaşım, koruma, yedeklemeler, hız ve e-posta listesi yönetimi gibi özellikler sunan hepsi bir arada bir eklentidir.

  Hadi devam edelim.

 • 8. WordPress temalarını özelleştirme

  WordPress teması (şablon olarak da bilinir), WordPress destekli blogunuzun görünümünü ve hissini belirleyen bir dosya kümesidir. Bu videoda, WordPress blogunuz için harika bir ilk izlenim oluşturmak için WordPress temalarını nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

 • 9. WordPress menüleri & widget’ları

  Bu videoda, WordPress menüsünü kullanarak blogunuzun içeriğinin görünümünü nasıl değiştireceğinizi öğreneceksiniz & widget özellikleri.

 • 10. Oluşturma & kullanıcıları yönetmek

  Bu videoda, WordPress blogunuzda kullanıcı hesaplarını nasıl oluşturacağınızı ve yöneteceğinizi öğreneceksiniz.

 • Bonus: Blog tanıtımı & güvenlik ipuçları

  Burada birkaç yararlı ipucu ile WordPress blogunuzu nasıl tanıtacağınızı, koruyacağınızı ve koruyacağınızı öğreneceksiniz..

  Perde arkası

  WordPress’i Güvenli Hale Getirmek İçin Ne Yapabilirsiniz??

  WordPress, WordPress blogunuzu daha da sertleştirmek için atabileceğiniz önlemleri buradan alır. Birkaç temel WordPress güvenlik ipucu:

  Yönetici / ana kullanıcı adınız olarak “Yönetici” kullanmayın

  Güçlü parolalar kullanın (uzun, sayılar, büyük harfler ve simgeler içeren)

  Yalnızca bilinen kaynaklardan eklentileri ve temaları indirin

  Her zaman çekirdek WordPress güncellemelerini çıkar çıkmaz tamamlayın (tüm SiteGround planları yönetilen WordPress barındırma ile birlikte gelir, yani sizin için WordPress’e temel güncellemeler ve yamalar yapacaklardır – otomatik olarak)

Blogunuzdan Para Kazanmanın 5 Yolu

Kendi deneyimlerime göre, bir blogdan nasıl para kazanabileceğinizle ilgili birçok tavsiyenin, blogunuzun zaten günde binlerce ziyaretçi çektiği öncülüne dayandığını gördüm. Fakat bu varsayım ne kadar doğrudur? Benim gibiyseniz, muhtemelen günde binlerce ziyaretçi almıyorsunuzdur. Ancak endişelenmeyin, blogunuzdan para kazanmanın birçok yolu vardır. Bunlar herhangi bir blog için çalışacak beş yöntemdir.

Yöntem 1: Sponsorluklar

Çoğu kişi, sitenizde reklam yayınlamanın (makalelerin sonunda görünen banner reklamlar veya metin reklamlar) gelir getirmenin en iyi yolu olduğunu söyleyecektir. Bu reklam programlarının oluşturulması kolay olsa da, çok fazla trafiğiniz olmadığı sürece de izlemeye değmez. Saf reklamcılığa kolay bir alternatif, yerel şirketlerin adlarını ve logolarını web sitenize koymak için doğrudan ödeme yapacağı sponsorluklardır..

Yöntem 2: E-kitaplar ve birinci sınıf içerik

Her ay yeni bir indirilebilir içerik parçası (örnek olay incelemesi, teknik inceleme veya Kindle e-kitap) oluşturmaya istekli iseniz, blogunuza dayanarak tekrar eden bir gelir akışı oluşturabilirsiniz. İşte böyle çalışır: 25 sayfalık bir kitap oluşturun, Amazon’a ekleyin ve kitap başına 1,99 ila 3,99 dolar arasında bir ücret alın. En iyisi, bu tamamen itibarınızı geliştirmeye yardımcı olan tamamen pasif gelirdir.

Yöntem 3: Kurslar ve danışmanlık

Ve e-kitap ve diğer premium içeriklerle itibarınızı oluşturduktan sonra, o zaman yüksek dolarlık kurslar ve danışmanlık hizmetleri satmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, sağlık ve zindelik hakkında bir blog yazdığınızı varsayalım. Her gün spor salonunda egzersiz önerileri verebilir ve kendi fotoğraflarınızı gönderebilirsiniz. Bu, sizi kişisel bir fitness eğitmeni olarak işe alan insanlara veya bir spor salonunun sizi yeni bir fitness kursu için öğretmen olarak işe almasına kapı açabilir..

Yöntem 4: Satış ortaklığı pazarlaması

Birçok insanın belirli bir ürüne olan tutkusunu aldığını ve çok başarılı bir bağlı kuruluş pazarlama işine dönüştürdüğünü gördüm. Örneğin, farklı teknoloji gadget’ları hakkında yazmaktan hoşlandığınızı ve kullanıcıların en son yeni ürün teklifleri hakkında bilgi edinmek için okudukları nispeten popüler bir gadget blogunu oluşturduğunuzu varsayalım. Zaten ürünlerden bahsediyorsunuz, neden bunu yaptığınız için para almıyorsunuz? Bir bağlı kuruluş pazarlama programına kaydolursanız, blogunuzdaki bir ürün bağlantısını her tıkladığında ve bir ürün satın aldığında ödeme alabilirsiniz..

Yöntem 5: İçerik pazarlaması

En iyi önerimi son sakladım. Blogunuzdan para kazanmanın en iyi yolu, onu içerik pazarlama çabalarınızın merkezinde tutmaktır. Nasıl çalışır? Bir blog oluşturursunuz ve blogunuzu SEO düşünerek düzenli olarak güncellersiniz, ana web sitenizde satılık tüm farklı ürünler hakkında bilgi edinmenin harika bir yoludur..

Blogunuzdan para kazanma konusunda ciddiyseniz, trafiğiniz her gün ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, bunların hepsi kanıtlanmış yöntemlerdir. Başlangıçta biraz çalışma gerektirebilir, ancak uyurken para kazanmanın ne kadar kolay olduğunu gördüğünüzde, bu stratejileri gittikçe daha fazla denemek için ilham alırsınız..

Kendi WordPress blogunuzu başlatmaya yönelik sonraki adımlar

Şimdi size bir blogun nasıl başlatılacağını ve nasıl para kazanabileceğinizi gösterdim ve şimdi tamamen size bağlı. Çünkü bunu sadece siz yapabilir ve blogunuzu çalıştırabilirsiniz!

Fikirlerinizi veya uzmanlığınızı dünyayla paylaşmak veya bir blog ile para kazanmak istiyorsanız, hemen başlamalısınız.

Blogunuzun tasarımını istediğiniz gibi görünmesini ve hissetmesini sağlayan bir WordPress teması seçin. StudioPress temalarını öneririm. Hızlı yüklenen bir WordPress teması da kullanmayı düşünmelisiniz.

Blogunuzun işlevselliğini artıran birkaç WordPress eklentisi yükleyin.

İletişim, hakkında, gizlilik vb. Sayfalar gibi birkaç önemli “olması gereken” sayfayı ekleyin. Bu nasıl başlamalı bir blog rehberi, bu tür sayfaları nasıl oluşturacağınızı gösterir.

Git ve ilk blog yazını yaz.

Herhangi bir şeyle karşılaşırsanız, bana bir e-posta göndermekten çekinmeyin ve size yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım. Ayrıca WordPress kaynakları listeme de göz atmalısınız ve alternatif olarak bir web sitesini kolayca ve hızlı bir şekilde oluşturmak istiyorsanız bir web sitesi oluşturucu da kullanabilirsiniz..

Ayrıca blog’unuzun ne zaman yayınlanacağını da bana bildirin, çünkü blogunuzu “canlı” ve “hareket halinde” görmek isterim. Yardımcı video eğitimleri için Bluehost’a çok teşekkür ederim.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map