En Yaygın Web Hosting Şartları ve Anlamları (Infographic)

Barındırma konusunda yeni misiniz ve disk alanı, bant genişliği veya çalışma süresi gibi kelimelerin gerçekten ne anlama geldiğini merak ediyor musunuz??


O zaman yalnız değilsin. İlk kez ev sahipliği yapmak için kaydolduğumda şaşkındım.

en yaygın web barındırma terimleri Infographic

İşte aşağıda bir Infographic ile ortak web hosting şartları , bu kelimelerin gerçekten ne anlama geldiğine dair açıklamalarla.

Keşke böyle bir görsel sözlük rehberi olsaydı, o zaman başladığımda.

Çünkü deneyimsiz, web hosting lingo yabancı bir dil gibi görünebilir ve biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Özellikle yeni bir web barındırma (Bluehost gibi) için alışveriş yaparken.

Bluehost bu görsel sözlüğü oluşturduk web hosting’in en yaygın kelimeleri, kısaltmaları ve deyimleri.

en yaygın web barındırma terimleriInfograhic kaynağı: bluehost.com

Web barındırma sözlüğü

Bant genişliği: Her saniye web sitenize veya web sitenizden aktarılabilecek veri miktarı.

Blog: Düzenli olarak güncellenen bir web sitesi veya web sayfası. Yeni kayıtlara mesaj denir; yayınlar sitenize iş çekmek veya SEO yardım için kullanılabilir. İşte bir blog sayfası başlatıyorum.

Bulut barındırma: Bulut barındırma, verilerinizi tek bir makinede bulunması yerine birden çok depolama aygıtında yansıtır. Bu fazlalık, siteniz için güvenilirlik sağlar.

CDN: İçerik dağıtım ağı (CDN), web içeriğini, özellikle web sitenizin resimleri ve sayfa stilleri gibi statik dosyaları son kullanıcılara dağıtan, dünyanın dört bir yanındaki birden çok veri merkezinde dağıtılan bir sunucu sistemidir.

Kontrol Paneli: Kontrol paneli, hosting hesabınızın sinir merkezidir. Burası yeni alan adları ekleyebileceğiniz, e-posta adresleri oluşturabileceğiniz, uygulamaları yükleyebileceğiniz ve sahne arkası ayarlarını yönetebileceğiniz yerdir.

CMS: İçerik yönetim sistemi (CMS), bir web sitesini yönetmeyi kolaylaştırmak için bir barındırma sunucusuna yüklediğiniz kullanıcı dostu bir uygulamadır. WordPress gibi bir CMS, kodlama geçmişi olmayan insanlar için bir web sitesine başlamak için özellikle harika.

İŞLEMCİ: Merkezi işlem birimi (CPU), sunucunuzun veya bilgisayarınızın beynidir, komutları yürütür, karar verir ve giriş / çıkış hesaplamaları yapar.

Veri merkezi: Bir veri merkezi, bir ağ yoluyla internete bağlı binlerce sunucuyu barındıran özel bir tesistir.

Özel barındırma: Özel barındırma, sunucunuzu diğer kullanıcılarla veya kuruluşlarla paylaşmak yerine kullanımınız için kiralamanıza olanak tanır.

DNS: Alan Adı Sistemi (DNS), hatırlanması kolay alan adlarını sayısal IP adreslerine çevirir.

Alan adı: Belirli bir web sayfasının konumunu tanımlamak için websitehostingrating.com gibi bir alan adı kullanılır.

Alan adı kayıt kuruluşu: Alan adı tescil şirketi, alan adlarını kaydetmek ve yönetmek için İnternet Tahsisli Adlar ve Numaralar Kurumu (ICANN) tarafından akredite edilmiş bir şirkettir.

E-ticaret: E-ticaret, çevrimiçi ürün veya hizmet satın alma ve satma uygulamasıdır.

FTP ve SFTP: Dosya Aktarım Protokolü (FTP) ve Güvenli Dosya Aktarım Protokolü (SFTP), bilgisayar ve sunucu arasında dosya aktarımı için kullanılır. FTP özellikle toplu aktarımlar için kullanışlıdır, bu nedenle yüzlerce dosyayı tek tek taşımanız gerekmez.

HTML: HyperText İşaretleme Dili (HTML), tarayıcınıza bir web sayfasını nasıl görüntüleyeceğini söyleyen bir bilgisayar dilidir.

HTTP: Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP), web’deki dosyaları aktarmak için kullanılan bir uygulama protokolüdür. Bunu internetin temeli olarak düşünün.

HTTPS: HyperText Aktarım Protokolü Güvenli (HTTPS), HTTP’nin güvenli bir bağlantı üzerinden, çoğunlukla Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) ile birlikte kullanılmasıdır.

IP adresi: İnternete bağlı her bilgisayarın en az bir IP adresi, iki amaca hizmet eden benzersiz bir sayı ve / veya harf dizisi vardır: ana bilgisayar veya ağ arabirimi tanımlama (kim olduğu) ve konum adresleme (nerede olduğu).

Kötü amaçlı yazılım: Bilgisayarınıza, mobil cihazınıza, web sitenize veya ağınıza zarar vermeyi, devre dışı bırakmayı veya kontrolünü ele almayı amaçlayan zararlı yazılım. Kötü amaçlı yazılım genellikle bilgileri çalmak veya fidye için veri tutmak için kullanılır.

Park edilmiş alan: Bluehost müşterileri için, park edilmiş bir alan, yeni bir alan adının diğer alan adlarınızla aynı içeriği görüntülemesini sağlayan kontrol panelinde bulunan özel bir özelliktir. CPanel barındırma dışında park edilmiş alan adı, kaydedilmiş ancak şu anda bir web sitesine işaret etmeyen bir alan adıdır. Kuruluşlar genellikle alan adlarını ileride kullanmak veya diğer alıcılar tarafından kaydedilmemelerini sağlamak için park eder.

Ödeme Sağlayıcı: Ödeme ağ geçidi, kullanıcıların e-ticaret için kredi kartı ödemelerini yetkilendirmesine olanak tanıyan bir hizmettir. Ödeme ağ geçitlerinde genellikle işletme türünüze ve işlem hacminize bağlı olarak belirli uyumluluk gereksinimleri bulunur.

PHP: PHP (Köprü Metni Önişlemcisi’nin kısaltması), web geliştirme için tasarlanmış bir betik dilidir. Dinamik içeriği – fiyatları, yorumları veya alışveriş sepeti içeriğini – statik içerikle – sayfa stilleri ve görüntülerle – tarayıcınızın görüntüleyebilmesi için HTML’de birleştirir.

Eklenti: Eklenti, WordPress gibi mevcut bir web programına belirli bir özellik veya işlev eklemenizi sağlayan bir yazılım bileşenidir.

VERİ DEPOSU: Rasgele erişim belleği (RAM), sunucunuzun veya bilgisayarınızın düzenli olarak veya hızlı bir şekilde erişmek için ihtiyaç duyduğu kısa vadeli verileri depoladığı yerdir.

Sunucu: Sunucu, belirli bir görev için tasarlanmış güçlü bir bilgisayardır. Örneğin, barındırma sunucuları web içeriği sunmak üzere programlanmıştır. Güvenilirlik ve performans sağlamak için gereksiz bileşenler kaldırılır, böylece çoğu sunucuda video kartı, monitör veya hatta klavye bulunmaz.

Paylaşılan Evsahipliği: Paylaşılan barındırma, web sitenizin diğer kişilerin sitelerinin yanında bir sunucuda bulunmasıdır. Sunucunun kullanılabilir kaynakları tüm siteler tarafından paylaşılır.

Site Yedekleme: Site yedekleme, bir sistem arızası, siber saldırı veya insan hatası durumunda sitenizi geri yükleyebilmeniz için verileri kopyalama ve arşivleme uygulamasıdır.

SSL ve TLS: Aktarım Katmanı Güvenliği’nin (TLS) öncüsü olan Güvenli Yuva Katmanı (SSL), bilgisayar sistemleri arasındaki bağlantıları güvenli hale getirmek için tasarlanmış bir şifreleme protokolüdür. Kolaylık ve eski nedenlerden dolayı, her iki protokole genellikle SSL denir.

SSL sertifikası: SSL sertifikası, şifreleme anahtarınızın üçüncü taraf doğrulamasını sağlamak için kullanılır, böylece başka biri web sitenizmiş gibi davranamaz. Bluehost müşterileri kontrol panellerinden SSL sertifikası satın alabilir.

Alt alanlar: Alt alanlar, ek alan adı kaydettirmek zorunda kalmadan belirli içerik için hatırlanması kolay bir URL oluşturmak üzere alan adınıza bir önek eklemenize olanak tanır (örneğin, help.bluehost.com).

TLD’ler: Üst düzey alanlar (TLD’ler), her web adresinin sonunda .com, .org ve .website gibi soneklerdir.

Çalışma Zamanı: Sunucunun kesintisiz ve web sitenize erişilebilir olduğu süre. Bu doğrusal (154 gün çalışma süresi) veya yüzde (geçen yıla göre yüzde 99 çalışma süresi) olarak ölçülebilir.

Virüs: Virüs, diğer programlara, sunuculara veya ev bilgisayarlarına bulaşarak kendi kendini çoğaltan kötü amaçlı yazılımdır. Virüsler genellikle e-posta yoluyla bulaşır.

VPS: Sanal özel sunucu (VPS), sanal ayrılmış sunucular gibi davranan bölümlere ayrılan bir web barındırma sunucusudur ve her biri aynı anda yalnızca bir kullanıcıya atanır.

Web barındırma hizmeti: Bir web barındırma hizmeti, sunucu alanı sağlar, böylece bireyler ve işletmeler web sitelerini internette erişilebilir hale getirebilir.

WordPress: PHP ve MySQL tabanlı ücretsiz ve açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. WordPress en çok kullanılan web sitesi oluşturma yazılımıdır ve 1/3 veya internetteki tüm web sitelerine güç verir.

Bluehost ile hosting almayı mı düşünüyorsunuz? Bluehost incelememde bilmeniz gerekenler ve Bluehost kayıt kılavuzumu kullanmaya nasıl başlayacağınızı öğrenin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map