Shërbimet Hosting të Platformës më të Mirë të Google Cloud

Nëse faqja juaj në internet shkon poshtë, ju humbni para çdo minutë është jashtë linje. Dhe nuk di për ju por e urrej idenë e humbjes së parave. Edhe pse faqja juaj e internetit mund të zbresë për një varg arsyesh, shumicën e kohës janë serverët tuaj të pritësit të internetit që janë në faj.


Nëse faqja juaj e internetit është pritur në serverë me cilësi të ulët, shanset që faqja juaj e internetit të zbresë për orë të tëra është shumë e lartë.

Kjo është ajo ku pret faqen tuaj të WordPress-it Platforma Cloud e Google (GCP) vjen për të shpëtuar.

6 hostet më të mirë të Google Cloud WordPress

Këtu është mendimi im dhe krahasimi i pesë shërbime më të mira pritëse të Google Cloud Platforma Google në treg tani që ju mund të presë faqen tuaj WordPress ose WooCommerce me.

Pritës i WordPress Platformës në Google CloudMë e mira për:lidhje
KinstaPritësi më i mirë i Word Cloud Google Cloudwww.kinsta.com
CloudwaysPritësi më fleksibël i Google Cloudwww.cloudways.com
Motori WPPritës i Google Cloud për faqet premiumwww.wpengine.com
Templ.ioPritja më e mirë e Google Cloud për faqet WooCommercewww.templ.io
ClostePritësi më i mirë i GCP për zhvilluesitwww.closte.com
SiteGroundPritja më e lirë e Google Cloudwww.siteground.com

1. Kinsta

kinsta

 • Shfrytëzon nivelin e primit të Platformës Cloud të Google për të gjithë klientët e tyre.
 • Besuar nga markat kryesore si FreshBooks, Ubisoft, Intuit dhe Buffer.
 • Uebfaqja e Kinsta është www.kinsta.com

Nëse faqja juaj merr njëqind vizitorë në muaj ose një mijë vizitorë në orë, Kinsta lehtë mund të përballojë ngarkesën e faqes suaj të internetit. Ata presin të gjitha faqet e WordPress të klientëve të tyre në nivelin e primit të Platformës Cloud të Google. Shkalla e primit ofron serverë premium dhe më shumë burime për të siguruar lundrim të lumtur dhe të qetë për faqen tuaj të internetit.

Nëse dëshironi të siguroheni që faqja juaj e internetit lehtë mund të shkallëzohet nga disa vizitorë në javë në mijëra në muaj, atëherë Kinsta është një zgjedhje perfekte. Shërbimet e tyre janë lehtësisht të shkallëzueshme nga pulti i tyre. Ju mund të azhurnoni planin tuaj çdo herë që dëshironi të shkallëzoni faqen tuaj të internetit.

tipare kinsta

Edhe në planin e tyre më themelor, ju merrni një falas CDN me gjerësi bandë 50 GB. Një CDN ndihmon në rritjen e shpejtësisë së faqes suaj të internetit duke i fshehur skedarët në faqen tuaj të internetit në servera të tepërta në të gjithë botën dhe pastaj t’u shërbejë skedarët përdoruesve tuaj nga një server që është më i afërti. Kjo zvogëlon vonesën dhe e bën faqen tuaj të internetit më të shpejtë se një makinë F1.

Të gjitha planet e tyre ofrojnë një shërbim falas të migracionit në sit. Pas regjistrimit, mund të kontaktoni ekipin e tyre të ndihmës për të shpërngulur faqen tuaj të WordPress nga ndonjë host tjetër në serverët e tyre. Për shkak se ata presin faqen tuaj në Platformën e Re në Google, ju duhet të zgjidhni 18 lokacione të ndryshme në të gjithë botën për faqen tuaj te internetit.

Mjaft i bëri përshtypje ajo që mund të tërheqin @googlecloud dhe @kinsta për hostimin #WordPress! #DevOps #Cloud #WPDev #webdevelopment pic.twitter.com/Cr7UMaHdpH

– Neuralab (@Neuralab) 22 korrik 2017

Edhe pse ata kopjojnë faqen tuaj të internetit çdo ditë, ju mundeni krijoni kopje rezervë për faqen tuaj të internetit me dorë nga pulti me vetëm disa klikime. Ju mund ta bëni këtë sa herë që instaloni një shtojcë të re ose bëni një ndryshim të ri në mënyrë që të ktheheni në gjendjen e mëparshme të faqes tuaj, nëse ndonjë gjë prishet.

Pros:

 • Shërbim migracioni falas i faqeve i ofruar në të gjitha planet.
 • Rezervime automatike ditore të faqes suaj të internetit.
 • Certifikata falas SSL që mund t’i instaloni vetëm me një klik. Shton HTTPS në URL-në e faqes suaj të internetit.
 • Besuar nga markat po aq të mëdha sa Ubisoft dhe Intuit.
 • Qasja SSH ju lejon të fitoni kontroll shtesë mbi punën e serverit.
 • Përdor një shtojcë me porosi të cache për të rritur shpejtësinë e faqes tuaj dhe për të kursyer burimet e serverit.
 • CDN falas me gjerësi bandë 50 GB edhe në planin bazë.
 • Shërbim shumë i shkallëzuar me dhjetëra shtesa në dispozicion.
 • Ofrohet mbështetje 24/7 e ekspertëve.
 • Të gjithë serverët e tyre përdorin Nginx dhe PHP 7 për t’i dhënë faqes tuaj WordPress një ngritje të shpejtë.

Cons:

 • Shtesat e ofruara si shtesë e Nginx Reverse Proxy mund të bëhen të shtrenjta.
 • Mos ofroni mbështetje telefonike.

çmimi:

 • Planet fillojnë me 30 dollarë në muaj.

2. Rrugë në re

cloudways

 • Ofron mbështetje 24/7 ekspertësh për të gjitha planet.
 • Ju lejon të zgjidhni midis 5 platformave të ndryshme cloud duke përfshirë Google Cloud Platformën.
 • Uebfaqja e Cloudways është www.cloudways.com

Cloudways mund të mos ketë qenë për një kohë të gjatë, por shpejt është bërë zgjedhja e duhur për blogerët dhe pronarët e bizneseve që duan të shfrytëzojnë fuqinë, shpejtësinë dhe shkallëzueshmërinë e platformave cloud si Google Cloud dhe DigitalOcean pa mësuar se si të kodojnë.

Ata ofrojnë një konfigurim i thjeshtë i serverit që mund të përdorni për të vendosur WordPress sites. Ato janë më shumë sesa një ofrues hostesh WordPress; ata ofrojnë pritje të menaxhuar të cloud duke përdorur platforma si Google Cloud.

karakteristika të rrugëve të reve

Nëse nuk jeni të njohur me Cloudways.com, ideja që qëndron pas shërbimeve të tyre është mjaft e thjeshtë. Ato ju lejojnë të pritni faqen tuaj në platforma si DigitalOcean, të cilat më parë ishin të rezervuara për zhvilluesit dhe inxhinierët dhe ju ofrojnë mbështetje 24/7 ekspertësh për një rritje të vogël të çmimit të përgjithshëm. Mijëra pronarë të faqeve të internetit mbështeten në CloudWays për të drejtuar faqet e tyre të internetit pa probleme dhe pa mundim.

Nëse nuk dini asgjë në lidhje me pritjen e faqeve në internet në një server, atëherë Cloudways është mënyra për të shkuar. Shërbimi i tyre për klientët do t’ju mbajë gjatë procesit të krijimit të faqes tuaj të internetit dhe mirëmbajtjen e tij. Jo vetëm kaq, por do të ndodhin gjithashtu migroni faqen tuaj nga çdo host tjetër në internet plotësisht pa kosto. Pjesa më e mirë për Cloudways është mbështetja rreth orës që ju merrni dhe kontrolli që keni në faqet tuaja të pritura me këtë platformë.

Pros:

 • Paguajeni kur bëni çmimin për të gjitha burimet që përdorni, përfshirë serverët virtualë privatë, bandën e brezit, adresat IP dhe hapësirën e diskut..
 • Le të Encrypt Certifikatat SSL për të gjitha faqet e internetit tuaj.
 • Kontroll i plotë i serverëve që keni për të pritur faqen tuaj të internetit.
 • Zgjidhni të presë faqen tuaj në ndonjë nga 5 platformat cloud të disponueshme. Mund të përzieni dhe përputheni si të dëshironi. Pritni një blog në DigitalOcean dhe një faqe eCommerce Google Cloud.
 • Ekspertët janë në dispozicion 24/7 për mbështetje përmes bisedës live dhe postës elektronike.
 • Instaloni skriptet e programeve kompjuterike si WordPress, Joomla dhe të tjerët me vetëm disa klikime.

Cons:

 • Kushton pak më shumë se Kinsta.

çmimi:

 • Planet e Google Cloud fillojnë me 33,30 $ / muaj.

3. Motori WP

motori wp

 • Besuar nga disa nga faqet e internetit më të mëdha në internet.
 • Pret mbi 90,000 faqe në internet në të gjithë botën.
 • Uebfaqja e WP Engine është www.wpengine.com

Pavarësisht nëse jeni një biznes i vogël që shet disa biçikleta në vit ose një sit lajmesh që merr miliona vizitorë në javë, zgjidhjet e WP Engine do të plotësojnë të gjitha nevojat tuaja. Shërbimet e tyre janë e lehtë për t’u përdorur dhe super e shkallëzueshme.

Ato ofrojnë një host të menaxhuar plotësisht WordPress. Kjo do të thotë, pasi të regjistroheni dhe të vendosni WordPress, mund të jeni të sigurt (ose ndoshta blog i siguruar) që faqja juaj e internetit do të qëndrojë gjatë gjithë kohës. Nëse faqja juaj zvogëlohet ose ndodhin disa probleme në server, ekipi i tyre do të jetë i shpejtë për të lehtësuar çështjet dhe për të rikthyer faqen tuaj.

Karakteristikat e motorit wp

Pjesa më e mirë në lidhje me planet e tyre është se ata të gjitha përfshijnë një CDN për faqet e internetit tuaj. Një CDN do të shpejtojë faqen tuaj të internetit duke shërbyer skedarët e faqes tuaj të internetit nga një server më i afërt me vizitorin.

Edhe pse çmimi i WP Engine mund të duket pak i shtrenjtë nëse sapo filloni; por nëse dëshironi shërbimet me cilësi më të mirë, WP Engine është mënyra për të shkuar. Ekipi i tyre i ekspertëve mbështetës është në dispozicion 24/7 për t’iu përgjigjur të gjitha pyetjeve tuaja përmes telefonit, postës elektronike dhe biletave mbështetëse.

Plani i tyre fillestar me emrin Fillimet ofron 10 GB ruajtje SSD dhe 50 GB bandwidth mujor. Kjo është e mjaftueshme për të ekzekutuar shumicën e faqeve të internetit. Jo vetëm kaq, por merrni edhe çertifikata falas SSL për të gjitha faqet e internetit në llogarinë tuaj. Edhe pse plani i tyre i fillimit mbështet vetëm një faqe në internet, gjithmonë mund të shtoni më shumë faqe në planet tuaja për një tarifë të vogël.

#Google i do faqet e shpejta dhe kështu bëjmë ne. Ne jemi vërtet të fiksuar dhe arritëm ta ulim faqen tonë në 0.3s falë @wpengine? Ja një këshillë kryesore për sot! ? #Google #searchengine #searchenginemarketing #Marketing #marketingtips #MarketingStrategy pic.twitter.com/buBkze32jm

– Caliber Media (@CalibremediaUK) 18 gusht 2018

Pjesa më e mirë e regjistrimit me WP Engine është se ju merrni hyrje në të gjitha Temat e 35+ StudioPress dhe Kuadri i Temës së Zanafillës. Nëse dilni dhe blini këto vetë, do t’ju kushtojë më shumë se $ 1,000.

Pros:

 • Ekipi mbështetës 24/7 i ekspertëve në dispozicion për t’iu përgjigjur pyetjeve tuaja dhe rregulluar faqen tuaj të internetit.
 • Qasje falas në Temat e Genesis Genesis dhe 35+ Temat e Shtypit në Studio. [Vlerësohet mbi 1.000 dollarë.]
 • Global CDN ofruar në të gjitha planet, madje edhe atë fillestar.
 • Besuar nga mijëra biznese në të gjithë botën, të mëdha dhe të vogla, përfshirë Gartner.
 • Shtesat janë në dispozicion për të shtuar më shumë site ose për të krijuar një multisite WordPress.
 • Certifikata falas SSL për të gjitha faqet e internetit në llogarinë tuaj.
 • Shtresa mbajtëse e pronave EverCache® e optimizuar për WordPress.
 • Shtojcat e performancës së faqeve për t’i dhënë faqes tuaj një ngritje të shpejtë.

Cons:

 • Mund të jetë pak e kushtueshme nëse sapo filloni.

çmimi:

 • Planet fillojnë me 28 dollarë në muaj.

4. Templ.io

templ.io google for platformë cloud cloud woocommerce

 • Një platformë pritëse e re e WordPress e ndërtuar në majën e Google Platformës që është bërë për të pritur faqet WooCommerce.
 • Shërbim migracioni falas në të gjitha planet.
 • Uebfaqja e tyre është www.templ.io

Nëse po ekzekutoni një dyqan në internet të ndërtuar në WordPress WooCommerce, atëherë Templ.io është opsioni i përsosur për ty. Platforma e tyre është ndërtuar për faqet WooCommerce.

Templ.io ofron ofertë të menaxhuar të WordPress-it. Edhe pse platforma e tyre është e ndërtuar për faqet WooCommerce, ju mund të përdorni një sit normal të WordPress me aromë vanilje. Meqenëse ky është një shërbim i menaxhuar në web hosting, mirëmbajtja dhe siguria e faqes suaj të internetit trajtohen nga ekipi mbështetës. Ekipi i tyre i ndihmës është i disponueshëm për ndihmë teknike përmes live chat dhe email.

Pjesa më e mirë në lidhje me Templ.io është se ato ofrojnë një Gjykim falas 10-ditor kjo nuk kërkon një kartë krediti. Ju jeni të lirë të regjistroheni dhe të merrni serverat e tyre për një rrotullim për të parë vetë se sa të thjeshta e bëjnë shërbimet e tyre që ju të drejtoni një sit WooCommerce / WordPress.

tiparet templ.io

Ajo që më pëlqen më shumë në lidhje me këtë platformë është se ju jep aftësia për të bërë planin tuaj. Mund të bësh vetë një plan pritës të WooCommerce të Platformës në Google, bazuar në numrin e burimeve të serverit që do të të duhen për të drejtuar faqen tënde.

Templ.io hedh në një SSL falas për të gjitha faqet e internetit tuaj. Pulti i tyre është shumë i pastër dhe minimal për ta bërë të lehtë kontrollimin e të gjitha faqeve të internetit në një vend. Të gjitha planet e tyre ofrojnë migrim falas në sit shërbimit. Pasi të regjistroheni, mund t’i kërkoni ekipit të tyre të zhvilluesve me përvojë që të migrojnë faqen tuaj nga ndonjë host tjetër në llogarinë tuaj Templ.io.

Ju gjithashtu merrni backup automatik ditor për t’i mbajtur të dhënat tuaja të sigurta me funksionimin e rivendosur me 1 klik, në mënyrë që të riktheni vetë kopjet rezervë..

Pros:

 • Kjo platformë është ndërtuar për të pritur faqet WooCommerce. Nëse e strehoni faqen tuaj me ta, do të shihni një rritje të dukshme të shpejtësisë.
 • Migrim falas në uebfaqe për të gjitha faqet tuaja të internetit të bëra nga një zhvillues me përvojë.
 • Një tabelë shumë e thjeshtë, minimale për t’ju ndihmuar të menaxhoni të gjitha faqet e internetit në një vend.
 • Rezervime falas ditore automatike në të gjitha planet që ju mund të rivendosni çdo kohë vetëm me një klik të vetëm.
 • Serverat që përdorin Nginx, që është më shpejt se Apache.
 • Le të Encrypt Certifikatat SSL për të gjitha faqet tuaja.

Cons:

 • Nuk është alternativa më e mirë nëse nuk drejtoni një dyqan WooCommerce.

çmimi:

 • Planet fillojnë me 29 dollarë në muaj.

5. Rrëmujë

closte google platformë cloud hosting

 • Një platformë pritëse e cloud WordPress e ndërtuar nga një këndvështrim i zhvilluesit.
 • Përdor Platformën Google Cloud të kombinuar me Litespeed për ruajtjen e WordPress dhe përpunimin e PHP.
 • Uebfaqja e Closte është www.closte.com

Nëse ju pëlqen të hiqni duart tuaja të ndyra dhe mos harroni të prisni një gjë ose dy duke tundur manualisht kodin e WordPress, atëherë Closte mund të jetë platforma e përsosur për ju. Shërbimet e tyre janë ndërtuar për zhvilluesit nga zhvilluesit.

e tyre serverat ekzekutohen në Litespeed për të përmirësuar performancën e WordPress. Për shkak se ata presin faqen tuaj në Platformën e Re në Google, ju duhet të zgjidhni nga mbi 18 lokacione të ndryshme të serverëve për të pritur faqen tuaj.

Platforma e tyre është ndërtuar vetëm për WordPress. Ata nuk ofrojnë shërbime të tjera pritëse. Të gjitha planet e tyre ofrojnë një ndërtuar në CDN shërbim për t’i dhënë faqes tuaj një ngritje të shpejtë duke përdorur Google Cloud CDN. Platforma e tyre është e ndërtuar për zhvilluesit dhe e bën atë super të lehtë për të kaluar ndërmjet mjediseve të prodhimit dhe zhvillimit.

veçoritë e kosës

Instalimet e tyre të platformës dhe WordPress janë të sigurta si parazgjedhje. Ju nuk keni nevojë të instaloni ndonjë shtojcë tjetër ose të paguani ndonjë palë të tretë për shërbimet e shtesave. Platforma e tyre automatikisht instalon azhurnime të vogla në faqen tuaj WordPress dhe ju lejon të vendosni nëse duhet të instaloni ose jo një azhurnim kryesor.

Të gjithë serverët e tyre janë të dizajnuar për WordPress dhe si të tillë janë optimizuar për punën e WordPress. Serverët e tyre përdorin teknologjitë më të fundit të Google për të shpejtuar faqen tuaj të internetit. Ata përdorin shërbimet e Google si Cloud CDN, Litespeed Enterprise dhe Cloud DNS për të siguruar që uebfaqja juaj të ketë një rritje të performancës.

Pjesa më e mirë në lidhje me këtë host është që ata t’ju lejojnë të shtoni të gjithë anëtarët e ekipit tuaj në pultin tuaj, në mënyrë që të gjithë të menaxhoni faqet e internetit tuaj, pa ndarë fjalëkalimin tuaj.

Pros:

 • Besuar nga madje edhe lojtarët e mëdhenj si Philips, HTC, dhe Coca Cola.
 • Një platformë WordPress e dizajnuar dhe zhvilluar për zhvilluesit nga zhvilluesit.
 • Të gjitha faqet në këtë platformë janë tashmë të sigurta dhe nuk kërkojnë instalimin e ndonjë shtojce të palëve të treta.
 • Pagesa fleksibile ndërsa shkoni në plan ju ngarkon vetëm në bazë të burimeve të përdorura. Ju paguani vetëm për burimet e përdorura. Mimet janë shumë kosto-efektive dhe kostot janë shumë më pak se shumica e ofruesve të pritjes së cloud cloud.
 • Platforma është ndërtuar për t’i dhënë faqes tuaj një ngritje të madhe të performancës.
 • Ofron një dashboard të zgjuar, të automatizuar për t’ju ndihmuar të vendosni faqe të reja me disa klikime.
 • Migrime të pakufizuara falas nga një zhvillues në internet me përvojë. Thjesht kontaktoni ekipin mbështetës pasi të regjistroheni dhe një zhvillues ekspert do të migrojë faqen tuaj të internetit falas nga çdo host tjetër në internet.
 • Mbështetja teknike është në dispozicion përmes postës elektronike dhe pultit. Pyetjet tuaja do të përgjigjen nga ekspertë të WordPress.
 • Shumë mjete zhvillimi të disponueshme për të bërë punën tuaj të lehtë duke përfshirë WP-CLI, mbështetje për Composer dhe mbështetje për variablat e kohëzgjatjes PHP.

Cons:

 • Prmimi është pak i vështirë për tu kuptuar nëse nuk jeni devopjanë apo zhvillues.

çmimi:

 • Varet nga përdorimi. Një sit i vogël me më pak se 5,000 vizitorë duhet të kushtojë më pak se 5 dollarë në muaj sipas FAQ-ve të tyre.
 • Kostoja mujore ndryshon në bazë të burimeve (bandwidth, CPU, hapësirë ​​në disk, etj) që përdorni.

6. SiteGround

SiteGround Google Cloud Hosting

 • SiteGround është një nga kompanitë më të përballueshme të menaxhimit të WordPress.
 • Në vitin 2020 SiteGround u zhvendos në Google Cloud Platform (GCP) për të ofruar shpejtësi dhe besueshmëri të përmirësuar.
 • Uebfaqja e SiteGround është www.siteground.com

Infrastruktura e Google është e njohur për inovacionin, besueshmërinë dhe shpejtësinë, e cila garanton performancë të shkëlqyeshme për çdo faqe në internet. Somethingshtë diçka që SiteGround e pranon.

Shërbimi i menaxhuar i WordPress i menaxhuar i SiteGround është ndërtuar në krye të Platformës Google Cloud (GCP). Planet e tyre të Google Cloud WordPress përfshijnë një CDN falas dhe shtojcën falas SG Optimizer për caching të fuqishme, para-fund, dhe optimizime të imazhit, kontrollin e versionit PHP dhe shumë më tepër.

çmimi:

 • Plani i startUp është 3,95 $ në muaj
 • Plani i GrowBig është 5,95 dollarë në muaj
 • Plani GoGeek (burime më të dedikuara dhe veçori të WordPress) është 11,95 dollarë në muaj

Farë është Platforma Google Cloud?

Motorit të kërkimit të Google i duhen shumë burime serveri për tu ekzekutuar. Duke qenë motori i kërkimit të zgjedhjes për pothuajse të gjithë përdoruesit në Internet, serverët e tyre marrin trafikun më të madh në botë. Dhe për të trajtuar këtë trafik, atyre u duhen shumë servera.

Google zotëron dhjetëra ferma të serverëve për të qenë në gjendje të mbajnë drejtimin e motorit të kërkimit.

platforma e re e Google (gpp)

Google Cloud Platforma është mënyra e Google për të marrë me qira serverat e uebit / serverët virtualë për zhvilluesit e faqeve në të gjithë botën. Në këtë mënyrë ata janë në gjendje të jo vetëm të shkelin edhe në kostot e serverit, por edhe të fitojnë nga serverët e tyre të tepërt.

Google Cloud Platforma është thjesht mënyra e Google për të ofruar shërbime të mbajtjes së uebit për zhvilluesit e uebit. Arsyeja pse them zhvilluesit e uebit është sepse mund të jetë pak e vështirë të presësh një uebfaqe më vete me këtë platformë nëse nuk di asgjë për ndërtimin e faqeve të internetit.

Por nuk ka nevojë të shqetësohet. Kjo pengesë mund të kapërcehet duke pritur faqen tuaj me një host të uebit që përdor serverët e Platformës Cloud të Google. Në këtë mënyrë, ju duhet të përdorni serverët e Google pa shkruar një linjë të vetme të kodit.

Për më tepër, nëse pret faqen tuaj në platformën cloud të Google, do të jeni në kompani të shkëlqyera. Disa nga klientët e Google përfshijnë Sony Music, Blue Apron dhe Spotify.

Pse të ekzekutoni WordPress në Google Cloud Platform?

Kur hostoni një uebfaqe në serverat e Platformës Cloud të Google, mund të jeni të sigurt se uebfaqja juaj do të jetë në internet gjatë gjithë kohës. Ju duhet të mbështeteni në të njëjtët serverë ku aplikacionet e Google si Gmail, Kërko, YouTube dhe shumë të tjerë mbështeten në.

Pritja e faqes tuaj në serverët e Google praktikisht garanton që faqja juaj jo vetëm që do të jetë në internet gjatë gjithë kohës, faqja juaj gjithashtu do të ngarkojë shpejt dhe do të ketë latente të ulët.

Latency është koha që ju nevojitet për një shfletues në internet për t’u lidhur me serverin në faqen tuaj në të cilin është pritur. Për shkak se serverët e Google janë përhapur në të gjithë globin, mund të presësh uebfaqen tënde në një lokacion që do të ishte më i afërti për shumicën e klientëve tuaj.

Shumica e hostëve të uebit ofrojnë vetëm serverë në një vend të vetëm. Nëse shumica e vizitorëve / përdoruesve të faqes suaj të internetit janë nga Kanadaja, atëherë ka më shumë kuptim të presni faqen tuaj në një server të vendosur në Kanada sesa në çdo vend tjetër.

Si krahasohet Google Cloud me ofruesit e tjerë?

Google Cloud Platform ofron shërbime të ngjashme me shumë emra të tjerë të mëdhenj në industri si Shërbimet Ueb në Amazon.

Edhe pse të gjitha platformat ofrojnë të njëjtat shërbime, ekzistojnë shumë ndryshime jo vetëm në tiparet por edhe në mënyrën e ndërtimit të këtyre platformave. Disa prej tyre janë ndërtuar për të gjithë, përfshirë gjyshen tuaj; ndërsa të tjerët janë ndërtuar për zhvillues seriozë që duan të ndërtojnë aplikime serioze të biznesit.

Këtu është një krahasim i shpejtë i tre konkurrentët kryesorë të Google Cloud Platform:

Platforma Google Cloud vs Microsoft Azure

Microsoft Azure nuk është aq i njohur si Shërbimet Ueb në Amazon ose Oqeani Dixhital, megjithëse ato kanë qenë për shekuj. Me platformën e tyre të shërbimeve cloud, Azure, Microsoft synon të sigurojë Infrastruktura e shkallës së ndërmarrjes mund të mbështeteni për të ekzekutuar aplikacione të ndërmarrjeve të klasës së prodhimit.

Platforma e tyre ofron makina virtuale shumë të ndryshueshme dhe gjithçka që ju mund të kërkoni për të shkallëzuar një aplikim nga një mijë përdorues në miliona. Platforma e tyre është e përshtatshme për të drejtuar gjithçka dhe gjithçka, nga një blog në një rrjet social aq i madh sa Facebook.

Për dallim nga të gjithë ofruesit e tjerë në këtë listë, Microsoft Azure është më i përshtatshëm për zhvilluesit e programeve hardcore të cilët dinë se çfarë bëjnë. Platforma preferohet më shumë nga zhvilluesit që përpiqen të ndërtojnë aplikime të nivelit të ndërmarrjes sesa nga zhvilluesit e uebit që ndërtojnë faqe interneti me kohë të vogël.

Nëse thjesht doni të filloni një blog, Microsoft Azure mund të mos jetë platforma më e mirë për ju. Gjithashtu, ju do të gjeni Google Cloud Platforma të jetë një opsion pak më pak i kushtueshëm se Azure.

Për më tepër, nuk ka shumë ofrues të besueshëm atje që ju lejojnë të presin faqen tuaj në sistemin e Azure duke përdorur një pult të thjeshtë, siç janë për Platformën e Re të Google.

Platforma Google Cloud vs Amazon Web Services

Shërbime Ueb Amazon (AWS) ofron shërbime të ngjashme me Platformën e Re në Google me çmime të ngjashme. Të dyja platformat ofrojnë shkallëzim dhe shërbime ku mund të mbështeteni.

Platforma Cloud e Google dhe Shërbimet Ueb në Amazon të dy ofrojnë dhjetëra dhe dhjetëra produkte përfshirë serverët virtualë virtualë, bazat e të dhënave SQL të klasës së ndërmarrjeve, dhe gjuhët e pyetjeve, dhe shërbimet e AI-së si tekst-me-fjalim.

Kur është fjala për të zgjedhur midis Shërbimeve Ueb në Amazon dhe Google Cloud Platform, është më shumë çështje zgjedhjeje sesa veçorish.

Megjithëse të dy ofrojnë të njëjtat shërbime, platforma e Google është më e orientuar drejt pronarëve të bizneseve dhe Shërbimet Ueb në Amazon janë të orientuar më shumë drejt ofrimit të shërbimeve të përparuara dhe API për zhvilluesit.

Sipas kësaj krahasimi të Google Cloud Platform dhe Amazon Web Services, serverat e Google janë 40-50% më të lirë se Amazon dhe Azure.

Nëse thjesht po përpiqeni të ekzekutoni një blog të WordPress, Platforma Cloud e Google është zgjidhja e qartë. Dhe ndryshe nga Google Cloud Platforma, nuk ka shumë pritës të besueshëm të uebit që përdorin Shërbimet Ueb në Amazon.

Platforma Google Cloud vs DigitalOcean

DigitalOcean e vendos vetveten si “platforma më e thjeshtë e cloud për zhvilluesit dhe ekipet”. Dhe nëse përpiqeni të strehoni uebfaqen tuaj me ta, do ta shihni se është e vërtetë. Platforma e tyre është më e lehtë për të kuptuar dhe lundruar pothuajse të gjithë ofruesit e tjerë të platformës cloud atje.

Por është DigitalOcean mjaft i mirë për të konkurruar me Google Cloud Platform?

Nëse jeni duke pritur faqen tuaj të internetit me DigitalOcean, ju do të merrni një platformë të thjeshtë, të lehtë për t’u përdorur për të menaxhuar serverët tuaj por nuk do të merrni sigurinë dhe cilësinë e nivelit të ndërmarrjes që merrni me Google Cloud Platform.

Tani, mos më gabo. DigitalOcean është në gjendje të konkurrojë me shumicën e platformave të reja cloud atje. Por nëse dëshiron prit faqen tënde të internetit në serverat më të mirë në industri, atëherë Platforma Cloud e Google është përgjigjja jote.

Pritja më e mirë e Google Cloud Platforma WordPress: Përmbledhje

Të gjithë ofruesit e hostimit të Google Cloud Platform WordPress në këtë listë janë zgjedhur me dorë bazuar në performancën dhe besueshmërinë e tyre. Me e rendesishmja, ata të gjithë përdorin Platformën e Cloud të Google.

Shërbimet Hosting të Platformës më të Mirë të Google Cloud

Nëse sapo po filloni, ne ju rekomandojmë të shkoni me WP Engine ose Kinsta pasi të dy ofrojnë mbështetje të shkëlqyeshme dhe janë të përshtatshme për fillestarët ose pronarët e afarizmave që nuk dëshirojnë të marrin duart e tyre të ndyra.

Nëse jeni një zhvillues hardcore apo dikush që ju pëlqen të shkulni kodin, duhet të shkoni me Closte. Platforma e tyre është ndërtuar për zhvilluesit nga zhvilluesit dhe ofron shumë mjete të ndryshme për ta bërë atë një përvojë të qetë për ju kur kaloni nga zhvillimi në mjedisin e prodhimit.

Ata gjithashtu ofrojnë shërbime më të lira dhe pagesa fleksibël ndërsa shkoni në strukturën e çmimeve. Por ne nuk e rekomandojmë këtë platformë për fillestarët ose këdo që nuk di shumë për zhvillimin e uebit.

Nëse zotëroni një dyqan në internet të ndërtuar dhe të ndërtuar në WooCommerce, atëherë duhet të shkoni me Templ.io. Platforma e tyre është ndërtuar për të pritur faqet WooCommerce, dhe ata ofrojnë një shërbim falas të migracionit në sit.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map