Rishikimi i reve

Cloudways siguron një pritje të përballueshme, të fuqishme dhe të lehtë për t’u vendosur në cloud për faqet e WordPress, dhe në këtë përmbledhje të thelluar të Cloudways do të zbuloni nëse ato janë hosti më i mirë i WordPress për ju.


A po kërkoni për një host WordPress që nuk është vetëm i shpejtë, i sigurt dhe shumë i besueshëm, por edhe i përballueshëm? Kjo mund të duket si një rast i pamundur ndonjëherë, veçanërisht kur thjesht filloni dhe nuk dini si t’i zhdukni ofruesit e mirë të pritjes së WordPress nga të mirat.

Tani, unë nuk mund t’ju them për çdo ofrues të vetëm të besueshëm, të shpejtë dhe të përballueshëm të WordPress në treg sot. Por ajo që mund të bëj është të nxjerr në pah një nga kryesorët: Cloudways.

Unë nuk jam i vetmi që mahnit nga Cloudways:

rishikimi i rrugëve të reve në eksitimVlerësime tepër pozitive nga përdoruesit në Twitter

Këtu në këtë përmbledhje të Cloudways Unë do të shikoj në karakteristikat më të rëndësishme që ata ofrojnë, prej tyre dhe t’ju përshkoj të gjitha të mirat dhe të këqijat, për t’ju ndihmuar të vendosni nëse regjistrimi me Cloudways.com është gjëja e duhur për ju që të bëni.

Më jep 10 minuta nga koha juaj dhe kur të keni mbaruar së lexuari, do të dini nëse ky është shërbimi i duhur (ose i gabuar) i pritjes për ju.

Merrni 10% zbritje për tre muaj duke përdorur kodin: webrating

Regjistrohu dhe dhe merrni 1 migracion FALAS për faqen tuaj të internetit që trajtohet nga ekspertë të migracionit në Cloudways.

Farë do të mësoni nga ky përmbledhje e Cloudways

 1. Lista e të mirat

Këtu unë kaloj nëpër, veçanërisht rreth tre S-të të mbajtjes në internet; shpejtësia, siguria dhe mbështetja. (P.S. shikoni, do të habiteni)

 1. Lista e të këqijave

Por ka edhe disa. Këtu unë mbuloj ato që janë dobësitë e përdorimit të tyre.

 1. Planet dhe çmimet

Këtu ju marr përmes të ndryshme që ata ofrojnë.

 1. A ju rekomandoj Cloudways.com?

Dhe së fundi këtu ju njoftoj nëse Cloudways është një (aluzion: po unë bëj).

Përcaktimi për të thjeshtuar përvojën tuaj në web hosting, Cloudways synon t’u japë individëve, skuadrave dhe bizneseve të të gjitha madhësive fuqinë për t’u siguruar vizitorëve të faqeve të tyre përvojën më të lehtë të përdoruesit të mundshëm.

Për të mos përmendur, kjo kompani unike ofron platformë-si-një-shërbim (PaaS) web-based me cloud, që e veçon atë edhe nga shumë ofrues të tjerë të pritjes që ofrojnë një shumëllojshmëri të zgjidhjeve të hostimit.

Planet e strehimit vijnë me një grup fantastik i veçorive, mbështetje ku mund të mbështeteni, dhe çmimet që mund të përballoni.

Performanca është në thelb të gjithçkaje që ata bëjnë. Ata kanë projektuar pirgun e tyre të teknologjisë për të shfrytëzuar sa më shumë nga çdo dollar që vendosni. Ata kombinojnë NGINX, Llak, Memcached dhe Apache për të siguruar përvojën më të shpejtë pa kompromentuar në pajtueshmërinë e kodit.

Që do të thotë se e tyre infrastruktura është e optimizuar për shpejtësinë, performancën dhe sigurinë, dhe do të shihni që kjo është një nga ofruesi më i mirë i pritjes me bazë cloud opsione përreth.

Dhe unë nuk jam e vetmja që them Cloudways është më e mira…

Sepse Cloudways është shumë i popullarizuar në mesin e përdoruesve të vërtetë. WordPress Hosting është i mbyllur Grupi në Facebook me mbi 9,000 anëtarë të dedikuar vetëm për mbajtjen e WordPress.

rishikime në FacebookPërdoruesit e vërtetë në grupin që presin WordPress në Facebook i duan ata!

Eachdo vit anëtarëve u kërkohet të votojnë për hostin e tyre të preferuar të WordPress në internet. Siç mund ta shihni ata kanë qenë votoi hostin # 2 të WordPress për dy vjet rresht tani (# 2 në sondazhin e 2017 dhe # 2 në sondazhin e 2016)

sondazhi në facebook

Pra, le të shohim më nga afër dhe të shohim se çfarë Cloudways duhet të të ofrojë.

Pro Pro

Cloudways e merr seriozisht hostimin në internet dhe përpiqet t’u japë klientëve maksimumin kur bëhet fjalë për këtë 3 S të mbajtjes së faqes në internet; Shpejtësia, siguria dhe mbështetja.

Planet e strehimit vijnë gjithashtu të mbushura plot tipare thelbësore dhe të dobishme që çdokush, me çdo lloj uebsajti, dhe çdo nivel aftësie mund të përdorë.

1. Zgjidhja unike e pritjes në cloud

Cloudways ofron vetëm strehimin me bazë cloud për pronarët e faqeve të internetit.

karakteristikat e pritjes së cloud

Pra, si ndryshon kjo nga zgjidhjet e tjera, më tradicionale të pritjes?

 • Kopje të shumëfishta përmbajtja e faqes suaj ruhet në shumë servera, kështu që nëse serveri kryesor zbret, kopjet nga serverët e tjerë hidhen, duke minimizuar kohën e humbjes
 • Migjeni lehtësisht faqen tuaj te serverat e ndryshëm në të dhëna të ndryshme nëse ka nevojë
 • përvojë herë më të shpejtë të ngarkimit falë konfigurimit të shumëfishtë të serverëve dhe shërbimeve premium CDN
 • Shijoni më shumë ambient i sigurt sepse secili server punon së bashku dhe në mënyrë të pavarur nga njëri-tjetri
 • Përfitoni nga një burime të dedikuara ambient në mënyrë që faqja juaj të mos preket asnjëherë nga të tjerët
 • Shkallëzoni faqen tuaj lehtësisht, duke shtuar më shumë burime nëse është e nevojshme nëse shihni një rritje të trafikut ose rritje të shitjeve
 • Pritja në re është pay-as-you-go kështu që ju paguani vetëm atë që ju nevojitet dhe përdorni

Megjithëse kjo zgjidhje pritëse është e ndryshme nga shumë plane të ofruesit të pritjes në dispozicion sot, sigurohuni që ju mund ta përdorni atë me çdo sistem të menaxhimit të përmbajtjes popullore (CMS) siç është WordPress, Joomla, Magento dhe Drupal me vetëm disa klikime.

2. Performanca me shpejtësi të lartë

Cloudways ‘ serverat po flakërohen shpejt kështu që ju e dini që përmbajtja e faqes tuaj u dorëzohet vizitorëve sa më shpejt të jetë e mundur, pa marrë parasysh sa trafik po viziton menjëherë.

Por nuk janë të gjitha. Cloudways ofron një mori karakteristikash të lidhura me shpejtësinë:

 • Burime të përkushtuara. Të gjithë serverët kanë një sasi të caktuar burimesh falë ambientit të dedikuar në të cilin ndodhen. Kjo do të thotë që siti juaj nuk rrezikohet kurrë për shkak të burimeve shtesë të faqes tjetër, dhe performanca e faqes tuaj nuk sakrifikohet kurrë.
 • Shtojcë shtesë Caching WordPress. Cloudways ofron shtojcën e tyre ekskluzive të ruajtjes, Breeze, për të gjithë klientët pa pagesë. Të gjitha planet e pritjes vijnë gjithashtu me memorie të integruar (Memcached, Llak, Nginx, dhe Redis), si dhe Full Page Cache.
 • Mbështetje Redis. Mundësimi i Redis ndihmon bazën e të dhënave të faqes suaj të performojë më mirë se kurrë. Të përziera me Apache, Nginx dhe Llak, kurrë nuk duhet të shqetësoheni për punën e faqes tuaj.
 • Serverë të gatshëm PHP. Serverët e cloud janë PHP 7 të gatshëm, që është versioni më i shpejtë deri më sot.
 • Shërbimi i Rrjetit të Dorëzimit të përmbajtjes (CDN). Merrni shërbime premium CDN në mënyrë që serverët që përfshijnë globin të mund të dorëzojnë përmbajtjen e faqes tuaj për vizitorët e sitit bazuar në vendndodhjen e tyre gjeografike.
 • Serverat e shërimit automatik. Nëse serveri juaj zbret, Cloudways hidhet menjëherë me vetë-shërimin automatik për të minimizuar kohën e ndërprerjes.

Siç mund ta shihni, shpejtësia dhe performanca nuk duhet të jenë asnjëherë problem në pritjen e Cloudways.

Pra .. Sa shpejt është duke pritur në Cloudways WordPress?

Këtu do të kontrolloj punën e Cloudways duke provuar shpejtësinë e kësaj faqe në internet (e pritur në SiteGround) kundrejt një kopje të saktë të klonuar të saj (por e pritur në Cloudways).

Kjo eshte:

 • Së pari, unë do ta provoj kohën e ngarkimit të kësaj faqe në internet në hostin tim aktual të uebit (i cili është SiteGround).
 • Tjetra, unë do ta testoj atë faqe të njëjtë (një kopje të klonuar të tij *), por e pritur në Cloudways **.

* Përdorimi i një plugin migracioni, eksportimi i të gjithë sitit dhe pritja e tij në Cloudways
** Përdorimi i planit DO1GB të DigitalOcean në Cloudways ($ 10 / muaj)

Duke bërë këtë test ju do të merrni një kuptim se si ngarkimi i shpejtë i një siti të pritur në Cloudways me te vertete eshte.

Ja se si faqja ime e faqes (në këtë sit – e pritur në internet) SiteGround) performon në Pingdom:

faqja fillestare e faqes

Faqja kryesore e mia ngarkohet në 1.24 sekonda. Kjo është me të vërtetë e shpejtë në krahasim me shumë host të tjerë – Sepse SiteGround nuk është një host i ngadaltë me asnjë mënyrë.

Pyetja është, a do të ngarkohet më shpejt Cloudways? Le ta zbulojmë…

test pingdom i shpejtësisë së reve

Oh po, do! Në Cloudways saktësisht ngarkesat e së njëjtës faqe fillestare 435 milisekonda, kjo është afër 1 sekondë (0.85s të jetë e saktë) më shpejt!

Po në lidhje me një faqe në blog, thoni këtë faqe përmbledhëse? Ja se sa shpejt ngarkohet SiteGround:

performanca e shpejtësisë

Kjo faqe rishikimi ngarkon vetëm 1.1 sekonda, përsëri SiteGround jep shpejtësi të madhe! Po për Cloudways?

herë të shpejtë të ngarkesës

Ajo ngarkesa vetëm 798 milisekonda, mirë nën një sekondë dhe përsëri shumë më shpejt!

Atëherë, çfarë të bëjmë nga e gjithë kjo?

Epo, një gjë është e sigurt, nëse kjo faqe në internet u prit në Cloudways në vend se në SiteGround, atëherë do të ngarkonte shumë më shpejt. (shënoni vetë: lëvizni këtë faqe tek Cloudways pronto!)

3. Siguria e menaxhuar

Duke marrë një qasje proaktive për sigurinë e sitit, mund t’i besoni të dhënave tuaja të ndjeshme në Cloudways falë karakteristikave të tyre të integruara:

 • Firewall-et e nivelit OS që mbrojnë të gjithë serverët
 • Azhurnime rutinore dhe azhurnime firmware
 • 1-klikoni instaluar falas certifikatën SSL
 • Autentifikimi me dy faktorë për llogarinë tuaj në Cloudways
 • Aftësia për regjistrimin e IP

Si një shtesë e shtuar, vetëm në rast se diçka ndodh në faqen tuaj të internetit, Cloudways ofron rezervë falas automatik të të dhënave dhe imazheve të serverit cloud.

Me një 1-klikoni rivendosjen opsion, nëse faqja juaj nuk prishet, koha e ndërprerjes është minimale.

Nëse faqja juaj përjeton ndonjë ndërprerje (jo të lidhur me mirëmbajtjen e planifikuar, mirëmbajtjen e urgjencës, ose ato që ata e quajnë “Force Majeure Events”), do të kompensoheni nga Cloudways.

Këto kredi do të aplikohen për tarifat e shërbimit të muajit tuaj të ardhshëm.

4. Mbështetje yjore e klientit

Kur është fjala për zgjedhjen e një ofruesi pritës, mbështetja duhet të jetë përparësi. Do lloj biznesi në ditët e sotme varet plotësisht nga web hosting për të funksionuar pa probleme. Por mund të ketë raste kur gjërat nuk funksionojnë aq mirë.

Në fund të fundit, nëse ndonjëherë keni nevojë për ndihmë, duhet të jeni në gjendje të kontaktoni me ata që janë përgjegjës për ruajtjen e të dhënave të faqes tuaj.

Nëse keni nevojë të kontaktoni me dikë në mbështetje, mund të bisedoni me një anëtar të Ekipit të Suksesit të Klientit përmes chat live, ose dorëzoni një biletë përmes sistemit të biletave dhe menaxhoni përparimin e kërkesës suaj.

Dhe nëse dëshiron, mundesh “Kërkoni një telefonatë” dhe flisni me mbështetjen e klientit përmes telefonit gjatë orarit të punës.

Ju gjithashtu mund t’i drejtoheni komunitetit aktiv të anëtarëve të Cloudways për të shkëmbyer njohuri, përvoja dhe aftësi. Dhe sigurisht, mund të bëni pyetje gjithashtu!

Së fundmi, shfrytëzoni bazën e gjerë të njohurive, të plotë me artikuj në lidhje me Fillimin, Menaxhimin e Serverit dhe Menaxhimin e Aplikimit.

artikuj të ndihmës së bazës së njohurive

Për të mos përmendur, lexoni artikuj në lidhje me llogarinë tuaj, faturimin, shërbimet e postës elektronike, shtesa dhe më shumë.

5. Bashkëpunimi në Ekip

Mund të duket e çuditshme, por Cloudways ofron një seri karakteristikash dhe mjetesh të dizajnuara për të ndihmoni ju dhe ekipi juaj të bashkëpunoni dhe të keni sukses.

Kjo është veçanërisht e dobishme për zhvilluesit ose agjensitë që administrojnë shumë faqe interneti menjëherë në shumë servera.

Për shembull, Vendosja automatike e Git, zonat e pakufizuara në skenë dhe sigurimi i qasjes SSH dhe SPTP ju lejon të filloni projekte dhe t’i bëni ato të përsosura përpara se të dilni live.

Për më tepër, caktoni detyra të anëtarëve të ekipit, transferoni serverët te të tjerët, aplikoni dhe serverët klon, dhe përdorni Cloudways Shtojcë WP Migrator për të lëvizur me lehtësi faqet e WordPress nga ofruesit e tjerë të pritjes në Cloudways.

6. Monitorimi i Uebfaqeve

gëzojnë monitorimin rreth orës të faqes tuaj të internetit, kështu që ju e dini se gjithçka është në rrugën e duhur në çdo kohë. Serveri i të cilit ruhen të dhënat tuaja është monitoruar 24/7/365.

Plus, mund të shihni mbi 16 metrikë të ndryshme pikërisht nga tastiera juaj në Cloudways.

monitorimi i serverit

Merrni përditësime në kohë reale përmes emailit ose tekstit nga CloudwaysBot, një asistent i zgjuar që monitoron punën e faqes tuaj në çdo kohë. Me informacionin e dërguar nga bot bot, ju mund të zgjedhni serverët dhe aplikacionet tuaja.

Plus, ju mund të integroni platformën tuaj me tuajin email, Slack, HipChat, dhe aplikacione të tjera të palëve të treta.

Së fundmi, përfitoni nga Integrimi i Ri i Relikeve kështu që ju mund të zgjidhni problemet me pengesat e përparimit tuaj dhe t’i rregulloni ato sa më shpejt të jetë e mundur.

Rrugët e këqija Cons

Cloudways pa dyshim që është një zgjidhje unike, e besueshme dhe me shumë performancë pritëse. Kjo tha, është mungojnë disa tipare të rëndësishme.

1. Pa regjistrim të emrit të domainit

Cloudways nuk u ofron klientëve regjistrimin e emrit të domainit, falas ose për një pagesë. Kjo do të thotë që përpara se të regjistroheni për të përdorur shërbimet e tyre të pritjes, duhet të siguroni një emër domaini përmes një shitësi të palëve të treta.

Shtimi i kësaj, duke treguar emrin e domain në ofruesin tënd të pritjes pasi të keni konfiguruar mund të jetë e vështirë, veçanërisht për pronarët e faqeve të reja..

Për shkak të kësaj, shumë njerëz mund të zgjedhin të shkojnë diku tjetër për nevojat e tyre të pritjes. Në fund të fundit, lënia e regjistrimit të një emri domaini, dhe detyrimi për t’u rikthyer për t’u regjistruar për pritjen dhe për të treguar URL-në tuaj të krijuar rishtazi tek ofruesi juaj i pritjes së pritjes mund të jetë shumë sherr nëse nuk vendoset i vdekur të përdorni Cloudways.

Kjo është veçanërisht e vërtetë kur kaq shumë ofrues konkurrues të pritjes ofrojnë regjistrim falas të emrit të domain-it dhe ndihmojnë në tregimin e domain-it tuaj tek hosti juaj.

2. Pa cPanel ose Plesk

Cloudways është një kompani e shërbimit platformë-si-a-kaq tradicionale Paneli cPanel dhe Plesk thjesht nuk janë aty.

Ekziston një tastierë e veçantë e disponueshme për menaxhimin e aplikacioneve të hostuara në serverin cloud. Por për ata që nuk janë mësuar me këtë ndryshim domethënës, mund të keni probleme.

Për të mos përmendur, cPanel dhe Plesk është shumë më gjithëpërfshirës, ​​duke ju lejuar të menaxhoni gjithçka që lidhet me pritjen nga një pult i përshtatshëm.

Megjithëse tastiera e Cloudways vetëm pak po mësohet, mund të jetë shqetësuese për ata që bëjnë kalimin nga një platformë tjetër e pritjes.

3. Pa Email Hosting

Planet e pritjes në cloud mos vini me email të integruar llogari si shumë ofrues të njohur të pritjes së hosteve.

Në vend të kësaj, ata duan që njerëzit të paguajnë për një llogari të postës elektronike, e cila mund të rezultojë e kushtueshme nëse keni një biznes të madh, keni një ekip të konsiderueshëm dhe kanë nevojë për shumë llogari të postës elektronike për t’i mbajtur gjërat në punë.

Ata ofrojnë shërbime të postës elektronike si një shtesa të veçanta të paguara. Për llogaritë e postës elektronike (kutitë postare), ju mund t’i përdorni ato Shtesë me email të Rackspace (çmimi fillon nga 1 $ / muaj për adresë emaili) dhe për postat elektronike postare / transaksionare, mund të përdorni shtesën e tyre të personalizuar SMTP.

Planet e Pritjes dhe icingmimet e Cloud Hosting

Cloudways vjen me shumë menaxhoi planet e pritjes që do të funksionojë për të gjithë, pavarësisht nga madhësia e faqes, kompleksiteti apo buxheti.

cloudways menaxhuar planet e WordPress hosting

Për të filluar, ata kanë 5 ofrues të infrastrukturës për të zgjedhur, dhe çmimet e planit tuaj do të ndryshojnë në varësi të cilit ofrues të infrastrukturës ju zgjidhni të përdorni:

 1. DigitalOcean: Planet shkojnë nga 10 $ / muaj në $ 80 / muaj, RAM nga 1 GB-8GB, Procesorë nga 1 bërthamë në 4 thelb, ruajtje nga 25 GB në 160 GB dhe gjerësia e brezit nga 1TB në 5TB.
 2. Linode: Planet shkojnë nga 12 $ / muaj në 90 $ / muaj, RAM nga 1 GB-8GB, Procesorë nga 1 bërthamë në 4 thelb, ruajtje nga 20 GB në 96 GB dhe gjerësia e brezit nga 1TB në 4TB.
 3. Vultr: Planet shkojnë nga 11 $ / muaj në 84 $ / muaj, RAM nga 1 GB-8GB, Procesorë nga 1 bërthamë në 4 thelb, ruajtje nga 25 GB në 100 GB dhe gjerësia e brezit nga 1TB në 4TB.
 4. Shërbime Ueb Amazon (AWS): Planet shkojnë nga 85.17 $ / muaj në 272.73 $ / muaj, RAM nga 3.75 GB-15 GB, vCPU nga 1-4, ruajtje në 4 GB në të gjithë bordin, dhe gjerësia e brezit 2 GB në të gjithë tabelën.
 5. Motori i llogaritjes së Google (GCE): Planet shkojnë nga 73,62 $ / muaj në 226.05 $ / muaj, RAM nga 3.75 GB-16GB, vCPU nga 1-4, ruajtje në 20 GB në të gjithë bordin, dhe gjerësia e brezit 2 GB në të gjithë tabelën. Këto janë vetëm planet e paraqitura. Ne gjithashtu ofrojmë plane shtesë.
 6. Këto janë vetëm planet e paraqitura. Ata gjithashtu ofrojnë plane shtesë, si dhe plane të personalizuara.

partnerë të infrastrukturës së rePartnerët e infrastrukturës re që ata përdorin

Mos harroni, këto plane janë paguaj sa të shkosh. Ytdo herë që duhet të shkallëzoni lart (ose të bëni shkallën poshtë) që do të thotë, sa më shumë bandë të përdorni, aq më shumë paguani.

Përveç kësaj, të gjitha planet e pritjes vijnë me 24/7 mbështetje të ekspertëve, instalime të pakufizuara aplikimesh, çertifikata falas SSL dhe migrime falas në sit.

Mund të provoni ndonjë nga planet e mundshme të pritjes për falas për 3-ditë. Nga atje, ju thjesht paguani-si-ju-shkoni dhe nuk lidheni kurrë me ndonjë lloj kontrate.

Menaxhuar WordPress Hosting

Vlen të përmendet se Cloudways ofron hostimin e menaxhuar plotësisht të WordPress.

menaxhuar WordPress hosting

Thënë kjo, është e vështirë të përcaktosh se cilat janë ndryshimet midis planeve tipike të pritjes së Cloudways dhe planeve të pritjes së WordPress. Në fakt, nuk ka asnjë indikacion se ekziston madje ndonjë ndryshim në çmim.

Kam arritur përmes Chat Live për të zbuluar nëse ka një ndryshim në tiparet ose çmimin:

biseda në rrugë 1chat në rrugë 2

Unë do të them që përgjigja ishte shumë e shpejtë për pyetjen time. Unë jam, sidoqoftë, pak i hutuar se përse e ndajnë secilën CMS në faqe të ndryshme të internetit – WordPress, Magento, PHP, Laravel, Drupal, Joomla, dhe PrestaShop, dhe hostet e WooCommerce – nëse gjithçka është e njëjtë.

Kjo bëri që unë të lëvizja nëpër shumë informacione që në të vërtetë ishin të gjitha përsëritëse. Kjo mund të jetë konfuze për një person që po përpiqet të krahasojë planet dhe të marrë një vendim përfundimtar.

Dhe nëse përvoja e përdoruesit në faqen e tyre të internetit është kjo zhgënjyese, ata mund të humbasin shumë mundësi për t’i bërë njerëzit të regjistrohen në planet e tyre të strehimit sepse njerëzit thjesht braktisin faqen e tyre para se të shkojnë mjaftueshëm për t’u regjistruar.

Pyetjet e bëra më shpesh

Këtu janë përgjigjet për disa nga pyetjet më të shpeshta:

 1. Whatfarë lloji të planeve të pritjes janë në dispozicion? Paguaj-si-ju-shkoni duke përdorur një bazë të cloud duke përdorur një nga pesë ofruesit e mundshëm të infrastrukturës: DigitalOcean (DO), Linode, Vultr, Shërbime Ueb në Amazon (AWS) dhe Google Computing Engine (GCE).
 2. Ku janë të dhënat e Cloudways? Në varësi të cilit ofrues të cloud ju zgjidhni, ju mund të strehoni të dhënat e faqes tuaj për qendrat e të dhënave të vendosura në SH.B.A., Evropë, Azi ose Amerikën e Jugut. Ka 62 qendra të të dhënave të vendosura në 15 vende dhe 33 qytete.
 3. A mund të migroj uebsajtin tim ekzistues në pritjen e Cloudways? Po, ekipi në Cloudways do t’ju ndihmojë të migroni faqen tuaj ekzistuese falas.
 4. A mund të shkallëzoj lart e poshtë duke përdorur Cloudways? Mund të shkallëzoni vetëm kur përdorni GCP dhe AWS. Tre ofruesit e tjerë të cloud kanë kufizime në uljen e tyre. Sidoqoftë, si një rrugë pune gjithmonë mund të klononi faqen tuaj për t’u vendosur në një server të posaçëm specifik.
 5. Cilat metoda pagese pranohen? Cloudways pranon PayPal dhe kartat kryesore të kreditit si MasterCard, Visa dhe American Express.
 6. Si funksionon pagesa-si-ju-shkoni? Do të thotë që ju paguani vetëm për burimet që konsumoni. Ata ju ngarkojnë me vonesa, do të thotë se do t’ju faturojnë për shërbimet që keni përdorur në çdo muaj të caktuar në fillim të muajit tjetër. Nuk ka kontrata të kyçura në mënyrë që të mund të përdorni lirisht shërbimet e tyre pa u lidhur me një kontratë.
 7. A ofrojnë ata një ndërtues faqesh të integruara? Jo, Cloudways merret vetëm me burimet e serverit dhe veçoritë minimale që vijnë me secilin plan siç janë shpejtësia dhe performanca, siguria dhe mbështetja e klientit.
 8. A është Cloudways ndonjë e mirë për faqet e WordPress? Po ata janë një ofrues i shkëlqyeshëm i pritjes për faqet dhe bloget e WordPress. Ju merrni instalime të pakufizuara të WordPress, WP-CLI të para-instaluar, numër të pakufizuar të vendeve të skadimit dhe integrim të Git. Plus, ata gjithashtu do të migrojnë faqen tuaj ekzistuese tek ata falas.
 9. A ofrojnë ata qasje në FTP? Po ju merrni SFTP ose SSH për të hyrë dhe azhurnuar skedarë dhe dosje në aplikacionin tuaj.
 10. Po në lidhje me serverin e dedikuar dhe IP? Serverdo server që vendosni vjen me një ambient të dedikuar cloud dhe një adresë të vetme të dedikuar IP.
 11. A ofrojnë ato rezervë falas? Po, ata do të rezervojnë të gjitha të dhënat e aplikacionit tuaj dhe bazat e të dhënave përkatëse falas.
 12. A është përfshirë hostimi i postës elektronike? Jo nuk është ashtu, por ato ofrojnë shërbime të postës elektronike si një shtesë shtesë. Për llogaritë e postës elektronike (kutitë postare), mund të përdorni shtesën e tyre të postës elektronike Rackspace (çmimi fillon nga 1 $ / muaj).
 13. Si mund ta di se cili ofrues i cloud do të zgjedhë? Nuk e di nëse duhet të zgjedh DigitalOcean, Vultr, Shërbime Ueb në Amazon (AWS) ose Google Computer Computing (GCE)?
  • DigitalOcean është një nga retë më të lira me ruajtje të bazuar në SSD të performancës së lartë. Me 8 qendra të të dhënave, duhet të zgjidhni DigitalOcean nëse keni nevojë për një host të përballueshëm në internet me gjerësi bandë të madhe.
  • Vultr është ofruesi më i përballueshëm i cloud me shumicën e vendeve. Ata ofrojnë ruajtje të SSD dhe bandës së bandës pothuajse të pakufizuar në 13 vende. Zgjidhni Vultr nëse çmimi i lirë është një faktor kryesor për ju.
  • Linode vjen me karakteristika të gjera me çmime të shkëlqyera. Linode garanton një kohë 99,99%, ajo është e besuar nga mbi 400K klientë në të gjithë botën. Zgjidhni Linode nëse doni një zgjidhje të shkallëzueshme të pritjes për ecommerce dhe aplikacione me porosi.
  • Shërbime Ueb Amazon (AWS) ofron infrastrukturë të besueshme. Ajo jep madhësi fleksibile, të shkallëzueshme dhe të konfigurueshme të diskut dhe gjerësinë e brezit me 8 qendra të të dhënave në 6 vende. Zgjidhni AWS nëse jeni duke pritur në uebfaqe intensive biznesi të madh dhe burimesh.
  • Motori i llogaritjes së Google (GCE) është një infrastrukturë e fuqishme dhe e besueshme e pritjes së cloud me performancën efikase që vjen me emrin e markës së Google me një çmim tërheqës me 99.9% në kohë. Zgjidhni GCE nëse jeni duke pritur në uebfaqe intensive biznesi të madh dhe burimesh.
 14. A kanë ata një provë falas? Po ju mund të regjistroheni për një periudhë prove 3-ditore falas (nuk ka nevojë për kartë krediti) dhe të merrni shërbimin e tyre për një provë.

A Rekomandoj Cloudways?

Po unë.

Sepse në fund të fundit, Cloudways është një mundësi e besueshme dhe e përballueshme e pritjes së cloud për çdo pronar të faqes në internet, pavarësisht nivelit të aftësive ose llojit të faqes.

Për shkak të platformës së saj të bazuar në re, mund të përjetoni shpejtësi të shpejtë flakëruese, performanca optimale e faqes dhe siguria më e lartë.

E gjithë kjo është krijuar për t’u dhënë vizitorëve të faqes tuaj përvojën më të mirë të përdoruesit të mundshëm dhe për të mbajtur të dhënat e faqes tuaj nga aktiviteti me qëllim të keq.

Thënë kështu, ndryshimet në Cloudways mund t’i bëjnë gjërat pak më të komplikuara për pronarët e faqeve të reja në fillim. Ka asnjë cPanel tradicionale ose Plesk, nuk ka mënyrë për të regjistruar një emër domain me Cloudways, dhe nuk ka pritje të postës elektronike tipar.

Kjo shton çmimin e përgjithshëm të pritjes dhe e bën më shumë përfshirjen sesa ofruesit e tjerë të krahasueshëm të pritjes në treg sot.

Nëse vendosni të shkoni me ta, peshoni të mirat dhe të këqijat përpara se të regjistroheni. Ose, përfitoni nga Periudha 3-ditore e provës falas për tu siguruar që ato kanë veçoritë që ju nevojiten për të shkallëzuar biznesin tuaj dhe për të menaxhuar llogarinë tuaj të pritjes.

Nga atje, merr kohën për të lexuar dokumentacionin dhe për tu njohur me këtë platformë të bazuar në re, në mënyrë që të mos humbasësh disa nga veçoritë që vijnë me këtë zgjidhje unike të pritjes.

Shpalosja e FTC: Për t’ju marrë çmimin më të lirë unë do të fitoj një komision nëse vendosni të regjistroheni përmes lidhjeve të mia.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map