WordPress Sitenizi Nasıl Hızlandırırsınız?

Kullanıcılar, web projeleri için WordPress’i sıklıkla tercih ederler çünkü kullanımı daha kolaydır ve benzerlerine kıyasla daha az teknik uzmanlık gerektirir. Sınırlı kodlama bilgisi olan veya hiç bilgisi olmayan bir kullanıcı, neredeyse her niş için mevcut platformu, temaları ve eklentileri kullanarak bir site oluşturabilir.


Ancak başarılı bir site çalıştırmak için temalar ve eklentilerden daha fazlası gerekir.

WordPress hızının önemi göz ardı edilemez. Bir siteyi ziyaret ettiğinizi ve yüklemesinin yarım dakika sürdüğünü düşünün. Sebebi olan sıkıntı ve hayal kırıklığı dayanılmaz. Şimdi, WordPress siteniz ziyaretçileriniz için aynı sorun ve hayal kırıklığına neden oluyorsa?

wordpress sitenizi nasıl hızlandırırsınız

Zaman içinde ve geliştirdikten sonra doğru içeriği üretmek ve en iyi pazarlama uygulamalarını takip etmek için çok çalıştığınız ziyaretçiler. Şansı çok ince olduğu için her şey boşa gidecek ve sitenize tekrar geri dönecekler.

Biliyorsak, tüm bu güçlük ve karmaşadan kaçınılabilir WordPress sitemizi nasıl optimize edebiliriz?. Optimizasyon biraz karmaşık gelebilir ve size çok fazla kod yazmak zorunda kalacağınız izlenimini verebilir ama neyse ki durum böyle değildir.

Aslında, bu makalede, sadece herhangi bir kodlama veya karmaşıklık gerektirmeyen yöntemleri listeledik. Bunlar, WordPress sitenizi hızlandırabilen basit ancak etkili yöntemlerdir.

Bu makalede aşağıdaki yöntemleri nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz WordPress sitesini hızlandırın.

 • Ağ sağlayıcısı
 • Hafif Tema
 • Önbelleğe almak
 • Gzip Sıkıştırma
 • CSS ve JS’nin Küçültülmesi
 • Veritabanı Optimizasyonu
 • Görüntü Optimizasyonu
 • İçerik Dağıtım Ağı (CDN)
 • En İyi Uygulamalar

Web Hosting Sağlayıcısı

Hangi hosting şirketinin sitenizi barındırmayı seçeceğine karar verirken çok dikkat edilmesi gerekir.

ağ sağlayıcısı

Kullandığınız barındırma sağlayıcısının genel web sitesi performansı üzerinde büyük bir etkisi vardır ve WordPress durumunda farklı değildir. WordPress’i sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalıştırmak için önceden yapılandırılmış WordPress optimize barındırma hizmeti sunan birçok barındırma şirketi vardır.

Mevcut paylaşılan barındırma sağlayıcınızdan sınırsız alan ve bant genişliği alıyor olabilirsiniz, ancak bu yalnızca bir kağıt üzerindedir. Gerçekte, bu sınırsız alan ve bant genişliği, yavaş ve savunmasız sitelerle sonuçlanan yüzlerce farklı siteyle de paylaşılıyor.

İşletmenizi uzun vadede çalıştırmayı planlıyorsanız ve sonuçta ondan gelir elde etmek istiyorsanız, en iyi WordPress bulut barındırmalarından biri olarak kabul edilen Cloudways veya Kinsta gibi iyi bir WordPress barındırma parası harcayın.

Cloudways ayrıca, sayfa yükleme süresini iyileştirmeye yardımcı olan farklı önbellek katmanlarıyla birlikte bir optimizasyon yığını sunar; harika önbellek araçlarıyla WordPress için optimize edilmiş kurulum (bu makalenin sonraki bölümlerinde ele alınacaktır).

Bakılacak diğer bir husus veri merkezinizin konumudur. Gecikmeyi önlemek ve web sitesi hızını artırmak için veri merkezini hedeflediğiniz pazara daha yakın seçmeniz önerilir.

Hızlı ve Hafif bir Tema Kullanın

WordPress kullanıcıları internette bulunan binlerce tema arasından seçim yapma seçeneğine sahiptir. Bu temalar işletmeniz için mükemmel bir seçim gibi görünebilir, ancak bunları yüklemek web sitenizi yavaşlatabilir. Bunun nedeni, tüm temaların en iyi performans için iyi kodlanmamış ve optimize edilmemiş olmasıdır.

StudioPress Genesis Çocuk Temaları

Hem ücretsiz hem de ücretli olan hızlı yüklenen bir dizi WordPress teması var.

Astra, sorunsuz çalışan ve temaların çoğundan daha hızlı yüklenen hafif bir temadır. Blogcular, ajanslar ve serbest çalışanlar tarafından kullanılabilen çok amaçlı bir temadır..

Önbelleğe almak

Önbellekleme, ziyaretçilerinize hızlı WordPress sitesi sunmada önemli bir rol oynar. Bu, her kullanıcı için tekrar tekrar oluşturulmasını önlemek için WordPress sitenizin görünümünü saklar.

Önbellekleme hem sunucu hem de istemci düzeyinde yapılır. Sunucu düzeyinde kullanabiliriz vernik HTTP ters proxy’sini önbelleğe almak için. Sunucu tarafı önbelleklemede kullanılan başka bir araç nginx yoğun trafik yüklerinin üstesinden gelmek için yük dengeleme amacıyla kullanılan.

İyi bir WordPress önbellek eklentisi, WordPress siteniz için etkili bir önbellek mekanizması uygulamanıza yardımcı olabilir.

Esinti

Breeze, tüm önemli önbellek bileşenlerini destekleyen popüler WordPress önbellek eklentilerinden biridir.

Breeze eklentisi

Hafiftir ve küçültme, GZIP sıkıştırması, tarayıcı önbelleğe alma, veritabanı ve optimizasyon vb. Destekler. Bu, WordPress.org’dan indirilebilen ücretsiz bir eklentidir..

WP Roketi

WP Rocket, WordPress web siteleri için yaygın olarak kullanılan bir önbellek eklentisidir.

WP Roketi

Eklenti, sayfa önbellekleme, GZIP sıkıştırması, tarayıcı önbellekleme, veritabanı optimizasyonu ve küçültme gibi özellikler sunar. Eklenti resmi web sitesinden satın alınabilir..

Gzip Sıkıştırma

Büyük bir klasör sıkıştırıldığında hepimiz boyutta bir azalma yaşadık. Benzer bir kavram, WordPress sitenizde GZIP Sıkıştırma kullanılarak da uygulanabilir.

Bu, kullanıcı sonunda daha hızlı yüklenen web sitesi dosyalarınızın boyutunu azaltır. Bu yöntemin WordPress site içeriğinizin boyutunu% 70 oranında azalttığı söyleniyor.

Breeze eklentisinde GZIP sıkıştırması uygulamak için eklentilere gidin Temel Seçenekler sekmesine gidin ve GZIP Sıkıştırma’nın önündeki kutuyu işaretleyin ve tıklayın Değişiklikleri Kaydet değişiklikleri uygulamak.

Not: Gzip sıkıştırması yalnızca sunucunuz tarafından destekleniyorsa uygulanabilir.

CSS ve JS’nin Küçültülmesi

Genellikle WordPress birçok CSS dosyası kullanır. CSS, site düzeninize şekil ve renk veren bir stil sayfasıdır. Küçültme, geliştirme sırasında kullanılan boşlukları ve yorumları kaldırarak dosya boyutunu azaltmak anlamına gelir ve belirli bir noktada siteniz belirli bir CSS kullanmıyorsa, çağrılmamalıdır.

Breeze’de minyatür uygulamak için şu adrese gidin: TEMEL SEÇENEKLER ve HTML, CSS, JS, Inline JS ve Inline CSS için tüm kutuları işaretleyin.

Küçültmenin yanı sıra, render engelleme CSS’sinden de kaçınılmalıdır. Oluşturma engelleme CSS’si, web sayfasının düzgün bir şekilde görüntülenmesini yavaşlatabilir. Bunu önlemek için; daha az sayıda CSS dosyası kullanın ve mümkünse birkaç dosyayı bir araya getirmeye çalışın.

Breeze’de gruplama uygulamak için şu adrese gidin: GELİŞMİŞ SEÇENEKLER ve CSS ve JS dosyalarının gruplanmasını etkinleştirmek için Grup dosyalarının önündeki her iki kutuyu da işaretleyin.

Veritabanı Optimizasyonu

Zaman içinde veritabanı gereksiz tablolar ve farklı eklentilerden verilerle tıkanır. Bu karmaşa, sunucunuzun yanıt süresini yavaşlatabilir. Veritabanının düzenli olarak temizlenmesi WordPress sitenizi hızlandırabilir çünkü daha az sorgu çalıştırılacak ve bir veritabanı daha az kalabalık olacaktır.

Önbellek eklentiniz olarak Breeze kullanıyorsanız, veritabanınızı optimize etmek için bir dizi seçenek bulabilirsiniz. Veri tabanı eklentinin sekmesi. Tüm seçenekleri seçebilir veya önündeki kutuyu işaretleyerek yalnızca seçili olanları seçebilirsiniz..

Görüntü Optimizasyonu

Bir web sitesi resimlerle eksik. Bazıları daha az, bazıları ise web sitesinin türüne bağlı olarak çok sayıda resim kullanır. Görüntüler, indirmeleri ve oluşturmaları zaman aldıkça WordPress web sitelerini yavaşlatabilir. Bu sorunları çözmek için, boyutlarını azaltarak ve yüksek kaliteyi koruyarak görüntüleri optimize eden harika eklentilerimiz var.

Smush Görüntü Sıkıştırma

Eskiden Smush olarak bilinen bu görüntü sıkıştırma eklentisidir..

smush eklentisi

Kurulumdan sonra eklenti otomatik tarama yapar ve sitenizde kullanılan mevcut görüntüleri sıkıştırmaya başlar. Görüntüleri toplu olarak optimize eder ve WordPress sitesine yüklenen yeni görüntüleri otomatik olarak sıkıştırır.

WP Sıkıştırması

WP Compress, görüntü optimizasyonu için başka bir harika eklentidir.

wp sıkıştırma eklentisi

Gelişmiş sıkıştırma mekanizmaları, sizi her son alandan gerçekten koruyan üç optimizasyon seviyesine sahiptir. Bu eklentinin kullanımı çok kolaydır ve ayrıca yeniden boyutlandırma seçenekleri vardır.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN)

Özellikle küresel bir kitleye sahip WordPress siteleri için olmazsa olmaz bir araç. Bir CDN, önbellekleme gibi çalışır ve sitenizin bir kopyasını ağında tüm dünyaya yayılmış olarak tutar. Bu, barındırılan sunucu konumunuzdan uzakta gezen kişilere bile web sitenizin hem statik hem de dinamik içeriğinin hızlı bir şekilde yayınlanmasını sağlar.

CDN’nin birçok faydası vardır ve doğru CDN’yi seçmek kolay bir iş değildir. Doğru CDN’yi seçmek için gerçek çalışma senaryolarındaki performansını kontrol etmeniz önerilir ve CDN kıyaslaması bunu kontrol etmenin en iyi yoludur.

Diğer En İyi Uygulamalar

Sucuri veya MalCare gibi iyi bir güvenlik eklentisi kullanarak WordPress sitenizin tam bir taramasını çalıştırmak iyi bir uygulamadır..

Bu, WordPress sitenizde performans sorunlarına neden olabilecek kötü amaçlı yazılımları ve kötü komut dosyalarını kaldırır. Ayrıca herhangi bir yeni eklenti yüklerken, uyumluluğunu ve son güncellemeyi kontrol ettiğinizden emin olun. Geliştiricileri tarafından sık sık güncellenmiyorsa alternatiflerini aramaya çalışın.

Geçerli WordPress kurulumunuzu, performans ve güvenlik sorunlarına neden olabileceği için eski eklentiler ve temalar için denetleyin. Her büyük yükseltmeden önce sık sık güncellediğinizden ve tam bir yedek aldığınızdan emin olun.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map