WordPress Önbellekleme Kılavuzu ve Neden Bu Kadar Önemli?

Bir WordPress kullanıcısı olarak, WordPress hız optimizasyonu ile ilgili makalelere rastlamanız gerekir. Bir WordPress sitesini hızlandırmak birçok faktör içerir ve aralarında önbellekleme son derece önemli bir faktördür.


Düzgün uygulandığında önbellekleme yükleme sürelerini kısaltın WordPress sitenizin SEO sıralamasına katkıda bulun ve bir daha iyi kullanıcı deneyimi .

WordPress Önbellekleme Kılavuzu ve Neden Önemli?

WordPress’te önbelleklemeden tam olarak yararlanmak için, mekanizmasını anlamak ve uygulamanın etkili yollarını öğrenmek önemlidir.

Önbellekleme Nasıl Çalışır??

Önbellek, yükleme süresini azaltmak için statik web sayfalarının kopyasını tutan geçici bir depolama alanıdır. Genellikle bir kullanıcı WordPress sitenizi ziyaret ettiğinde, web sitenize gerçekleştirdiği her işlem için web sunucunuza bir istek gönderir.

Buna karşılık, web sunucunuz, site ziyaretçinizin her isteğini eğlendirmek için WordPress’iniz tarafından çağrılıyor. Bu ileri geri işlemler, sunucu trafiği işlemekle meşgulse veya ziyaretçi ile sunucu arasındaki mesafe çok genişse gecikmelere neden olabilir.

Bazen bir kullanıcı tekrar tekrar aynı istekleri ister. Örneğin, bir sitenin üstbilgisi veya altbilgisi yayınlar gibi güncellenmez ve yüklendiklerinde, değiştirilene kadar sunucudan getirilmesi gerekmez. Sık sık güncellenen dinamik içerik durumunda, önbellek mekanizması eski önbelleği temizleyebilir ve güncellenmiş içeriğe sahip yeni bir tane oluşturabilir.

Önbellekleme, zaten bir kez sunulduğu HTML dosyalarının bir kopyasını RAM’inde sunucudan tutar ve ilk kez yaptığı gibi herhangi bir işlem yapmadan anında kullanıcıya sunar. Bu değişim daha hızlıdır ve barındırma sunucusuna daha az yük getirir.

Önbellek Türleri

Bir WordPress sitesi çalıştırıyorsanız, aklınızda iki tür önbellek tutmalısınız.

 1. Sunucu Tarafı Önbellekleme
 2. İstemci Tarafında Önbellekleme

Sunucu önbelleklemesi sunucu düzeyinde gerçekleştirilir ve tarayıcı önbelleklemesi istemci tarafında yapılır. Web sitesi hızı üzerindeki etkisini anlamak için her seçeneği inceleyelim.

1. Sunucu Tarafı Önbellekleme

Sunucu düzeyinde yapılan önbellekleme, sunucu tarafı önbellekleme ile ilişkilidir. Müşteri tarafından daha önce talep edilen talepleri depolar ve tüm süreci tekrar yerine geçmek yerine basitçe sonuç verir. Bu, veri alımını daha hızlı hale getirir ve genel site performansını artırır. Kinsta ve Cloudways gibi WordPress sunucuları sunucu tarafı önbellekleme yapıyor.

Burada ayrıca iki yaygın yöntemi anlamamız gerekir: Nesne Önbellekleme ve Tam Sayfa Önbellekleme.

Nesne Önbelleği: Tüm sayfayı önbelleğe almak yerine, nesne önbelleği yalnızca yinelenen sorgu sonuçlarını önbelleğe alır. Kullanıcı tarafından istenen verileri almak için veritabanına çeşitli sorgular yapılır. Nesne önbelleği, daha hızlı yanıt için bu sık sorulan sorguların sonucunu depolar.

Tam Sayfa Önbellek: Nesne önbelleğinin aksine, bu yöntem kullanıcı tarafından istenen tam bir HTML sayfasını veya tam görünümü saklar. Bu yöntem, sonraki her ziyaret için bir web sayfası oluşturması gerekmediğinden sayfanın yüklenmesini hızlandırır.

Hosting Önbellekleme Mekanizması

Birçok barındırma sağlayıcısı, sunucu tarafı önbellekleme için yerleşik özelliklere sahip optimize edilmiş barındırma sunar. Bu sağlayıcılar, sunucularını herhangi bir WordPress eklentisini kullanmaktan daha etkili olan çekirdek düzeylerinde optimize etti.

Bunun bir örneği, yönetilen bir WordPress bulut barındırma olan Cloudways’de görülebilir. Yığınları, daha hızlı web siteleri üreten gelişmiş bir önbellek mekanizması ile donatılmıştır. Önbellekleme için hangi araçları uyguladıklarını ve hangi işlevleri gerçekleştirdiklerini inceleyelim.

nginx

Bu, ters proxy, önbellekleme ve yük dengeleme ile ünlü çok hızlı bir web sunucusudur. Nginx, çok sayıda eşzamanlı kullanıcıyı işleyebildiği için yüksek trafikli sitelerin çoğunluğu tarafından kullanılıyor. Binlerce bağlantıyı işlemek için tasarlanmış hafif, yüksek performanslı bir web sunucusudur.

Vernik Önbellek

Nginx gibi, Vernik de ters proxy önbelleklemesidir. Bu son derece hızlı olarak kabul edilir ve web sitesi hızını çok yüksek seviyelere yükselttiği söylenir. Cloudways kullanıcıları ayrıca platformlarından WooCommerce ve WPML siteleri için gerekli olan özel vernik kurallarını uygulayabilir.

Redis

Bu, dizeler, karmalar, listeler, kümeler ve bitmap’ler gibi yüksek düzeyli veri türlerini depolamak için kullanılan bir veri kümesi sunucusudur. Bu, yüksek miktarda okuma ve yazma işlemi sağlamak için uygulanır..

memcached

Memcached, kullanıcı her istekte bulunduğunda harici bir veri kaynağına veya API’ya bağlanmadan hızlı veri sağlamak için verileri ve nesneleri RAM’de önbelleğe almayı ele alır.

2. İstemci Tarafı Önbellekleme

Kullanıcı tarayıcısında işlenen önbellekleme, istemci tarafı önbellekleme ile ilişkilendirilir. Genellikle bir kullanıcı bir web sayfasına göz attığında, yalnızca içeriği değil, aynı zamanda web sayfasının perde arkasında çalışan JavaScript ve Stil Sayfası dosyalarını da yükler..

Tarayıcı Önbelleğe Alma

Tarayıcı önbelleğe alma, istemci tarafı önbellekleme için en etkili yöntemdir. Kullanıcı bir web sayfasını bir tarayıcıda ziyaret ettiğinde, sayfayı JavaScript dosyaları, stil sayfaları ve medya içeriği gibi görüntülemek için gerekli kaynakları önbelleğe alır. Bu içerik geçici olarak tarayıcıda saklanır ve web sunucusundan tekrar istemek yerine doğrudan yerel depolama biriminden sunulur.

WordPress’te Önbellek Uygulama

WordPress, veri açısından zengin işlevleri ve içerik açısından zengin temaları destekleyen dinamik bir platformdur. Daha hızlı yüklenen sayfalar elde etmek için bu içeriği önbelleğe almak için çok fazla alan vardır. Sunucudan ve istemci tarafı önbelleklemesinden nasıl faydalanabileceğimizi zaten gördük. WordPress eklentilerinin etkili bir istemci tarafı önbellek mekanizması oluşturmada bize nasıl yardımcı olabileceğini görelim.

WordPress Önbellek Eklentileri

Sitenizin daha hızlı yüklenmesini iddia eden birçok WordPress önbellek eklentisi vardır. Üç popüler WordPress önbellek eklentisini listeledik.

Esinti

esinti wordpress önbellek eklentisi

Breeze, Cloudways tarafından ücretsiz bir hafif eklentidir. İstemci tarafı önbellekleme için gerekli tüm özellikleri sunar.

Eklenti aşağıdaki vurgulanan özellikleri sunar:

 • CSS, JS, HTML’nin küçültülmesi
 • Gzip Sıkıştırma
 • Tarayıcı Önbelleğe Alma
 • CSS ve JS gruplaması
 • Veritabanı Optimizasyonu
 • Vernik Kuralları

WP Roketi

wp roket önbellek ayarları

WP Rocket, kurulumu kolay ve WordPress sitenizdeki istemci tarafı önbelleğe almayı yönetmek için tüm temel ve gelişmiş özelliklerle birlikte gelen yüksek performanslı bir önbellek eklentisidir. WP Rocket’in bazı özellikleri:

 • Önbellek Ön Yükleme
 • Statik Dosya Sıkıştırma
 • Sayfa Önbellekleme
 • Gzip Sıkıştırma
 • Veritabanı Optimizasyonu
 • Tarayıcı Önbelleğe Alma

W3 Toplam Önbellek

W3 Toplam Önbellek wordpress önbellek eklentisi

Bir milyondan fazla etkin kurulumla, W3 Total Cache eklentisi popüler WordPress önbellek eklentilerinden biridir.

Eklenti WordPress.org’dan ücretsiz olarak indirilebilir ve WordPress kontrol panelinden kolayca yapılandırılabilir. Her işlevsellik için ayrı bölümler vardır. Vurgulanan özelliklerden bazıları:

 • Sayfa Önbelleği
 • Veritabanı Önbelleği
 • Minification
 • Nesne Önbelleği
 • Tarayıcı ön belleği
 • Çerez Grupları

WordPress Önbelleklemenin Avantajları

WordPress sitenize uygun bir önbellek uygulamanın birçok avantajı vardır.

 • WordPress sitenizin hızını artırır ve kullanıcı deneyimini geliştirir.
 • Sunucu her seferinde her istek için pingleme yapmadığından, barındırma sunucusundaki yükü azaltır.
 • Ayrıca herkes Google’ın daha hızlı siteleri sevdiğini biliyor. Bu nedenle, SEO sıralamasını da iyileştirir.
 • İstemci tarafında, doğrudan sunuculardan veri almak yerine yerel bellekte saklanan içeriği önbelleğe aldığından bant genişliği de kaydedilir.

WordPress sitenizde hala önbellek uygulamadıysanız, bu makaleyi izleyerek yapmanızı öneriyoruz. Sitenizin tam bir yedeğini aldığınızdan emin olun, çünkü WordPress sitesi önbelleğe alındıktan sonra bozulduktan sonra. Ayrıca, WordPress sitenize getirebileceği farkı görmek için önbellek uygulamadan önce ve sonra sitenizin performansını test edin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map