Ücretsiz bir WordPress Eklentisi Kullanılmaya Değer mi?

Bir WordPress web sitesi başlatmak doğal olarak zor değildir. Ancak, birçok web sitesi sahibinin bir süredir kullanana kadar anlayamayacağı çok fazla WordPress var.


En azından benim için böyle çalıştı.

Dünyanın en popüler, esnek ve kullanımı kolay içerik yönetim sistemi (CMS) üzerine bir web sitesi oluşturmaya başladığınızda, bir fikirle başlamak zorundasınız. Oradan şöyle şeyler geliyor:

 • Alan adı. Web sitenizin alan adını satın alın (web sitesi adresi olarak da bilinir).
 • Hosting Sağlayıcı. Web sitenizin dosyalarını barındırmak için bir barındırma sağlayıcısı seçin.
 • WordPress Kurulumu. WordPress’i web sitenize yükleyin. Örneğin, SiteGround WordPress kurulumunu süper kolaylaştırır.

Kısacası, iyi bir web sitesinin temelini atmak için gereken her şey budur. Ancak, bir WordPress web sitesi sahibi olarak, sitenizin temel genel tasarımını bir WordPress temasıyla desteklemeniz ve WordPress eklentileri ile ek işlevsellik uygulamanız gerekir..

Ve bazen bu, WordPress kullanıcıları için ücretsiz temaları ve eklentileri kullanmak anlamına gelir

Ancak ücretsiz WordPress eklentileri kullanmaya değer mi?

Bugün size bir WordPress eklentisinin ne olduğu, bunları web siteniz için nerede bulacağınız ve ücretsiz bir eklentinin kullanmaya değer olup olmadığını nasıl anlayacağınız hakkında kısa bir genel bakış sunacağım..

WordPress Eklentisi Nedir?

WordPress Codex’a göre, eklentiler bir web sitesi sahibinin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için normalde hafif ve esnek gelişmiş özel işlevlere sahip web siteleri sunar.

WordPress eklentileri, web sitenizde yeni bir özellik sağlayan veya web sitenizin belirli bir işlevi yerine getirmesini sağlayan özel işlevlere sahip yazılım parçalarıdır (iletişim formu ekleme veya spam engelleme gibi).

WordPress eklentileri PHP programlama dilinde yazılır ve WordPress’in çekirdeğine sorunsuz bir şekilde entegre olur. Dahası, her seviyeden web sitesi sahiplerinin, kodun karmaşık yapısını anlamak zorunda kalmadan web sitelerine özellik eklemelerini kolaylaştırıyorlar.

Ücretsiz WordPress Eklentileri - WordPress DeposuWordPress Deposu ve tonlarca ücretsiz eklenti bul.

Resmi WordPress Deposunda tam anlamıyla binlerce WordPress eklentisi bulunmaktadır. Aslında, şu an itibariyle, Seçim için 51.090 ücretsiz WordPress eklentisi. Tabii ki, web sitenizde bu kadar çok eklentiye asla ihtiyacınız olmayacak.

Bunun nedeni, birçok eklentinin çok benzer özellikler sunmasıdır. Bu yüzden araştırmanızı yapmanız ve özel ihtiyaçlarınız için en iyisini seçmeniz gerekiyor.

WordPress Eklentilerini Nerede Bulabilirsiniz?

WordPress Deposu’nun yanı sıra, birçok üçüncü taraf pazar yeri WordPress kullanıcılarına ücretsiz ve premium eklentiler sunar. Bu nedenle, binlerce seçenek arasında dolaşmak ve karar vermek zor.

İyi haber şu ki, premium eklentiye yatırım yapmak her zaman tek seçenek değil, seçim yapabileceğiniz çok sayıda yüksek kaliteli ücretsiz WordPress eklentisi var. Aslında, bazı ücretsiz eklentiler başka yerlerde para harcamanıza izin veren premium rakipleri geride bırakıyor.

Ancak ücretsiz WordPress eklentilerini bulmak için en iyi yer nerede?

Bunun cevabı kolay değil. WordPress Deposu’nun sizin için birçok seçeneği olsa da, web sitesi sahiplerine ücretsiz olarak üstün kaliteli WordPress eklentileri sağlayan bazı inanılmaz üçüncü taraf şirketler ve geliştiriciler de var.

Bu nedenle, ücretsiz bir WordPress eklentisi bulabileceğiniz her yeri listelemek yerine, ne zaman devam edeceğinizi ve web sitenize ne zaman ücretsiz bir WordPress eklentisi yükleyeceğinizi bilmek için bazı ipuçlarını paylaşacağım – ne olursa olsun – ne olursa olsun nereden geliyor.

Ücretsiz bir WordPress Eklentisi Seçme İpuçları

1. Depodan Gelirse .. İyi

Ücretsiz WordPress Eklentileri - WordPress Depo Örnek EklentileriHer tasarım ve işlevsellik ihtiyacı için ücretsiz eklentiler vardır; sadece onları bulman gerek.

Tamam, zaten web sitesi sahiplerine yüksek kaliteli ücretsiz eklentiler sağlayan bazı harika üçüncü taraf şirketler ve eklenti geliştiricileri olduğunu söyledim. Ve hala onun yanındayım.

Ancak, ücretsiz eklentinizin iyi olduğundan emin olmak istiyorsanız, resmi WordPress Deposundan alın. WordPress.org’daki eklenti dizini, orada herhangi bir ücretsiz WordPress eklentisinin listelenmesine izin vermez.

Aslında, web sitesi sahiplerini web sitelerinde tahribat yaratan şişkin, kötü kodlanmış ve savunmasız eklentilerden korumak için tasarlanmış çok katı bir tarama süreci var..

2. Kod Kalitesini Sağlayın

Ücretsiz WordPress Eklentileri - Temiz KodWPMU DEV, WordPress içeriği ve eklentileri için güvenilir bir kaynaktır.

WordPress eklenti dizini dışındaki bir kaynaktan gelen bir eklentiyi kullanmaya karar verirseniz bu zor olabilir. Bunun nedeni, herkesin eklentisinin “temiz kodlanmış”, “şişmesiz” ve “kullanımı güvenilir” olduğunu iddia edebilmesidir..

Ama gerçek şu ki, deneyimsiz eklenti geliştiricileri tarafından kötü kodlanmış tonlarca ücretsiz eklenti var. Daha da kötüsü, web sitenizi bilgisayar korsanlarına ve kötü amaçlı yazılımlara maruz bırakmayı amaçlayan, web sitenizi risk altına sokan bazı var.

Ücretsiz eklentinizin kullanımının güvenli olmasını sağlamanın en iyi yollarından biri, eklenti geliştiricisi hakkında biraz araştırma yapmaktır. Geliştiricinin WordPress topluluğunda sağlam bir varlığı varsa, iyi bilinen bir WordPress web sitesi çalıştırıyorsa, eklenti geliştirme konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahipse ve mevcut kullanıcılardan sosyal kanıtı varsa, muhtemelen kullanmak güvenlidir.

3. İstatistikleri Kontrol Edin

Ücretsiz WordPress Eklentileri - Jetpack İstatistikleriPopüler (ve ücretsiz) Jetpack eklentisi 3 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir.

Web siteniz için ücretsiz bir WordPress eklentisi seçme konusunda kontrol edebileceğiniz birkaç istatistik vardır:

 • Son güncelleme. Eklentinin son 6 ay içinde güncellendiğinden emin olun. Eski eklentilerde, sitenizi savunmasız bırakabilecek hatalar olabilir. Ayrıca, WordPress sürümünüzdeki bir güncelleştirme eski bir eklentiyle iyi çalışmayabilir.
 • Etkin Kurulumlar. Bir eklentiyi aktif olarak ne kadar çok kişi kullanırsanız, sorunlara neden olma olasılığı o kadar az olur. Örneğin,
  Yoast’ın 3 milyondan fazla yüklemesi var.
 • WordPress Sürümü. Tıpkı güncel bir eklenti seçmek gibi, eklentinin WordPress’in en güncel sürümü ile iyi çalışması önemlidir.
 • Puanlar. Sosyal kanıt eklenti seçimlerinizi etkileyebilir (ve muhtemelen etkilemelidir).

Ücretsiz WordPress Eklentileri - Jetpack İstatistikleri - DerecelendirmelerÜcretsiz bir eklenti seçerken derecelendirmeler dikkate alınmalıdır.

4. Destek Arayın

Ücretsiz WordPress Eklentileri - Jetpack Destek ForumuJetpack’in destek forumu her zaman etkinlikle dolu.

Ücretsiz eklentilerin her zaman gelmediği bir şey destek. Sonuçta, bir eklenti için ödeme yapmıyorsanız, geliştiricinin herhangi bir destek sağlama yükümlülüğü yoktur. Ancak bu, desteğin gereksiz olduğu anlamına gelmez. Eklentinizle ilgili sorun yaşıyorsanız, dışarıdan birinin yardım edeceğini bilmek iyidir.

Herhangi bir yüksek kaliteli eklentinin yerinde bir çeşit desteği olacaktır. Genellikle, ücretsiz eklentilerin bir destek forumu vardır. Ancak, doğrudan size yardımcı olacak eklenti geliştiricileri vardır. Ayrıca, bazı üçüncü taraf şirketler, ücretsiz eklentileriyle bile size yardımcı olacak destek ekiplerine sahiptir..

5. Test Yeri Hızı

Ücretsiz WordPress Eklentileri - Sorgu MonitörüWeb sitenizdeki ücretsiz eklentilerin etkilerini ölçmek için Sorgu Monitörü eklentisini kullanın.

Web sitenizde kullandığınız ücretsiz eklentinin gerçekten hafif olduğundan emin olmak için, sitenizin hızını ve performansını hem öncesi hem de sonrası ölçmeniz ve yüklemeniz çok önemlidir. İşte bunu yapmanın bazı harika yolları:

 • Pingdom veya GTmetrix gibi bir çevrimiçi araç kullanın
 • Sorgu Monitörü eklentisini kullanma
 • Yeni bir eklenti kurulumunu test ortamında test edin

Son düşünceler

Sonunda, WordPress web sitenizde ücretsiz eklentileri kullanmamanız için hiçbir neden yoktur. Bu kadar güvenilir olanlar, kazanılmış paranızı premium bir eklentiye “çünkü” harcamak zorunda kalmamanız için yeterli özellikler sağlar.

Bununla birlikte, web sitenize ücretsiz bir eklenti yüklerken kesinlikle almanız gereken önlemler var. Özellikle güvenilir WordPress Deposundan gelmiyorsa. Ve o zaman bile, eski, desteklenmeyen eklentiler dikkatle kullanılmalıdır.

Sonuç olarak, tavsiyeme dikkat ederseniz ve araştırmanızı yaparsanız, her türlü ihtiyacınızı karşılayan yüksek kaliteli, ücretsiz WordPress eklentileri cephaneliğiyle kendinizi bulacaksınız.

Ücretsiz WordPress eklentilerini kullanma deneyiminiz nedir? Ücretsiz bir eklentinin kullanılmaya değer olup olmadığına karar vermek için önemli bir ipucu bıraktım mı? Aşağıdaki yorumlarda her şeyi duymak isterim!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map