Si të dini nëse një prizë falas WordPress është e vlefshme duke përdorur

Fillimi i një uebfaqe të WordPress nuk është natyrshëm i vështirë. Sidoqoftë, ka shumë për WordPress që shumë pronarë të faqeve të internetit nuk do ta kuptojnë derisa ta përdorin atë për ca kohë.


Të paktën kështu ka funksionuar për mua gjithsesi.

Kur vendosni të krijoni një uebfaqe në sistemin më të popullarizuar, fleksibël dhe të lehtë për t’u përdorur me përmbajtjen (CMS), duhet të filloni me një ide. Nga atje vijnë gjëra të tilla si:

 • Emri i Domainit. Bleni emrin e domain-it të faqes suaj të internetit (si adresën e internetit).
 • Ofruesi i hosteve. Zgjidhni një ofrues pritës për të pritur skedarët e faqes suaj të internetit.
 • Instalimi i WordPress. Instaloni WordPress në faqen tuaj të internetit. Për shembull, SiteGround e bën instalimin e WordPress super të thjeshtë.

Me pak fjalë, kjo është gjithçka që duhet për të hedhur themelet e një uebsajti të mirë. Sidoqoftë, si një pronar i faqes në internet WordPress, do t’ju duhet të plotësoni dizajnin themelor të përgjithshëm të faqes tuaj me një temë WordPress dhe të zbatoni funksionalitetin e shtuar me shtojcat WordPress.

Dhe nganjëherë kjo nënkupton përdorimin e temave dhe shtojcave falas në dispozicion të përdoruesve të WordPress

Por janë plugins falas WordPress që ia vlen të përdoren?

Sot do t’ju jap një përmbledhje të shkurtër të asaj që është një plugin WordPress, ku t’i gjeni ato në faqen tuaj të internetit, dhe si t’i tregoni nëse ia vlen të përdorni një plugin falas.

Farë është një plugin WordPress?

Sipas WordPress Codex, shtojcat ofrojnë faqe interneti që janë normalisht me peshë të lehtë dhe fleksibilitet të përmirësuar për të përmbushur nevojat individuale të një pronari të internetit.

Shtojcat e WordPress janë pjesë të programeve me funksione të personalizuara që mundësojnë një veçori të re në faqen tuaj të internetit ose e bëjnë faqen tuaj të internetit të kryejë një funksion specifik (siç është shtimi i një forme kontakti ose bllokimi i spamit).

Shtojcat WordPress janë shkruar në gjuhën e programimit PHP dhe integrohen pa probleme në thelbin e WordPress. Për më tepër, ata e bëjnë më të lehtë për pronarët e faqeve të internetit të të gjitha niveleve të shtojnë veçori në faqet e tyre të internetit pa pasur nevojë të kuptojnë natyrën komplekse të kodit.

Pluginat Falas të WordPress - Depo e WordPressWordPress Repository dhe gjeni mijëra shtesa shtesë.

Ekzistojnë fjalë për fjalë mijëra plugins të WordPress të disponueshëm në Magazinën zyrtare të WordPress. Në fakt, nga tani, ka 51,090 plugins falas WordPress për të zgjedhur. Tani sigurisht, nuk do të keni nevojë kurrë për kaq shumë shtojca në faqen tuaj të internetit.

Kjo për shkak se shumë shtojca ofrojnë karakteristika shumë të ngjashme. Kjo është arsyeja pse ju duhet të bëni hulumtimin tuaj dhe të zgjidhni më të mirën për nevojat tuaja specifike.

Ku t’i gjeni shtojcat WordPress

Përveç Depo WordPress, shumë vende të palëve të treta ofrojnë shtesa shtesë dhe premium për përdoruesit e WordPress. Prandaj, të shmangësh mijëra opsione dhe të marrësh një vendim është i vështirë.

Lajmi i mirë është, megjithatë, ka kaq shumë plugins me cilësi të lartë falas WordPress për të zgjedhur nga ajo që investimi në një shtojcë premium nuk është gjithmonë opsioni i vetëm. Në fakt, disa shtojcë falas atje tejkalojnë konkurrencën e primit, duke ju lejuar të shpenzoni para diku tjetër.

Por, ku është vendi më i mirë për të gjetur shtojca falas WordPress?

Epo, përgjigjja për këtë nuk është e thjeshtë. Ndërsa Depo e WordPress ka mjaft mundësi për ju, ekzistojnë gjithashtu disa kompani dhe zhvillues të pabesueshëm të palëve të treta që ofrojnë shtojca me cilësi premium për WordPress për pronarët e faqeve të internetit, pa pagesë.

Kjo është arsyeja pse, në vend që të rendisni çdo vend të vetëm ku mund të gjeni një plugin falas WordPress, unë do të ndaj me ju disa këshilla për të ditur kur duhet të shkoni përpara dhe të instaloni një plugin falas WordPress në faqen tuaj të internetit, dhe kur të jeni të kujdesshëm – pa marrë parasysh nga vjen.

Këshilla për zgjedhjen e një shtojce falas për WordPress

1. Nëse del nga depoja .. ’shtë mirë

Pluginat Falas WordPress - Plugins Shembull të Repozimit të WordPressKa shtojca falas për çdo dizajn dhe funksionim të nevojshëm; ju thjesht duhet t’i gjeni ato.

Mirë, unë e di që kam thënë tashmë që ka disa kompani të shkëlqyera të palëve të treta dhe zhvillues të shtojcave atje që ofrojnë shtojca falas me cilësi të lartë për pronarët e faqeve të internetit. Dhe, unë ende qëndroj pranë.

Sidoqoftë, nëse me të vërtetë dëshironi të siguroheni që shtojca juaj e lirë është e mirë, merrni atë nga Magazina zyrtare e WordPress. Drejtoria e shtojcave në WordPress.org nuk lejon që asnjë plugin falas WordPress të regjistrohet atje.

Në fakt, ata kanë një proces ekzaminimi shumë të rreptë të krijuar për të mbrojtur pronarët e faqeve të internetit nga shtojcat e fryra, të kodifikuara dobët dhe të prekshme që shkatërrojnë në faqet e internetit..

2. Siguroni cilësinë e kodit

Plugins falas për WordPress - Kod i pastërWPMU DEV është një burim i besueshëm për përmbajtjen dhe shtojcat e WordPress.

Kjo mund të jetë sfiduese nëse vendosni të përdorni një plugin që është nga një burim tjetër përveç direktorisë së pluginave të WordPress. Kjo për faktin se çdokush mund të pretendojë se shtojca e tij është “e koduar mirë”, “pa fryrje” dhe “e besueshme për t’u përdorur”.

Por e vërteta është se ka mijëra plugins falas atje, të cilat janë të koduar dobët nga zhvilluesit e prirjeve të papërvojë. Akoma më keq, ka disa atje që synojnë të ekspozojnë faqen tuaj te hakerat dhe malware, duke e vënë në rrezik faqen tuaj të internetit.

Një nga mënyrat më të mira për të siguruar që shtojca juaj e lirë është e sigurt për t’u përdorur është të bëni disa hulumtime në lidhje me zhvilluesin e plugin-it. Nëse zhvilluesi ka një prani të ngurtë në komunitetin WordPress, drejton një faqe të njohur të WordPress-it, ka vite përvojë në zhvillimin e shtojcave dhe ka prova sociale nga përdoruesit ekzistues, atëherë është ndoshta e sigurt për t’u përdorur.

3. Kontrolloni Statistikat

Plugins Falas WordPress - Statistikat e JetpackShtesa popullore (dhe falas) Jetpack krenohet me mbi 3 milion përdorues aktivë.

Ekzistojnë disa statistika që mund t’i kontrolloni kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një shtojce falas WordPress për faqen tuaj të internetit:

 • Përditësimi i fundit. Sigurohuni që shtojca të jetë azhurnuar brenda 6 muajve të fundit. Shtojcat e vjetruara mund të kenë defekt në to që mund ta bëjnë faqen tuaj të prekshme. Për më tepër, një azhurnim i versionit tuaj WordPress mund të mos funksionojë mirë me një shtojcë të vjetëruar.
 • Instalimet aktive. Sa më shumë njerëz që përdorin në mënyrë aktive një shtojcë, aq më pak ka të ngjarë të shkaktojë probleme. Për shembull,
  Yoast ka mbi 3 milion instalime.
 • Versioni i WordPress. Ashtu si zgjedhja e një shtojce të azhurnuar, është e rëndësishme që plugin të funksionojë mirë me versionin më të azhurnuar të WordPress.
 • Ratings. Prova sociale mund (dhe ndoshta duhet) të ndikojë në zgjedhjet tuaja të shtojcave.

Plugins Falas WordPress - Statistikat e Jetpack - VlerësimeVlerësimet duhet të merren parasysh kur zgjidhni një shtojcë falas.

4. Kërkoni Mbështetje

Plugins Falas WordPress - Forumi për Mbështetje të JetpackForumi mbështetës i Jetpack është gjithmonë aktiv me aktivitete.

Një gjë me të cilën plugins falas nuk vijnë gjithmonë është mbështetja. Në fund të fundit, nëse nuk po paguani për një shtojcë, nuk ka asnjë detyrim nga ana e zhvilluesit që të sigurojë çdo lloj mbështetje. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se mbështetja është e panevojshme. Nëse keni probleme me shtojcën tuaj, është mirë të njihni dikë që do të ndihmojë.

Plugdo shtojcë me cilësi të lartë do të ketë një lloj mbështetje në vend. Në mënyrë tipike, shtojcat falas kanë një forum mbështetjeje. Sidoqoftë, ka zhvillues të shtojcave që do t’ju ndihmojnë drejtpërdrejt. Për më tepër, disa kompani të palëve të treta kanë ekipe mbështetëse për t’ju ndihmuar, madje edhe me shtojcat e tyre falas.

5. Shpejtësia e sitit të provave

Plugins falas për WordPress - Monitor QueryPërdorni plugin Query Monitor për të vlerësuar efektet e shtojcave falas në faqen tuaj të internetit.

Në mënyrë që të sigurohet që shtojca e lirë që po përdorni në faqen tuaj të internetit është me të vërtetë e lehtë, është thelbësore që ju të matni shpejtësinë dhe performancën e faqes si para ashtu edhe pas dhe ta instaloni. Këtu janë disa mënyra të shkëlqyera për të bërë vetëm atë:

 • Përdorni një mjet në internet si Pingdom ose GTmetrix
 • Përdorni plugin Query Monitor
 • Testoni një instalim të ri pluginesh në një mjedis testimi

Mendimet përfundimtare

Në fund, nuk ka asnjë arsye pse të mos përdorni plugins falas në faqen tuaj të internetit në WordPress. Kështu që shumë të besueshme atje ofrojnë karakteristika të mjaftueshme që nuk duhet të shpenzosh paratë e fituara me vështirësi në një shtojcë premium “vetëm sepse”.

Thënë kjo, ka padyshim masa paraprake që duhet të merrni kur instaloni një shtojcë falas në faqen tuaj të internetit. Sidomos nëse nuk vjen nga Repositori i besueshëm i WordPress. Dhe madje edhe atëherë, shtojcat e vjetruara, jo të përkrahura duhet të përdoren me kujdes.

Në përgjithësi, nëse i kushtoni vëmendje këshillave të mia dhe bëni hulumtimin tuaj, do të gjeni veten me një arsenal të plugins me cilësi të lartë, falas WordPress që plotësojnë çdo nevojë tuaj.

Cila është përvoja juaj me përdorimin e shtojcave falas WordPress? A kam lënë një sugjerim të rëndësishëm për të vendosur nëse një plugin falas vlen të përdoret apo jo? Do të doja shumë të dëgjoja gjithçka në komentet më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map