WordPress başlangıçta e-ticaret mağazaları, bloglar, haberler ve kurumsal düzey uygulamalar için çok daha sonra bugün olduğu gibi tam bir web çözümü haline gelen bir blog platformu olarak lanse edildi. WordPress’in bu evrimi çekirdeğinde birçok değişiklik getirdi ve önceki sürümlerinden daha istikrarlı ve güvenli hale getirdi.


Çünkü WordPress açık kaynak kodlu bir platform, yani herkes temel işlevlerine katkıda bulunabilir. Bu esneklik hem temaları ve eklentileri geliştiren geliştiricilere hem de WordPress sitelerine işlevsellik eklemek için bunları kullanan son kullanıcıya yarar sağladı.

En Yaygın WordPress Güvenlik Açıkları (Ve Nasıl Onarılır)

Ancak bu açıklık, platformun güvenliği ile ilgili göz ardı edilemeyecek bazı ciddi soruları gündeme getirmektedir. Bu, sistemin kendisinde bir kusur değil, bunun üzerine inşa edildiği yapı ve bunun ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurarak, WordPress güvenlik ekibi platformu son kullanıcıları için güvenli tutmak için gece gündüz çalışıyor.

Son kullanıcı olarak, korsanların sömürülmesi için boşluklar oluşturabilecek çeşitli eklentiler ve temalar yükleyerek WordPress sitemize çok fazla değişiklik yaptığımız için varsayılan güvenlik mekanizmasına güvenemeyeceğimizi söyledikten sonra.

Bu yazıda, çeşitli WordPress güvenlik açıkları ve güvende olmalarını önlemek ve düzeltmek için!

WordPress Güvenlik Açıkları & Güvenlik sorunları

Her konuyu ve çözümünü tek tek göreceğiz.

  1. Kaba Kuvvet Saldırısı
  2. SQL Enjeksiyonu
  3. Malware
  4. Siteler Arası Komut Dosyası Oluşturma
  5. DDoS Saldırısı
  6. Eski WordPress ve PHP sürümleri

1. Kaba Kuvvet Saldırısı

Layman’ın terimiyle, Kaba Kuvvet Saldırısı doğru kullanıcı adını veya şifreyi tahmin etmek için yüzlerce kombinasyonu kullanarak çoklu deneme yanılma yöntemini içerir. Bu, bir tür bağlam kullanarak şifreyi tahmin eden güçlü algoritmalar ve sözlükler kullanılarak yapılır.

Bu tür saldırıların yürütülmesi zordur, ancak yine de WordPress sitelerinde gerçekleştirilen popüler saldırılardan biridir. WordPress varsayılan olarak, bir kullanıcının veya bir insanın saniyede binlerce kombinasyonu denemesine izin veren birden fazla başarısız denemeyi denemesini engellemez.

Brute Force Saldırıları nasıl önlenir ve düzeltilir

Kaba Kuvvet’ten kaçınmak oldukça basittir. Yapmanız gereken tek şey, büyük harfleri, küçük harfleri, sayıları ve özel karakterleri içeren güçlü bir şifre oluşturmaktır, çünkü her karakterin farklı ASCII değerleri vardır ve uzun ve karmaşık bir şifreyi tahmin etmek zor olacaktır. Johnny123 veya whatsmypassword gibi bir şifre kullanmaktan kaçının.

Ayrıca, sitenize iki kez giriş yapan kullanıcıların kimliğini doğrulamak için İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’yı entegre edin. Two Factor Authentication, kullanmak için harika bir eklentidir.

2. SQL Enjeksiyonu

Web korsanlığı kitabındaki en eski hacklerden biri SQL sorguları ekleme herhangi bir web formu veya giriş alanı kullanarak veritabanını etkilemek veya tamamen yok etmek için.

Başarılı bir saldırıdan sonra, bir bilgisayar korsanı MySQL veritabanını değiştirebilir ve büyük olasılıkla WordPress yöneticinize erişebilir veya daha fazla hasar için kimlik bilgilerini değiştirebilir. Bu saldırı genellikle amatörler tarafından çoğunlukla saldırı yeteneklerini test eden vasat korsanlara karşı yürütülür.

SQL Injection nasıl önlenir ve düzeltilir

Bir eklenti kullanarak, sitenizin SQL Injection kurbanı olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Şunları kontrol etmek için WPScan veya Sucuri SiteCheck kullanabilirsiniz..

Ayrıca, WordPress’inizi ve sorunlara neden olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir temayı veya eklentiyi güncelleyin. Bir yama geliştirebilmeleri için belgelerini kontrol edin ve bu tür sorunları bildirmek için destek forumlarını ziyaret edin.

3. Kötü Amaçlı Yazılım

Zararlı kod virüslü bir tema, eski bir eklenti veya komut dosyası aracılığıyla WordPress’e enjekte edilir. Bu kod, sitenizden veri ayıklayabilir ve gizli yapısı nedeniyle fark edilmeyebilecek kötü amaçlı içerik ekleyebilir.

Kötü amaçlı yazılımlar, zamanında ele alınmazsa hafif ila ciddi hasarlara neden olabilir. Bazen çekirdeği etkilediği için tüm WordPress sitesinin yeniden yüklenmesi gerekir. Bu, büyük miktarda veri aktarıldığı veya sitenizi kullanarak barındırıldığı için barındırma giderinize de maliyet katabilir.

Kötü Amaçlı Yazılımları Önleme ve Düzeltme

Genellikle, kötü amaçlı yazılım bulaşmış eklentiler ve boş temalar yoluyla yol alır. Temaları yalnızca kötü amaçlı içerik barındırmayan güvenilir kaynaklardan indirmeniz önerilir.

Succuri veya WordFence gibi güvenlik eklentileri tam bir tarama çalıştırmak ve kötü amaçlı yazılımı düzeltmek için kullanılabilir. En kötü senaryoda WordPress uzmanına danışın.

4. Siteler Arası Komut Dosyası Oluşturma

En yaygın saldırılardan biri XSS saldırısı olarak da bilinen Siteler Arası Komut Dosyası. Bu tür saldırılarda, saldırgan, istemci tarafına yüklendiğinde veri toplamaya ve muhtemelen kullanıcı deneyimini etkileyen diğer kötü amaçlı sitelere yönlendirmeye başlayan kötü amaçlı bir JavaScript kodu yükler.

Siteler Arası Komut Dosyası nasıl önlenir ve düzeltilir

Bu tür saldırılardan kaçınmak için WordPress sitesinde doğru veri doğrulamasını kullanır. Doğru veri türünün eklendiğinden emin olmak için çıktı temizliğini kullanın. XSS Güvenlik Açığı’nı Önleme gibi eklentiler de kullanılabilir.

5. DDoS Saldırısı

İnternette dolaşan veya bir web sitesini yöneten herkes, meşhur DDoS saldırısına rastlamış olabilir. Dağıtık Hizmet Reddi (DDoS) , bir web sunucusuna çok sayıda istekte bulunulduğu ve yavaş ve sonuçta çökmesine neden olan gelişmiş Hizmet Reddi (DoS) sürümüdür.

DDoS tek kaynak kullanılarak yürütülürken DDoS, dünya çapında birden fazla makine aracılığıyla gerçekleştirilen organize bir saldırıdır. Bu kötü şöhretli web güvenlik saldırısı nedeniyle her yıl milyonlarca dolar boşa gidiyor.

DDoS Saldırıları nasıl önlenir ve düzeltilir

DDoS saldırılarının geleneksel tekniklerle engellenmesi zordur. Web sunucuları, WordPress sitenizi bu tür saldırılara karşı korumada önemli bir rol oynar. Örneğin, Cloudways tarafından yönetilen bulut barındırma sağlayıcısı, müşterinin web sitesinde herhangi bir zarara yol açmadan önce sunucu güvenliğini yönetir ve şüpheli olan her şeyi işaretler.

Eski WordPress & PHP Sürümleri

Eski WordPress sürümleri bir güvenlik tehdidinden etkilenmeye daha yatkındır. Zaman içinde bilgisayar korsanları çekirdeğini kullanmak ve sonuçta hala eski sürümleri kullanan sitelere saldırı yapmak için yollarını bulur.

Aynı nedenden dolayı, WordPress ekibi yamaları ve daha yeni sürümleri güncellenmiş güvenlik mekanizmalarıyla yayınlar. Koşu PHP’nin eski sürümleri uyumsuzluk sorunlarına neden olabilir. WordPress PHP’de çalıştığından, düzgün çalışması için güncellenmiş bir sürüm gerekir.

WordPress’in resmi istatistiklerine göre, kullanıcıların% 42,6’sı hala WordPress’in çeşitli eski sürümlerini kullanıyor.

wordpress sürüm istatistikleri

Oysa en son PHP sürüm 7.2’de sadece% 2.3 WordPress siteleri çalışıyor.

php sürüm istatistikleri

Eski WordPress nasıl önlenir ve düzeltilir & PHP Sürümleri

Bu kolay bir tane. WordPress kurulumunuzu her zaman en son sürüme güncellemelisiniz. Her zaman en son sürümü kullandığınızdan emin olun (yükseltmeden önce daima yedeklemeyi unutmayın). PHP’yi yükseltmeye gelince, WordPress sitenizi uyumluluk için test ettikten sonra, PHP sürümünü değiştirebilirsiniz.

Son düşünceler!

Çeşitli WordPress güvenlik açıklarını ve olası çözümlerini öğrendik. Güncellemenin WordPress güvenliğini sağlam tutmada önemli bir rol oynadığına dikkat etmek önemlidir. Herhangi bir olağandışı etkinlik fark ederseniz, bu güvenlik riskleri binlerce $$ ‘de zarara neden olabileceğinden, sorunu bulana kadar ayak parmaklarınıza binip kazmaya başlayın..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me