6 najczęstszych luk w zabezpieczeniach WordPress (i jak je naprawić)

WordPress został pierwotnie uruchomiony jako platforma blogowa, która znacznie później stała się obecnie kompletnym rozwiązaniem internetowym dla sklepów e-commerce, blogów, wiadomości i aplikacji na poziomie korporacyjnym. Ta ewolucja WordPress przyniosła wiele zmian w jego rdzeniu i uczyniła go bardziej stabilnym i bezpieczniejszym od poprzednich wersji.


Ponieważ WordPress jest platformą typu open source, co oznacza, że ​​każdy może przyczynić się do jego podstawowych funkcji. Ta elastyczność przyniosła korzyści zarówno programistom, którzy opracowali motywy i wtyczki, jak i użytkownikowi końcowemu, który wykorzystuje je do dodawania funkcjonalności do swoich witryn WordPress.

Najczęstsze luki w zabezpieczeniach WordPress (i jak je naprawić)

Ta otwartość rodzi jednak poważne pytania dotyczące bezpieczeństwa platformy, których nie można zignorować. Nie jest to wada samego systemu, ale struktura, na której jest zbudowany, i biorąc pod uwagę, jak ważne jest to, zespół bezpieczeństwa WordPress pracuje dzień i noc, aby zapewnić bezpieczeństwo platformy dla użytkowników końcowych.

Powiedziawszy to, jako użytkownik końcowy, nie możemy po prostu polegać na jego domyślnym mechanizmie bezpieczeństwa, ponieważ dokonujemy wielu zmian, instalując różne wtyczki i motywy na naszej stronie WordPress, które mogą tworzyć luki, które mogą zostać wykorzystane przez hakerów.

W tym artykule zajmiemy się różnymi Luki w zabezpieczeniach WordPress i nauczy się, jak ich unikać i jak je naprawić, aby zachować bezpieczeństwo!

Luki w zabezpieczeniach WordPress & Problemy z bezpieczeństwem

Zobaczymy każdy problem i jego rozwiązanie jeden po drugim.

 1. Brutalny atak
 2. Zastrzyk SQL
 3. Złośliwe oprogramowanie
 4. Skrypty między witrynami
 5. Atak DDoS
 6. Stare wersje WordPress i PHP

1. Atak Brute Force

W terminach laika, Brutalny atak wymaga wielokrotnego podejścia metodą prób i błędów przy użyciu setek kombinacji w celu odgadnięcia właściwej nazwy użytkownika lub hasła. Odbywa się to za pomocą zaawansowanych algorytmów i słowników, które odgadują hasło za pomocą pewnego kontekstu.

Tego rodzaju atak jest trudny do wykonania, ale nadal jest jednym z popularnych ataków przeprowadzanych na stronach WordPress. Domyślnie WordPress nie blokuje próbowania wielu prób niepowodzenia, które pozwalają człowiekowi lub botowi na wypróbowanie tysięcy kombinacji na sekundę.

Jak zapobiegać i naprawiać Brute Force Attacks

Unikanie brutalnej siły jest dość proste. Wszystko, co musisz zrobić, to stworzyć silne hasło, które zawiera wielkie litery, małe litery, cyfry i znaki specjalne, ponieważ każdy znak ma inne wartości ASCII i trudno byłoby odgadnąć długie i złożone hasło. Unikaj używania hasła takiego jak johnny123 lub whatsmypassword.

Zintegruj również uwierzytelnianie dwuskładnikowe, aby uwierzytelnić użytkowników logujących się do Twojej witryny dwa razy. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to świetna wtyczka do użycia.

2. Zastrzyk SQL

Jednym z najstarszych hacków w książce o hakowaniu stron internetowych jest wstrzykiwanie zapytań SQL do wykonania lub całkowitego zniszczenia bazy danych za pomocą dowolnego formularza internetowego lub pola wejściowego.

Po udanym włamaniu haker może manipulować bazą danych MySQL i całkiem możliwe uzyskać dostęp do administratora WordPress lub po prostu zmienić swoje dane uwierzytelniające w celu dalszego uszkodzenia. Ten atak jest zwykle wykonywany przez amatora, który jest mierny dla hakerów, którzy najczęściej testują swoje możliwości hakowania.

Jak zapobiec i naprawić SQL Injection

Za pomocą wtyczki możesz stwierdzić, czy Twoja witryna była ofiarą wstrzyknięcia SQL, czy nie. Możesz to sprawdzić za pomocą WPScan lub Sucuri SiteCheck.

Zaktualizuj również WordPress, a także dowolny motyw lub wtyczkę, które mogą powodować problemy. Sprawdź ich dokumentację i odwiedź fora pomocy technicznej, aby zgłosić takie problemy, aby mogli opracować łatkę.

3. Złośliwe oprogramowanie

Złośliwy kod jest wstrzykiwany do WordPress przez zainfekowany motyw, nieaktualną wtyczkę lub skrypt. Ten kod może wyodrębniać dane z Twojej witryny, a także wstawiać złośliwe treści, które mogą pozostać niezauważone ze względu na ich dyskretny charakter.

Złośliwe oprogramowanie może powodować niewielkie lub poważne szkody, jeśli nie zostanie usunięte na czas. Czasami trzeba ponownie zainstalować całą witrynę WordPress, ponieważ wpłynęła ona na rdzeń. Może to również zwiększyć koszty hostingu, ponieważ duża ilość danych jest przenoszona lub hostowana za pośrednictwem witryny.

Jak zapobiegać złośliwemu oprogramowaniu i je naprawiać

Zwykle szkodliwe oprogramowanie przedostaje się przez zainfekowane wtyczki i zerowe motywy. Zaleca się pobieranie motywów tylko z zaufanych zasobów, które są wolne od złośliwej zawartości.

Wtyczki bezpieczeństwa, takie jak Succuri lub WordFence, mogą służyć do pełnego skanowania i naprawy złośliwego oprogramowania. W najgorszym przypadku skonsultuj się z ekspertem WordPress.

4. Skrypty między witrynami

Jednym z najczęstszych ataków jest Cross-Site Scripting znany również jako atak XSS. W tego typu atakach atakujący ładuje złośliwy kod JavaScript, który po załadowaniu po stronie klienta zaczyna zbierać dane i być może przekierowuje na inne złośliwe strony wpływające na wygodę użytkownika.

Jak zapobiegać skryptom krzyżowym i je naprawiać

Aby uniknąć tego typu ataku, należy zastosować poprawną weryfikację danych w witrynie WordPress. Użyj funkcji czyszczenia danych wyjściowych, aby upewnić się, że wstawiany jest odpowiedni typ danych. Można również używać wtyczek, takich jak Zapobieganie usterce XSS.

5. Atak DDoS

Każdy, kto przeglądał sieć lub zarządza witryną, mógł spotkać się z niesławnym atakiem DDoS. Rozproszona odmowa usługi (DDoS) to ulepszona wersja Denial of Service (DoS), w której duża liczba żądań jest wysyłana do serwera WWW, co powoduje, że działa on wolniej i ostatecznie ulega awarii.

DDoS jest wykonywany przy użyciu jednego źródła, podczas gdy DDoS jest zorganizowanym atakiem wykonywanym za pośrednictwem wielu komputerów na całym świecie. Każdego roku marnuje się miliony dolarów z powodu tego notorycznego ataku bezpieczeństwa sieci.

Jak zapobiegać atakom DDoS i je naprawiać

Atakom DDoS trudno jest zapobiec przy użyciu konwencjonalnych technik. Hosty internetowe odgrywają ważną rolę w ochronie Twojej witryny WordPress przed takimi atakami. Na przykład zarządzany przez Cloudways dostawca hostingu w chmurze zarządza bezpieczeństwem serwera i oflaguje wszelkie podejrzane elementy, zanim może to spowodować uszkodzenie strony internetowej klienta.

Nieaktualne WordPress & Wersje PHP

Nieaktualne wersje WordPress są bardziej narażeni na zagrożenie bezpieczeństwa. Z czasem hakerzy próbują wykorzystać jego rdzeń i ostatecznie przeprowadzić atak na strony, które nadal używają przestarzałych wersji.

Z tego samego powodu zespół WordPress wydaje łatki i nowsze wersje ze zaktualizowanymi mechanizmami bezpieczeństwa. Bieganie starsze wersje PHP może powodować problemy z niekompatybilnością. Ponieważ WordPress działa na PHP, wymaga poprawnej wersji do poprawnego działania.

Według oficjalnych statystyk WordPress, 42,6% użytkowników nadal korzysta z różnych starszych wersji WordPress.

statystyki wersji wordpress

Podczas gdy tylko 2,3% stron WordPress działa w najnowszej wersji PHP 7.2.

statystyki wersji php

Jak zapobiegać i naprawiać przestarzałe WordPress & Wersje PHP

Ten jest łatwy. Zawsze powinieneś aktualizować instalację WordPress do najnowszej wersji. Upewnij się, że zawsze używasz najnowszej wersji (pamiętaj, aby zawsze wykonać kopię zapasową przed aktualizacją). Jeśli chodzi o aktualizację PHP, po przetestowaniu witryny WordPress pod kątem zgodności możesz zmienić wersję PHP.

Końcowe przemyślenia!

Zapoznaliśmy się z różnymi lukami w zabezpieczeniach WordPress i ich możliwymi rozwiązaniami. Warto zauważyć, że aktualizacja odgrywa istotną rolę w utrzymaniu nienaruszonego bezpieczeństwa WordPress. A kiedy zauważysz jakąkolwiek nietypową aktywność, stań na palcach i zacznij kopać, aż znajdziesz problem, ponieważ te zagrożenia bezpieczeństwa mogą spowodować szkody w tysiącach $$.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map