Yoast SEO Nasıl Kurulur ve Yapılandırılır: İdeal ve Önerilen Ayarlar

Trafik, herhangi bir çevrimiçi işletmenin can damarıdır. Ne kadar çok trafiğiniz olursa, o kadar fazla gelir elde edersiniz. Web sitenize trafik çekmek için onlarca farklı yol olsa da, SEO en etkili olanıdır. Bu eğiticide size gösterilmektedir (en iyi ve önerilen ayarları kullanarak).


WordPress destekli web siteniz aşağıdakileri kullanarak optimize edilmişse Yoast SEO, sattığınızı satın almaya hazır olan her gün tam anlamıyla binlerce hedefli ziyaretçi alabilirsiniz.

yoast seo nasıl kurulur ve kurulur - önerilen ayarlar

SEO’ya neden bu kadar önemli olduğunu hızlıca ele alalım.

Organik aramalardan bu kadar ücretsiz ziyaretçi almak, her pazarlamacının ve işletme sahibinin hayalini kurduğu şeydir.

Ama işte anlaşma:

Oraya ulaşmak zor ve çok fazla SEO çalışması gerektiriyor. Hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO ile başa çıkmanız gerekir.

Birçok insan, iyi sayfa içi SEO. Ama inan bana, bağlantı kurma gibi sayfa dışı SEO taktikleri kadar önemli.

Sayfa içi SEO, Google’ın içeriğinizin ne hakkında olduğunu ve hedeflemeye çalıştığınız anahtar kelimeleri bilmesine yardımcı olur.

şimdi, sayfa içi SEO basit görünüyor ama sahne arkasında devam eden çok şey var.

Başlığa birkaç anahtar kelime eklemek ve aynı anahtar kelimeleri içeriğe bir düzine kez serpmek kadar basit değil.

Çoğu insanın sayfadaki SEO ile ilgili olduğuna inandığı şey budur. Ama daha fazlası var. Muhtemelen kendini idare edebileceğinden daha fazlası.

Kullanıma hazır WordPress, Google gibi arama motorları için optimize edilmiş olsa da, sitenizi arama motorları için tamamen optimize etmek için ihtiyacınız olan birçok özellikten yoksundur.

Örneğin, WordPress, yayınlarınızın ve sayfalarınızın meta açıklamasını düzenlemek için yerleşik bir yol sunmaz.

Burası WordPress için Yoast SEO Eklentisi kurtarmaya geliyor.

Yoast ücretsiz bir WordPress eklentisidir sayfa içi SEO’nun tüm teknik kısmını işleyen, böylece en iyi olduğunuza odaklanıp harika içerikler üretebilirsiniz.

Bunda Yoast SEO eğitimi, Yoast eklentisi tarafından WordPress SEO kurulumu ve kurulumu basit bir süreç boyunca size rehberlik edeceğim.

Sık sık Yoast için en iyi ve önerilen ayarların ne olduğu sorulur. Bu, oluşturduğum her web sitesinde kullandığım kesin işlem ve yapılandırma ayarlarıdır. Yani, eğer hazırsanız, girelim.

Contents

Yoast SEO Nedir

yoast seo wordpress eklentisi

Yoast SEO ücretsiz bir WordPress eklentisidir tek bir kod satırı yazmadan web sitenizi arama motorları için optimize etmenize yardımcı olan Joost De Valk tarafından oluşturulmuştur.

Eklentinin 5 milyondan fazla yüklemesi, beş yıldızlı değerlendirmesi vardır ve sitenizin meta verilerini, XML Site Haritasını, ekmek kırıntılarını oluşturmaktan yönlendirmeleri yönetmeye kadar her şeyi halleder.

Kısacası, Yoast SEO’yu herkes için basit ve kolay hale getirir.

Sitenizi yalnızca Google gibi Arama Motorları için optimize etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sitenizin içeriğinin kalitesini artırmanıza da yardımcı olur.

Yoast SEO tam bir çözümdür. Ve Yoast SEO olmadan, sitenizi Arama Motorları için tamamen optimize etmek için bir düzineden fazla eklenti yüklemeniz gerekecek.

Yoast SEO eklentisini yükleme

Eklentiyi yüklemek çok kolay bir işlemdir ve bir dakikadan fazla sürmez.

İlk olarak, WordPress sitenizin kontrol paneline giriş yapın. Şimdi, Eklentiler’e gidin -> Yeni ekle:

Yeni Eklenti Ekle

Şimdi, “Yoast SEO” için arama kutusunu kullanın:

Yoast SEO için arama yapın

Kurulum işlemini başlatmak için ilk sonuçtaki yükle düğmesine tıklayın:

yoast seo eklentisini yükle

Eklenti yüklendikten sonra eklentiyi etkinleştirmek için Etkinleştir düğmesini tıklayın:

yoast seo eklentisini etkinleştir

Bu kadar.

WordPress sitenize Yoast SEO eklentisini yeni yüklediniz. Yaşasın!

Artık sitenize yüklediğinize göre, kurmaya başlayabiliriz.

Aşağıdaki bölümlerde, SEO eklentisinin her bölümünü ayrıntılı olarak ayarlayacağım.

Yoast SEO Kontrol Paneli

Eklentiyi yükledikten sonra, WordPress yönetici kenar çubuğunuzda yeni bir menü öğesi göreceksiniz:

yoast seo menüsü

Kurulum işlemine başlamak için Yönetici Kenar Çubuğunuzdaki SEO menü öğesini tıklayın. Sizi Yoast SEO Panosuna götürür:

yoast seo eklentisi gösterge tablosu

Yoast SEO eklentisinin Gösterge Tablosu sayfasında iki kutu göreceksiniz:

bildirimler yoast

İlki, herhangi bir SEO sorunu hakkında sizi uyarmak içindir. Eklenti sitenizin SEO’suyla ilgili sorunlar tespit ederse, bu kutuda görünürler.

İkinci kutu bildirimler içindir. Bu bildirimler eklentiyi daha iyi yapılandırmanıza yardımcı olacaktır.

Yoast SEO eklentisinin temel yapılandırması

Bu eklentinin gelişmiş ayarlarına girmeden önce temel seçenekleri yapılandırmamız gerekiyor. Eğiticinin bu bölümünde, Yoast SEO panosunun tüm sekmelerinde size rehberlik edeceğim.

Gösterge tablosunda 3 sekme bulunur:

yoast eklentisi sekmeleri

Yoast Özellikleri Sekmesi

Bu sekme 8 özellik içerir (açıp kapatabilirsiniz):

yoast özellikler sekmesi

 1. SEO analizi: SEO analizi, metninizin SEO’sunu geliştirmek için öneriler sunar.
 2. Okunabilirlik analizi: Okunabilirlik analizi, metninizin yapısını ve stilini iyileştirmek için öneriler sunar. Bunu devam ettirmek isteyeceksiniz. İçeriğinizin kalitesini artırmaya çalışırken çok yardımcı olur.
 3. Temel taş içeriği: Temel taş içeriği özelliği, web sitenizdeki temel taş içeriğini işaretlemenize ve filtrelemenize olanak tanır. Köşe taşı içeriğini işaretlemek ve filtrelemek istiyorsanız (daha sonraki bir bölümde bununla ilgili daha fazla bilgi), bu seçeneği etkin tutmanız gerekir
 4. Metin bağlantı sayacı: Yoast SEO, anahtar kelime çapa metinleri için daha iyi öneriler sunmak için web sitenizdeki tüm genel bağlantıları saymalıdır.
 5. XML Site Haritaları: Yoast SEO’nun oluşturduğu XML site haritalarını etkinleştirin (aşağıdaki XML site haritaları hakkında daha fazla bilgi).
 6. Ryte entegrasyonu: Sitenizin hala arama motorları tarafından dizine eklenebilir olup olmadığını Ryte haftalık olarak kontrol edecek ve bu durumda Yoast SEO size bildirecektir.
 7. Yönetici çubuğu menüsü: Yönetici çubuğuna Yoast SEO ayarlarına ve anahtar kelime araştırma araçlarına yararlı kısayollar içeren bir menü ekler.
 8. Güvenlik: yazarlar için gelişmiş ayar yok: Yoast SEO meta kutusunun gelişmiş bölümü, bir kullanıcının yayınları arama sonuçlarından kaldırmasına veya standart ayarı değiştirmesine olanak tanır. Bunlar herhangi bir yazarın yapmasını istemeyeceğiniz şeylerdir. Bu nedenle, varsayılan olarak yalnızca editörler ve yöneticiler bunu yapabilir. “Kapalı” olarak ayarlandığında tüm kullanıcılar bu ayarları değiştirebilir.

Soru işaretine tıklamak özellik hakkında daha fazla bilgi verir. SEO’ya yeni başlayan biriyseniz, tüm bu seçenekleri etkin tutmanızı öneririm.

Yoast Web Yöneticisi Araçları

yoast web yöneticisi araçları sekmesi

Bu sekme, Google ve diğer arama motoru Web Yöneticisi Araçları ile web sitenizin sahipliğini kolayca doğrulamanıza yardımcı olur. Bu özellik, ana sayfanıza bir doğrulama meta etiketi ekleyecektir. Farklı Web Yöneticisi Araçlarına giden bağlantıları izleyin ve doğrulama kodunu almak için meta etiket doğrulama yöntemine ilişkin talimatları arayın.

Web Yöneticisi Araçları nedir?

Tüm büyük arama motorları, Web Sitesi Sahipleri için web sitelerinin arama verilerine bakmak için ücretsiz araçlar sunar. Bunu Google Analytics olarak düşünün, ancak arama için.

Daha sonraki bir bölümde bu sekmeyi kullanarak sitenizi nasıl doğrulayacağınızı ele alacağım. Sitenizi, kullandığınız Web Yöneticisi Araçları ile önceden doğruladıysanız, bu bilgileri boş bırakabilirsiniz. Doğrulama yalnızca bir defalık bir işlemdir.

Yapılandırma sihirbazını kullanma (İsteğe bağlı)

Yoast yapılandırma sihirbazı eklentiyi yapılandırmanın en kolay yoludur. Yapılandırma sihirbazını kullandığınızda, eklentiyi sizin için otomatik olarak yapılandıran bir dizi basit soru sorulur.

Eklentiyi tüm ayarları değiştirmenize izin vermediği için yapılandırmanın en iyi yolu olmasa da, en kolay yol budur. Yani, ellerini kirletmekle ilgilenmiyorsan, çıkış yolu budur.

Yapılandırma Sihirbazı’nı kullanmak için, WordPress kontrol panelinizin yönetici kenar çubuğundan SEO menüsünü seçin. Şimdi Genel sekmesine gidin ve “Yapılandırma sihirbazını aç” düğmesini tıklayın:

yoast yapılandırma sihirbazı

Karşılama ekranı

Şimdi yapılandırma sihirbazının Hoş Geldiniz ekranını göreceksiniz. Yapılandırma sihirbazını başlatmak için mor yapılandırma düğmesine tıklayın:

yoast sihirbazı

Adım 2

Şimdi, canlı bir site olduğundan ortam olarak Üretim’i seçin:

yoast ayarları

Aşama 3

Şimdi, 3. adımda, sitenin türünü seçmeniz gerekecek.

Sitenize en uygun site türünü seçin. Bu, Yoast SEO’nun site türünüz için ayarları daha iyi yapılandırmasına yardımcı olacaktır:

yoast adım 3 ayarları

4. Adım

4. adımda, web sitenizin bir Şirket veya Kişi ile ilgili olup olmadığını seçin.

Kişisel bir site işletiyorsanız, Kişi’yi seçin. Bundan sonra, şirketinizin veya şirketinizin adını girin ve sonraki düğmeyi tıklayın:

yoast adım 4 ayarları

Adım 5

Artık 5. adımdaki sosyal profiller isteğe bağlıdır; böylece sosyal profillerinizi blog’unuza bağlamak istemiyorsanız bunları boş bırakabilirsiniz:

yoast sosyal profilleri

6. Adım

6. adımda tek yapmanız gereken, Google’a görünmesini istediğiniz yayın türlerini (kullanıcılara değil) seçmektir. Yayınları ve Sayfaları görünür bırakmak isteyeceksiniz.

Ne yaptığınızı bilmiyorsanız Medya yayın türünün görünürlüğünü Gizli olarak değiştirin:

posta sonrası görünürlüğü

Adım 7

Şimdi bu adımda Evet, yalnızca sitenizde birden fazla yazar varsa seçin. Kişisel bir siteyse, yanıt olarak Hayır’ı seçin:

yazarlar

8. Adım (İsteğe bağlı)

Yoast SEO’yu Google Search Console’a bağlamak istiyorsanız, Google Yetkilendirme Kodunu Al düğmesini tıklayın:

yoast google arama konsolu

Bunu yaptıktan sonra, Yoast SEO’nun Search Console verilerinize erişmesine izin vermenizi isteyen bir açılır pencere açılır.

İzinlere izin verdiğinizde, kodlu bir giriş kutusu görürsünüz, kopyalar ve büyük mor yetkilendirme düğmesinin altındaki kutuya yapıştırır ve Doğrula’yı tıklarsınız.

9. Adım

Şimdi, tek yapmanız gereken web sitenizin adını girmek ve bir başlık ayırıcı seçmek. Seçtiğiniz başlık ayırıcı varsayılan olarak kullanılır:

yoast başlık ayırıcılar

Adım 1/2

Adım 10 ve 11 isteğe bağlıdır. Bunları atlayın ve ardından yapılandırma sihirbazını kapatmak için Adım 12’deki Kapat düğmesine basın:

yoast seo eklentisi

Google Search Console ile Web Yöneticisi Araçları Doğrulaması

Google Search Console’a kaydolduğunuzda, web sitenizin sahipliğini doğrulamanız istenir. Web geliştiricisi değilseniz web sitenizi doğrulamak zor bir iş olabilir.

Ancak Yoast SEO ile birkaç saniye içinde yapabilirsiniz.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Google Search Console’a kaydolduğunuzda ve ilk sitenizi eklediğinizde, aşağıdaki ekranı görürsünüz:

yoast seo doğrulaması

Şimdi, HTML doğrulama kodunu görmek için HTML etiketi yöntemini seçin.

Göreceğiniz HTML kodunda, “content =” ifadesinden sonraki tırnak içindeki metin doğrulama kodunuzdur:

yoast html etiketi doğrulaması

Aşağıdaki örnek HTML kodundaki kalın bölüm, kodunuzun olacağı yerdir:

SENİN KODUN”/>

Doğrulama kodunu kopyalayın. Bir sonraki adımda buna ihtiyacımız olacak.

Şimdi, doğrulama işlemini tamamlamak için web sitenizdeki Yoast SEO Kontrol Paneli’ne gidin ve Web Yöneticisi Araçları sekmesini seçin:

yoast web yöneticisi araçları sekmesi

Şimdi, doğrulama kodunuzu “Google Search Console:” bağlantısının yanındaki giriş kutusuna yapıştırın ve Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.

Kodunuz kaydedildikten sonra Google Search Console Doğrulama sayfasındaki doğrula düğmesini tıklayın:

yoast gsc doğrulaması

Google’ın kodun sitenizde olduğunu doğrulayamadığı bir hata görürseniz, birkaç saniye içinde tekrar deneyin. Bazen değişiklikler birkaç dakika sürebilir.

Sayfa Başlıklarını ve Meta Açıklamaları Yapılandırma

WordPress, sayfalarınızın ve yayınlarınızın başlık ve meta etiketlerini düzenleme konusunda fazla işlevsellik sunmuyor.

Yoast SEO, tüm web sitesi sayfalarınızın başlığı ve metaları üzerinde çok fazla kontrol sağlar.

Bu bölümde, site genelindeki Başlık ve Meta etiketleri ayarlarını yapılandırırken size rehberlik edeceğim.

Bu ayarlar yalnızca varsayılan olarak işlev görür ve yazı / sayfa düzenleyicisinden geçersiz kılabilirsiniz..

Site genelinde Başlık ve Meta etiket ayarlarını yapılandırmak için şu adrese gidin: Yoast SEO > Arama Görünümü.

Arama Görünümü ayarları yapılandırma sayfasında 7 farklı sekme göreceksiniz:

arama görünümü sekmesini yoast

Aşağıdaki alt bölümlerde, tüm bu sekmelerde size rehberlik edeceğim.

Site Genelinde Başlık Ayarları

Arama Görünümü ayarlarının ilk sekmesi Genel, yalnızca 3 seçenek içerir:

yoast sayfa başlığı ayarları

İlk seçenek, eklentinin temanızın başlık etiketlerini yeniden yazmasına izin verir. Bu seçeneği yalnızca Yoast SEO sizden isterse.

Yoast SEO, Temanızın başlık etiketiyle ilgili bir sorun algılarsa, bunu açmanızı ister..

İkinci seçenek, varsayılan başlık ayırıcıyı seçmenizi sağlar. Yazı / sayfa düzenleyicide geçersiz kılmadıkça, seçtiğiniz ayırıcı varsayılan olarak kullanılır.

İlk seçenek olan Dash, önerdiğim ve kullandığım şey.

Ana Sayfa Başlığını Düzenleme

Arama Görünümü ayarlarının ikinci sekmesi olan Ana Sayfa, iki giriş kutusu içerir:

yoast ana sayfa seo ayarları

İlki, ana sayfa için bir başlık şablonu seçmenize olanak tanır. Yoast SEO’daki bir başlık şablonunun nasıl çalıştığını bilmiyorsanız, bunu varsayılan seçeneğe bırakmanızı öneririm.

İkincisi, web sitenizin ana sayfası için bir meta açıklama seçmenize olanak tanır. Kullanıcılar web sitenizin ana sayfasını arama sonuçlarında gördüğünde, bu açıklamayı görür.

Bilgi Grafiği

Bu veriler sitenizde meta veri olarak gösterilir. Google’ın Bilgi Grafiğinde görünmesi amaçlanmıştır. Bir şirket ya da kişi olabilirsiniz.

Gönderi Tipleri için Önerilen Ayarlar

Şimdi, Arama Görünümü ayarlarının ikinci sekmesi olan İçerik Türleri, web sitenizdeki tüm yayın türleri için varsayılan ayarları yapılandırmanıza olanak tanır.

Bu sekmede, varsayılan bir başlık şablonu, meta açıklama şablonu ve diğer meta ayarları seçebilirsiniz. Unutmayın, bu ayarları istediğiniz zaman yazı / sayfa düzenleyicisinden geçersiz kılabilirsiniz.

Bu sekmede üç bölüm göreceksiniz:

yazı tipi ayarları

Bu gönderi türlerinin tümü aynı beş seçeneğe sahiptir. Önerilen ayarlarımız:

 1. Başlık Şablonu: Başlık şablonu, başlık yazarken baştan başlamak zorunda kalmamanızı sağlar. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, bunu varsayılan ayara bırakmalısınız.
 2. Meta Açıklama Şablonu: Bu, Başlık Şablonu ile aynıdır. Meta açıklama ve başlık yazmak zaman alır. Yayın başlıklarınızın veya meta açıklamalarınızın çoğu benzerse, tüm yayınlarınız için varsayılan bir şablon ayarlayabilirsiniz. Şimdilik boş bırakabilirsiniz.
 3. Meta Robotlar: Bu önemli bir seçenektir. Ayar olarak dizin veya noindex’i seçebilirsiniz. Bunu noindex olarak ayarladığınızda, Arama Motorları bu sayfayı dizine eklemez ve arama sonuçlarında GÖSTERMEZ. Yazıları ve sayfaları dizine ekleyeceğinizi ve medyayı noindex olarak ayarlamanız önerilir. WordPress, varsayılan olarak, sitenize yüklediğiniz tüm medya (resimler, videolar vb.) İçin ayrı bir sayfa oluşturur. Medyayı dizine eklerseniz, Google tüm medya sayfalarınızı dizine ekler. Yani, ne yaptığınızı bilmiyorsanız, medyayı noindex olarak ayarlayın.
 4. Snippet Önizlemesindeki Tarih: Yayınlarınız yayınlanma tarihini görüntülüyorsa, bazı durumlarda Google, arama sonuçlarında Başlığın altında yayınlanma tarihini görüntüleyebilir. Yoast SEO, yayınlarınız ve sayfalarınız için snippet’in arama sonuçlarında nasıl görüneceğine dair bir simülasyon (Meta Box adı verilir) sunar. Bu seçenek simülasyondaki başlığın altındaki yayın tarihini görüntüler. Bu seçenek gerçekten büyük bir fark yaratmıyor. Gizlemek için ayarlamanı tavsiye ederim.
 5. Yoast SEO Meta Kutusu: Bu Yoast SEO’nun en kullanışlı özelliklerinden biridir. Eklenti, yazı ve sayfa düzenleyicisinin altında Yoast SEO Meta Kutusu adlı bir kutu görüntüler. Bu Meta Box, yayınınızın arama motoru snippet’inin bir simülasyonunu görüntüler ve içeriğinizi ve sayfadaki SEO’yu geliştirmek için düzinelerce seçenek sunar. Yoast SEO’nun tüm avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, tüm yazı türleri için Göster olarak ayarlamanızı öneririm.

Taksonomiler için Önerilen Ayarlar

Şimdi, Arama Görünümü ayarlarının Taksonomilerin dördüncü sekmesi, Kategoriler, Etiketler ve Yazı Biçimi için varsayılan başlığı ve meta ayarlarını yapılandırmanıza olanak tanır:

yoast kategorileri etiketleri ayarları

Kategoriler ve Etiketler için Meta Robotlar seçeneğini noindex olarak ayarlamanız önerilir. Bu arşivler web sitenizde yinelenen içeriğe neden olabileceğinden.

Ayrıca, biçim sonrası tabanlı arşivleri devre dışı bırakmanızı da öneririz:

yazı biçimi formatı ayarları

Yoast SEO, Kategori ve Etiketler sayfalarında Başlık Şablonu ve Meta Açıklama Şablonu kullanacaktır. Arama Motorlarının bu iki sayfayı dizine eklemesine izin vermediğimiz için meta açıklama şablonunu boş bırakabilirsiniz.

Arşivler için Önerilen Ayarlar

Arama Görünümü ayarlarının arşivler sekmesinde yalnızca dört seçenek vardır.

Yalnızca tek bir yazarınız varsa Yazar arşivlerini devre dışı bırakmanızı öneririz:

yazar arşivlerini devre dışı bırakabilirsiniz

Blogunuzda birden fazla yazar varsa ve yazar arşivlerini etkinleştirmeye karar verirseniz, Meta Robotlar ayarını tıpkı Kategoriler ve Etiketler’de yaptığınız gibi noindex olarak ayarladığınızdan emin olun:

yoast noindex yazarları

Bu, Google’ın yinelenen içerikle sonuçlanabilecek yazar sayfalarınızı dizine eklememesini sağlar.

Şimdi, Tarih Arşivleri için, Arama Motorlarının bu sayfaları yinelenen içerik olarak görmesine neden olabileceğinden bunları devre dışı bırakmanızı öneririz:

arşivleri devre dışı bırak

Herhangi bir nedenden dolayı, Yazar Arşivleri gibi tarih arşivlerini etkinleştirmek istiyorsanız, sitenizde yinelenen içeriği önlemek için meta ayarlarını noindex olarak ayarladığınızdan emin olun..

Son iki seçeneği (Sayfa Arama ve 404 Sayfa Başlık Şablonu) varsayılan ayara bırakmanızı öneririz:

yoast 404 şablonu

Site Genelinde Meta İçin Önerilen Ayarlar

site çapında meta ayarlarını yoast

Şimdi, Site Geniş meta ayarları sekmesinde, Arama Motorlarının etkinleştirdiğimiz arşivlerin alt sayfalarını dizine eklemesini istediğimiz için Arşivlerin alt sayfalarını dizine eklemenizi öneririz..

Önemli: Etiketler ve kategoriler dahil tüm arşivleri devre dışı bırakmış olsanız bile bunu noindex olarak ayarlamayın. Çünkü bunu yaptığınızda, Yoast SEO blogunuzun ana arşivinin alt sayfalarını noindex olarak ayarlayacaktır.

Sayfanın altında, “Meta anahtar kelime etiketleri mi kullanıyorsunuz?” Başlıklı bir seçenek göreceksiniz. Artık kullanılmadıkları için bu seçeneği devre dışı bırakmanızı öneririz..

Yoast Arama Konsolu

Bu bölüm size tarama hatalarını (sitenizdeki 404 hataları / bozuk sayfalar) gösterir, böylece bunları sitenizdeki doğru sayfaya yönlendirebilirsiniz.

yoast arama konsolu

Tarama sorunlarını bağlamak ve almak için web sitenizi Google Search Console’a eklemeniz gerekir. Google Arama Konsolu’na nasıl bağlanacağınızla ilgili bir makale.

Sosyal Medyayı Etkinleştirme

Şimdi Arama Görünümü ayarlarını kapsadığım için, size Sosyal Medya ayarlarında rehberlik edeceğim. Sosyal Ayarlar sayfası, yönetici kenar çubuğundaki SEO menüsünün altında bulunur.

Sosyal ayarlar sayfasında beş sekme vardır:

yoast sosyal ortamlar

Hesaplar

yoast sosyal hesaplar

Bu sekmedeki Sosyal Medya profilleri, Arama Motorlarının sitenizle hangi sosyal profillerin ilişkilendirildiğini bilmesini sağlar.

Şirketinizin tüm sosyal medya profili URL’lerini girin. Kişisel bir site işletiyorsanız kişisel URL’lerinize bağlantı verin.

Facebook

yoast facebook ayarları

Facebook sekmesi, siteniz için Açık Grafik meta verilerini ayarlamanıza olanak tanır.

Facebook gibi Sosyal Ağlar, içeriğinizin ne hakkında olduğunu daha iyi anlamak için Açık Grafik meta verilerini kullanır. Bunu etkin tutmanızı tavsiye ederim.

Yoast SEO, hiç resmi olmayan sayfalar için varsayılan bir resim seçmenize olanak tanır. Birisi bir bağlantı paylaştığında görüntülenecek resim.

Bu ayarı istediğiniz zaman Yazı / Sayfa Düzenleyicisinin Yoast SEO Meta kutusundan geçersiz kılabilirsiniz.

Bu sekmenin Facebook Analizleri ve Yöneticileri bölümü ileri düzey kullanıcılar içindir ve şimdilik atlamanızı öneririm.

heyecan

yoast twitter ayarları

Twitter, platformda paylaşıldıklarında bağlantıları kart olarak görüntüler. Bu sekme, Twitter kartı meta verileri için varsayılan ayarları yapılandırmanıza olanak tanır.

Bunu etkin tutmanızı tavsiye ederim.

Bu sekmedeki ikinci seçenek varsayılan kart türüdür. Twitter’ın bağlantınızın kartında öne çıkan bir resmi göstermesini istiyorsanız, büyük bir resimle Özet’i seçin.

pinterest

yoast pinterest ayarları

Bu sekme, sitenizi Pinterest ile onaylamanıza yardımcı olur.

Sitenizi Pinterest ile onaylamak için bu öğreticiyi Pinterest’te takip edin ve ardından bu sekmedeki alana onay kodunu girin.

Google+

yoast google plus ayarları

Google Artı sayfa URL’nizi bu sekmeye girip Google Artı sayfanızda sitenize bir bağlantı eklerseniz Google, bu ikisinin birbirine bağlı olduğunu bilebilir.

Yoast SEO ile XML Site Haritası

XML Site Haritaları, Arama Motoru Tarayıcılarının sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olur. Sitenizde bir XML site haritası bulunması, Arama Motorlarının içeriğinizi bulabilmesini ve tarayabilmesini sağlar.

Yoast SEO, XML Site Haritaları oluşturmayı gerçekten kolaylaştırıyor.

İçinde Özellikler sekmesinin altındaki Gösterge tablosu Site Haritası İşlevselliğini etkinleştirme / devre dışı bırakma seçeneğini göreceksiniz. XML Site Haritaları oluşturmak için başka bir eklenti kullanmak istemiyorsanız bunu etkinleştirmenizi öneririz:

yoast xml site haritaları

Ekmek kırıntılarını ve RSS özet akışı ayarlarını yapılandırma (Gelişmiş)

Şimdi Yoast SEO’nun Gelişmiş Ayarlarını yapılandıracağız.

Ekmek kırıntıları (İsteğe bağlı)

Makalelerinizin üstünde kırıntı gezinmesini görüntülemek istiyorsanız, bu ayarı etkinleştirmek istersiniz.

ekmek kırıntı ayarları

İçinde Arama Görünümü > Galeta unu, aşağıdaki seçenekleri göreceksiniz:

ekmek kırıntıları

Ekmek kırıntıları için önerdiğim ayarlar şunlardır:

 • Ekmek kırıntıları arasında ayırıcı: Bu, kırıntıları ayırmak için kullanılacak simge veya metindir. Varsayılana bırak.
 • Ev için Bağlantı Metni: Bunu varsayılan Ev olarak bırakmanızı öneririz. Ancak isterseniz blogunuzun adıyla veya başka bir şeyle değiştirmekten çekinmeyin.
 • Galeta Yolu Yolu için önek: Bu, kırıntı gezinmesinden önce ön ek olarak eklenecek metindir. Boş bırakmanı tavsiye ederim.
 • Arşiv kırıntıları için önek: Arşiv sayfası kırıntıları için bir önek kullanmak isteyeceksiniz. Varsayılan olarak bırakmanızı öneririm.
 • Arama Sayfası kırıntıları için önek: Arama Sayfasına ekmek kırıntılarına önek eklemenizi sağlar.
 • 404 Sayfa İçeriği: Bu, 404 hata sayfalarınızda görüntülenecek kırıntı.
 • Blog Sayfasını Göster (İsteğe Bağlı): Bu ayarı yalnızca özel bir ana sayfa ve blog sayfası kullanıyorsanız görürsünüz. Bu ayarı etkinleştirmenizi öneririz.
 • Son Sayfayı Kalın: Bunu normal olarak ayarlamanızı öneririz.

Şimdi, sayfanın yakın ucunda, Yayınlar için kırıntılarda gösterilecek bir Sınıflandırma seçmeniz istenecektir. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, sınıflandırma olarak Kategori’yi seçmenizi öneririm.

Not: Ekmek kırıntıları tüm temalar tarafından desteklenmez. Temanıza ekmek kırıntılarını etkinleştiren kodu manuel olarak eklemeniz gerekebilir. Talimatlar için bu makaleyi okuyun.

RSS

yoast rss özet akışı ayarları

RSS sekmesindeki seçenekler, içeriği feed’deki her bir gönderinin önüne ve arkasına koymanıza olanak tanır. Bu oldukça teknik bir işlemdir ve ne yaptığınızı gerçekten bilmiyorsanız bu ayarları değiştirmenizi önermiyorum.

Toplu Düzenleyiciyi Kullanma & Diğer Aletler

Yoast SEO, bazı çok güçlü yerleşik SEO araçlarıyla birlikte gelir:

yoast toplu düzenleyici

Yoast SEO, aşağıdaki üç yerleşik aracı sunar SEO > Araçlar yönetici kenar çubuğunda:

İthalat ve ihracat

Bu araç Yoast SEO için ayarları içe ve dışa aktarmanıza yardımcı olur. Ayrıca diğer SEO eklentilerinden ayarları içe aktarmanıza izin verir.

yoast ithalat ihracatı

Dosya Düzenleyici

Dosya Düzenleyici, robots.txt ve .htaccess dosyanızda değişiklik yapmanızı ve içeriği düzenlemenizi sağlar. Ayrıca, henüz bir robots.txt dosyası oluşturmanıza da izin verir..

yoast dosya editörü

Toplu Editör

Bu araç, aynı anda birden çok gönderinin ve sayfanın Sayfa Başlığını ve Açıklamasını toplu olarak düzenlemenize yardımcı olur. Tüm yayınlarınızı tek tek incelemek yerine bu aracı kullanabilirsiniz.

yoast toplu araçları

Yoast Ekstraları (Go Premium)

Yoast SEO ücretsiz olarak kullanılabilir olsa da, daha da fazla özellik ve premium destek sunan premium bir sürüm var.

yoast seo primi

Yoast SEO Premium yılda 89 $ ve Yoast SEO premium yükseltmeye karar verirseniz, bu alacaksınız birçok ekstra özelliklerden biridir:

Yönlendirme Yöneticisi

yoast premium seo yönlendirmeleri

Yönlendirme yöneticisi, web sitenizde yönlendirmeler oluşturmanıza yardımcı olan kullanışlı bir araçtır.

Yeniden yönlendirme oluşturmanız gereken birçok durum vardır. Örneğin, eski veya bozuk bir sayfayı yenisine yönlendirmeniz gerekebilir.

Çok Odaklı Anahtar Kelimeler

yoast premium odak anahtar kelimeleri

Yoast SEO’nun ücretsiz sürümü yalnızca bir Odak Anahtar Kelimesi seçmenize izin verir. Ancak premium sürümde, birden çok Odak Anahtar Kelimesi seçebilirsiniz.

Bu, içeriğinizle birden fazla anahtar kelime hedefleme şansınızı artırmanıza olanak tanır.

Sosyal Önizlemeler

premium sosyal önizlemeler

Yoast SEO, yayın düzenleyicisinin hemen altında bir meta kutu görüntüler. Bu meta kutu, Arama Sonuçlarında sayfanızın nasıl görünebileceğine dair bir simülasyon gösterir.

Arama Sonucu snippet’inin simülasyonu gibi, Yoast SEO premium, Facebook ve Twitter’da paylaşıldığında yayınlarınızın nasıl görünebileceğini gösteren bir simülasyon görmenizi sağlar.

İçerik ve Onpage’i Yoast ile SEO İçin Optimize Etme

Yayın düzenleyicinin hemen altında görünen önizleme kutusu, içeriğinizin ve OnPage SEO’nun okunabilirliğini artırmanıza yardımcı olur.

Bu, Yoast SEO’nun sunduğu en iyi özelliklerden biridir.

İçeriğinizi okuyucular ve arama motorları için daha iyi optimize etmenize yardımcı olacak basit talimatlar sunar.

yoast seo meta kutusu

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, iki sekme vardır: Okunabilirlik Sekmesi ve Anahtar Kelime Analizi Sekmesi.

Aşağıdaki alt bölümlerde yer alan her ikisini de araştıracağım.

Yoast ile İçerik Okunabilirliğini Artırma

yoast okunabilirlik analizi

Yoast SEO Meta Kutusu’nun okunabilirlik analizi sekmesi, içeriğinizin okunabilirliğini artırmanıza yardımcı olacaktır.

İçeriğinizde her değişiklik yaptığınızda, Yoast yayını yeniden değerlendirir ve okunabilirlik iyileştirme önerileri görüntüler. Ayrıca makalenize okunabilirlik puanı verir. Skor, Okunabilirlik sekmesinde bir ışık olarak görüntülenecektir.

Işık yeşilse, makaleniz İyi ama kırmızı ise, üzerinde çalışmanız gerekir.

İçeriğinizin okunabilirliğini artırmaya çalıştığınızda mükemmeliyetçi olmaya çalışmayın. Puanınız iyi olsa bile (Turuncu) harika bir iş çıkardınız.

Mükemmel bir okunabilirlik puanından daha önemli olan, aslında içeriğinizi yayınlamanızdır. Bir yayını yayınlamadan önce mükemmeliyetçi olmaya çalışırsanız, yayını gerçekten yayınlamanın son adımına asla gelemezsiniz..

Yoast SEO ile Anahtar Kelime Analizi (odak anahtar kelimeleri)

yoast anahtar kelime analizi

Yoast SEO’nun Anahtar Kelime Analizcisi en iyi özelliklerinden biridir.

Makalenizin doğru anahtar kelimeleri hedefleme şansını artırmanıza yardımcı olur.

Anahtar Kelime Analizörü kullanmak için tek yapmanız gereken, Anahtar Kelime Analizi sekmesinin Odak Anahtar Kelimesi kutusuna bir hedef anahtar kelime girmektir:

yoast focus anahtar kelimeleri

Bunu yaptıktan sonra, Yoast, OnPage SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olacak basit öneriler göstermeye başlayacak:

yoast anahtar kelime önerileri

Şimdi, bir kez daha, okunabilirlik puanı gibi, mükemmeliyetçi olmaya çalışmayın. OnPage SEO açısından yayınınızın (Turuncu) olduğundan emin olun..

Sonuç

Umarım bu makale sitenize Yoast SEO WordPress eklentisini kurmanıza ve kurmanıza yardımcı olmuştur. Bu eklentiyi sitelerimde ayarladığımda kullandığım işlem tam olarak bu.

Bu makale size yardımcı olduysa, lütfen bir yorum bırakın ve ne düşündüğünüzü bana bildirin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map