Wix vs Squarespace (Krahasimi kokë më kokë)

Kjo kokë më kokë ju jep të gjitha dallimet kryesore midis dy prej krijuesve më të njohur të faqeve të internetit në dispozicion tani.


Unë mendoj se do të pajtoheni kur them:

Ndërtimi i një faqe në internet si fillestar është shumë i vështirë!

Ku filloni madje? Keni nevojë për njohuri për kodimin? A e dini se si të vendosni web hosting, çertifikata SSL apo instaloni një CMS? Cilat janë shpenzimet? Sa do të zgjas?

Këto janë ndoshta disa nga pyetjet e vështira që ju largojnë nga uebfaqja juaj e ëndrrave.

Lajmi i mirë është se ka një zgjidhje.

Ndërtimi i një faqe interneti të përsosur për biznesin tuaj është jashtëzakonisht i lehtë me ndërtuesit e faqeve në internet siç janë Wix dhe Squarespace.

Për të pa inituruar, një krijues i faqes në internet është një mjet (program, softuer, etj.) Që ju ndihmon të krijoni faqe interneti vizualisht pa shkruar kod ose duhet të shkarkoni ose instaloni ndonjë gjë.

Në këtë Krahasimi Wix vs Squarespace postoj, unë gropoj dy nga ndërtuesit më të mirë të faqeve të internetit kundër njëri-tjetrit.

WixSquarespace
rrëshqit djathtasWixsquarespace
përmbledhjeUnë personalisht rekomandoj Squarespace mbi Wix, por ju nuk do të zhgënjeheni me asnjë – sepse të dy janë krijues të shkëlqyeshëm të faqeve të internetit. Dallimi më i madh është redaktori, dhe nëse preferoni një redaktues të strukturuar ose të parregulluar tërheqës dhe rënie.
Karakteristikat kryesoreçmim: 13 – 49 dollarë në muaj
Redaktor: Zvarritje e pa-strukturuar. Elementet mund të tërhiqen zvarrë dhe të hidhen kudo në faqe.
Themes / templates: 500+
Domain falas & SSL: Po
Plan falas: Po
çmim: 12 – 46 $ në muaj
Redaktor: Zvarritje e strukturuar e strukturuar. Elementet tërhiqen zvarrë dhe hidhen në faqe brenda një strukture fikse.
Themes / templates: 80+
Domain falas & SSL: Po
Plan falas: Jo (vetëm gjykim falas)
Lehtësinë e përdorimit⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ ��
dizajni & Layouts⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ ��
Apps & Add-ons⭐⭐⭐⭐⭐ ��⭐⭐⭐⭐⭐
SEO & marketing⭐⭐⭐⭐⭐ ��⭐⭐⭐⭐⭐ ��
ecommerce⭐⭐⭐⭐⭐ ��⭐⭐⭐⭐⭐ ��
Blogging⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ ��
Vlera e parase⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ ��

Por para se të hidhemi në krahasimin Wix vs Squarespace, së pari disa fakte:

Sipas BuiltWith, Wix është krijuesi më i njohur i faqeve në internet, kontrollues 38% e pjesës së tregut.

statistikat e përdorimit të ndërtuesit të faqes së internetit

Sheshi i hapësirës është i dyti më i njohur, fuqi 19% të faqeve të internetit që përdorin një ndërtues të thjeshtë të faqeve të internetit. Së bashku, Wix dhe Squarespace kontrollojnë 57% të pjesës së tregut.

Nëse ju gjeni të dhëna nga BuiltWith, Statista.com ose ndonjë sit tjetër, Wix del gjithmonë në krye, i ndjekur nga Squarespace me Weebly dhe të tjerë që sjellin pjesën e pasme.

Megjithatë, interesi për ndërtuesit e faqeve të internetit është rritur në mënyrë të qëndrueshme që nga viti 2004, sipas Google Trends, siç shihet në grafikun e bukur më poshtë.

tendencat e krahasimit të hapësirës wix vs katror

It’sshtë e qartë se ndërtuesit e faqeve në internet nuk shkojnë askund. Në fakt, ata janë duke u bërë shtresa kryesore e fillestarëve dhe përdoruesve me përvojë njësoj. Por unë gërmoj.

Qëllimi im është t’ju ndihmoj të zgjidhni ndërtuesin e përsosur të faqes në internet për faqen tuaj të internetit. Pavarësisht nëse zgjidhni Wix ose Squarespace, kjo varet plotësisht nga ju.

Pa ado më tej, le të fillojmë pasi ka shumë për të mbuluar.

Cilat janë Wix dhe Squarespace?

rishikim wix vs katror

Wix dhe Squarespace janë dy ndërtuesit më të njohur të faqeve të internetit atje. Të dy mjetet ju ndihmojnë të krijoni një faqe në internet pa njohuri të kodifikimit.

si?

Ata transportojnë me ndërtuesit e faqeve vizuale tërheqëse dhe tërheqëse që e bëjnë ndërtimin e një uebsajti sa më të lehtë sa A, B, C.

Për më tepër, ndërtuesit e faqeve të internetit heqin aspektet teknike të krijimit të faqes në internet. 

Me fjalë të tjera, një krijues i faqes në internet ju ofron një mënyrë miqësore për fillestarët për të ndërtuar faqe interneti efikase, pa u shqetësuar për gjërat e teknologjisë së vështirë.

Nëse vendosni të përdorni WordPress, për shembull, duhet të vendosni një web hosting, të instaloni certifikata CMS, SSL dhe të kujdeseni për shumë detyra administrative.

Të gjitha këto detyra janë sfiduese, veçanërisht nëse nuk jeni teknik. Djemtë në Wix dhe Squarespace kujdesen për gjërat e teknologjisë, kështu që ju mund të përqendroheni në ato që kanë rëndësi; ndërtimin e biznesit tuaj.

Për një plan të paguar, ju merrni një ndërtues të faqes në internet, një web hosting, çertifikata SSL, domene, mbështetje dhe kështu me radhë në një paketë. Si e tillë, krijuesit e faqeve të internetit janë mjetet e përsosura për të vendosur shpejt faqet e internetit.

Dhe, ata janë gjithashtu të gjithanshëm, pasi ju mund të ndërtoni blogje, dyqane dhe shumë faqe të tjera të shpejtë shpejt.

Tani që e dimë se me çfarë po punojmë, le të kalojmë në pjesën tjetër.

Në seksionet e ardhshme, unë krahasoj Squarespace vs Wix për sa i përket lehtësisë së përdorimit, opsioneve të projektimit, marketingut, e-tregtisë, integrimeve të palëve të treta, aftësive të bllokimit dhe çmimeve.

Lehtësinë e përdorimit

Do të thotë që ndërtuesi i faqes në internet që ju zgjidhni përfundimisht duhet të jetë i lehtë për t’u përdorur. Ekziston një kurbë mësimi, e sigurt, por të dyja Wix dhe Squarespace janë jashtëzakonisht të lehta për t’u përdorur, ju do të jeni duke funksionuar pa asnjë kohë.

Për fillestarët, regjistrimi në secilin shërbim është i lehtë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të krijoni një llogari dhe të filloni të ndërtoni faqen tuaj të internetit. Ata të dy janë goxha të drejtpërdrejtë nga fjala shkojnë.

Për t’ju ndihmuar të ndërtoni një faqe në internet pa prishur një djersë, Wix dhe Squarespace vijnë me ndërtues intuitiv të faqeve vizuale. Po, e plotë me Undo butoni në rast se ju rrëmujë.

Rrjedha juaj e punës është e gjitha çështje e mbledhjes, zvarritjes dhe hedhjes së elementeve në vend dhe ju keni një faqe në internet. Nuk mund të bëhet më e lehtë se kaq.

Ekziston një ndryshim i madh midis të dyve, sidoqoftë. redaktorët e faqeve!

Le të fillojmë me Redaktorin Wix.

Redaktor Wix Faqe

Wix është më shumë një kanavacë e zbrazët, do të thotë që ju mund të tërhiqni dhe lëshoni elementë kudo që dëshironi. Ju keni liri të plotë për të ndërtuar uebfaqen e ëndrrave tuaja.

Kufiri i vetëm me Wix është imagjinata juaj. Një liri e tillë krijuese e bën Wix të përsosur për stilistë krijues, të cilët lehtë mund të tregojnë kur kanë bërë një gabim.

Në të njëjtën kohë, mund të jetë dërrmuese për serën e përsosur që kurrë më parë nuk ka ndërtuar një faqe në internet.

Për të zgjidhur problemin, Wix bëri Wix ADI (Inteligjencës Artificial Design), një mjet i shkëlqyeshëm që merr vendime të mëdha për dizajnin.

Vetëm përgjigjeni në disa pyetje, dhe Wix ADI do të krijojë një faqe në internet që më pas mund ta plotësoni me përmbajtjen tuaj.

Redaktori i faqes në katror

ndërtues faqesh në katror

Hapësira katror, ​​nga ana tjetër, nuk do t’ju lejojë të vendosni elementë kudo që dëshironi. Ju punoni me paraqitjet e paracaktuar që nuk do t’ju lejojnë të tërhiqni dhe lëshoni elementë kudo që dashuroni. Me fjalë të tjera, ekziston një rajon fiks për çdo element.

Një qasje e tillë i mban nën kontroll planet dhe paraqitjet pasi nuk keni lirinë të kryeni të gjitha llojet e gabimeve mizore. Ju keni një plan urbanistik të paracaktuar që mund të plotësoni me përmbajtjen tuaj, pa e ngatërruar modelin e përgjithshëm.

Për këtë arsye, Squarespace është e përkryer për një fillestar që dëshiron një uebfaqe në kërkim profesional pa telashe për të rregulluar gabime siç janë përafrimi i marzheve etj..

Thjesht rregulloje një shabllon me përmbajtjen tënde dhe je mirë të shkosh. Kjo gjithashtu do të thotë që Squarespace ju ofron një mënyrë të shkëlqyeshme për të hartuar shpejt faqen tuaj në internet.

Fituesi është:

Squarespace

Unë rekomandoj të shkoni me Squarespace për lehtësinë e përdorimit. Mos më merrni gabim edhe pse, të dyja janë shumë të lehta për t’u përdorur, por Squarespace është intuitiv dhe qëndron jashtë mënyrës tuaj.

Wix, nga ana tjetër, vjen me një milion e një tipare, e cila është e përkryer për stilistët krijues, por jo domosdoshmërisht e mirëpritur për newbies.

Hapësira katror nuk do të ketë asnjë rrëmujë; thjesht modifikoni shabllonin dhe jeni mirë të shkoni. Ndërtuesi i faqeve Wix ju ofron më shumë fleksibilitet të dizajnit, por kjo nuk do të thotë se është më e lehtë për t’u përdorur për një fillestar.

Dizajni, faqosja & templates

Ju padyshim nuk doni që faqja juaj e internetit të duket si çdo uebfaqe tjetër atje. Ju dëshironi të qëndroni në këmbë, dhe ju dëshironi tani.

Unë e dua shumëllojshmërinë, dhe po kështu edhe ju, që do të thotë – për këtë pjesë – ne po zgjedhim ndërtuesin e faqes në internet që ofron më shumë opsione të projektimit dhe paraqitjes.

Të dy Wix dhe Squarespace ju ofrojnë një listë të gjerë të opsioneve të projektimit dhe paraqitjes. Me fjalë të tjera, nuk jeni asnjëherë më pak nga opsionet që ju nevojiten për të ndërtuar një faqe në internet të mrekullueshme.

Wix ju ofron mbi 500 modele të gatshme dhe shumë të personalizueshme që janë perfekte për çdo biznes. Mjerisht, jo të gjitha shabllonet janë miqësor ose të përgjegjshëm.

Modelet Wix

Sidoqoftë, Wix ju ofron një redaktor të veçantë për të krijuar një version celular të faqes tuaj. Unë nuk di për ju, por kjo është një tregtar për ju tuaj me të vërtetë.

Për më tepër se kaq, pasi të zgjidhni një model në Wix, ju jeni mbërthyer me të. Nëse ndryshoni modelin, do të duhet të ndërtoni sitin tuaj nga e para. Whatfarë parakolpi.

Megjithatë, Wix ju ofron një ton opsionesh të ndryshme të projektimit dhe paraqitjes. Ata ju ofrojnë mundësi të shumta tekstesh, arti vektor, galeritë, menutë, imazhet, butonat, rrjetet, listat, media sociale dhe shumë më tepër. Ekziston në thelb një mundësi për gjithçka që ju nevojitet.

Ju mund të shtoni çdo element në faqen tuaj të internetit me lehtësi dhe ta rregulloni atë gjerësisht në Redaktorin Wix. Meqenëse Wix përmban një redaktor në formë të lirë, mund të vendosni secilin element kudo që dëshironi.

Modelet e hapësirës katror

Squarespace, nga ana tjetër, dizajni merret ndryshe. Krijuesi i faqes në internet ju ofron mbi 60 shabllone dhe një gamë të gjerë elementësh të njohur si Blocks Content.

Të gjitha shabllonet janë plotësisht të përgjegjshëm nga hapja, do të thotë që nuk keni nevojë të bëni shkulje më vonë. Për më tepër, blloqet e përmbajtjes janë të zhytura në mendime dhe të shfaqura plotësisht, duke ju lejuar të ndërtoni bllokun e faqes suaj të internetit.

Blockdo bllok i përmbajtjes ju ofron mijëra opsione për ngjyrat, stilimin e fontit, paraqitjen dhe më shumë. Ju lehtë mund të modifikoni çdo bllok të përmbajtjes për të krijuar një dizajn krejtësisht të ri.

Ndërsa Wix ju lejon të merrni një shabllon dhe ta rregulloni plotësisht atë, Squarespace ju lejon të bëni ndryshime të thella modulare në bazë të një elementi.

Me fjalë të tjera, Wix është mjaft fleksibël, gjë që ju lejon të krijoni një temë të re nga e para, diçka që nuk mund ta bëni me Squarespace.

Në të njëjtën kohë, Squarespace ju lejon të personalizoni faqen tuaj të internetit në një çështje klikimesh falë qasjes së saj të stilit kornizë për hartimin e uebit..

Fituesi është:

Squarespace

Squarespace është fituesi i pakuptueshëm kur bëhet fjalë për opsionet e dizajnit dhe paraqitjes. Wix mund të ketë më shumë shabllone, por në një rast klasik të cilësisë mbi sasinë, Squarespace merr trofeun në shtëpi.

Wix ju ofron shumë fleksibilitet të dizajnit për të rregulluar çdo model derisa të bjerë. Sidoqoftë, do të duhet të ndërtoni uebfaqen tuaj nga e para nëse ndryshoni modelin tuaj.

Squarespace nuk ju ofron shumë funksionalitet tërheqës dhe rënie, por ju lehtë mund të ndryshoni modele pa rindërtuar faqen tuaj të internetit nga lart. Modelet janë plotësisht të përgjegjshme në mënyrë të drejtë, e cila është një plus i shtuar.

Aplikacionet e palës së tretë & Shtesash

Një uebfaqe e shkëlqyeshme është më shumë sesa thjesht estetikë e shkëlqyeshme. Ju duhet të gjitha mjetet që mund t’i gjeni për të drejtuar një faqe interneti të suksesshme. Shumica e ndërtuesve të faqeve të internetit ju ofrojnë shumë funksionalitete themelore si parazgjedhje.

Kur keni lodhur themelore dhe keni nevojë për më shumë energji, ju drejtoheni në aplikacione të palëve të treta.

Tregu me wix aplikacioneTregu me Wix App

Tani, nuk do të gënjej; Wix ka një treg më të madh aplikativ sesa Squarespace. Si 17 herë më i madh.

Ju merrni të gjitha mënyrat e aplikacioneve falas dhe premium për të zgjeruar faqen tuaj të internetit Wix në shumë mënyra. Për shembull, mund të shtoni me lehtësi Facebook Chat, të rritni trafikun, të krijoni ngjarje, të mblidhni email dhe shumë më tepër.

That’sshtë e drejtë, tregu i aplikacioneve Wix ju ofron mbi 235 aplikacione.

Nga ana tjetër, tregu i Squarespace ju ofron, një duzinë shtesash në kohën e shkrimit.

Tregu i Hapësirës së Sheshit

Ju keni disa aplikacione për transportin, taksat, kërkesën për shtyp, menaxhimin e inventarit dhe gjurmimin e porosive ndër të tjera.

Nëse keni nevojë për më shumë shtesa Squarespace, një kërkim i shpejtë në Google duhet të mjaftojë. Gjithmonë kërkoni për aplikacione nga zhvillues të njohur.

Megjithatë, Squarespace ka disa mundësi të shkëlqyera ndërtimi që përbëjnë mungesën e aplikacioneve të palëve të treta. Për shembull, Squarespace vjen me galeritë në Instagram, e cila kërkon një aplikacion në Wix.

Integrime të tjera të integruara përfshijnë ngulitjet audio / video, hartat, Google AMP, Komente Disqus dhe Fonts Google ndër të tjera.

Fituesi është:

Wix

Wix Out Out Squarespace në departamentin e shtesave, çfarë me një listë të madhe të aplikacioneve. Të njëjtën gjë, shtesat dhe aplikacionet e palës së tretë që përfundoni duke përdorur varen tërësisht nga nevojat dhe preferencat tuaja.

Wix ju ofron më shumë aplikacione sesa Squarespace, por kjo e fundit përmban integrime të integruara që pothuajse përbëjnë mungesën e aplikacioneve të palëve të treta.

SEO & marketing

Pronarët e internetit dhe marketerët harxhojnë shumë kohë dhe para duke gjeneruar trafik përkatës sepse është gjaku i çdo uebsajti. Pa trafik, faqja juaj në internet është aq e mirë sa e vdekur.

E thënë kështu, çfarë ofrojnë Wix dhe Squarespace në drejtim të SEO dhe marketingut? Epo, të dy krijuesit e faqeve të internetit ju ofrojnë të gjitha mjetet themelore të marketingut që ju nevojiten.

Nëse ju zgjidhni Wix ose Squarespace, ju merrni marketingun me email, Google Ads, Google Analytics, integrimin e MailChimp, krijuesin e logos, reklamat në Facebook dhe ndarjen sociale jashtë kutisë.

Për më tepër, ju keni shumë aplikacione të marketingut të palëve të treta në dispozicionin tuaj. Për shembull, çdo ndërtues i faqes në internet ju lejon të integroni me ofruesit e marketingut me email siç është MailChimp ndër të tjerë.

Për më tepër, çdo platformë ju ofron mundësi adekuate të SEO për të optimizuar faqen tuaj të internetit për motorët e kërkimit. Ju mund të shtoni përshkrime meta, tituj SEO, etj.

Për sa i përket SEO dhe marketingut, ju keni mundësi të mjaftueshme për t’ju mbajtur të zënë. Të dy krijuesit e faqeve të internetit janë miqësore me SEO, duke ju lejuar të drejtoni më shumë trafik organik në faqen tuaj të internetit.

Fituesi është:

i lidhur

Konsiderimi i suksesit të SEO dhe fushatave tuaja të marketingut është drejtpërdrejt proporcionale me punën që vendosni, është e vështirë të vendosni një fitues. Për më tepër, Wix dhe Squarespace ju ofrojnë të gjitha mjetet që ju nevojiten për të filluar fushata të suksesshme të marketingut.

Nëse shkojmë me numrin e madh të aplikacioneve të marketingut të disponueshëm në secilin mjet, Wix mbart ditën. Sheshi i hapësirës nuk ka asgjë në Wix për sa i përket sasisë. Sidoqoftë, marketingu nuk ka të bëjë me mjetet që keni, por si i përdorni mjetet në dispozicion për ju.

A nuk jeni dakord?

Karakteristikat e tregtisë

Nëse jeni duke pyetur veten nëse mund të shesni në Wix ose Squarespace, do ta pëlqeni këtë seksion. E drejta jashtë kutisë, çdo ndërtues i faqes në internet ju ofron mjaft veçori të tregtisë elektronike.

Pavarësisht nëse shkoni me Wix ose Squarespace, ju keni të gjitha opsionet për të ndërtuar të gjitha mënyrat e dyqaneve në internet – të vogla dhe të mëdha.

Të dy ju ofrojnë mundësi të fuqishme ecommerce siç janë portat e pagesave të shumta, taksat automatike, listat e postave, shesin dixhital & produkte fizike, transporti, administrimi i inventarit dhe pajtimet midis të tjerave.

Për më tepër, ju keni shumë aplikacione të palëve të treta për të zgjeruar dyqanin tuaj online në mënyra unike. Për shembull, ju mund të shesni në mediat sociale dhe të rimarrni karrocat e braktisura si një shef.

Vendosja e dyqanit tuaj online duke përdorur Wix ose Squarespace është sendi i klasës së katërt. Ju nuk keni nevojë për aftësi kodimi fare. Zgjidhni një plan urbanistik, rregulloni stilet tuaja dhe importoni produktet tuaja.
Vini re, megjithatë, ju duhet të keni një plan biznesi për të shitur me Wix dhe Squarespace.

Fituesi është:

i lidhur

Për sa i përket tipareve të e-commerce, ne kemi një kravatë. Të dy ndërtuesit e faqes në internet ju ofrojnë të gjitha tiparet që ju nevojiten për të drejtuar një faqe në internet ecommerce si një profesionist. Ju keni të gjitha opsionet për të ofruar një përvojë të thjeshtuar të blerjeve nga porositja te transporti dhe më gjerë.

Aftësitë e Blogimit

Unë e dua shumë blogjen, kështu që vazhdimisht jam në kërkim të mjeteve që e bëjnë më të lehtë botimin dhe menaxhimin e përmbajtjes. Nëse një mjet e bën më të vështirë për të drejtuar një blog, unë nuk po e prek atë me një pol 10 këmbësh.

Për krijuesit e përmbajtjeve, ju do të pëlqeni shumë faktin që Wix dhe Squarespace transportojnë me aftësi marramendëse për Blogging.

Krijimi i postimeve në Wix dhe Squarespace është i drejtpërdrejtë. Unë nuk pres që ju të keni probleme. Të dy krijuesit e faqeve të internetit shfaqin redaktorë intuitivë të postave që vijnë me opsione tipike.

Ju lehtë mund të ruani skica, të planifikoni postime, të shtoni kategori, të caktoni autorë të shumtë, të futni imazhe dhe në përgjithësi të krijoni postimet tuaja.

Të dy mjetet ju ndihmojnë të krijoni dhe modifikoni postimet tuaja duke pasur një vështrim të mirë se si u shfaqet lexuesve postimi. Nëse keni diçka për të thënë, Wix dhe Squarespace sigurojnë që zëri juaj të dëgjohet.

Fituesi është:

Squarespace

Squarespace ju ofron aftësi për Blogging më të mira krahasuar me Wix. Ndërsa të dy shfaqin sisteme të shkëlqyera të blogezimit, Squarespace ju ofron karakteristika më të përparuara sesa Wix.

Për më tepër, tiparet e Blogging të Squarespace janë ndërtuar, por blogu Wix varet nga një aplikacion për tiparet me të vërtetë të fuqishme të blogut.

planet & Çmimeve

Me gjithë gamën e karakteristikave, ju ndoshta jeni duke pyetur veten se sa do të kushtojë për të ndërtuar një faqe në internet duke përdorur ose Wix ose Squarespace. Secili mjet ju ofron pako të ndryshme çmimesh për buxhete dhe nevoja të ndryshme.

Për fillestarët, Wix ju ofron një plan falas që ju lejon të provoni ujërat. Hapësira e Sheshit, nga ana tjetër, ka një gjykim falas që skadon brenda dy javësh.

Sidoqoftë, për të shitur në faqen tuaj, do t’ju duhet një plan premium qoftë nëse shkoni me Wix ose Squarespace.

Wix ju ofron katër plane personale perfekte për portofolet dhe faqet e internetit të tjera të thjeshta.

çmimi wix

 i pakufizuar plan, i cili kushton 12,50 dollarë në muaj është paketa më e përsosur për profesionistët e pavarur dhe sipërmarrësit. Ju mund të hyni në derë për vetëm 4,50 dollarë në muaj, por ju merrni tipare themelore dhe reklama Wix për të treguar për përpjekjet tuaja.

Nëse keni nevojë për më shumë energji për një faqe të plotë të tregtisë elektronike, Wix ju ofron tre plane biznesi.

faqen e internetit të wix çmimeve të biznesit

Plani që zgjidhni këtu varet tërësisht nga buxheti dhe nevojat tuaja. Unë gjithmonë rekomandoj zgjedhjen e një plani të përshtatshëm për nevojat e biznesit tuaj.

Nëse keni një kohë të vështirë për të zgjedhur, megjithatë, mund të pranoni Biznes i Pafund, plani më i njohur nga të tre, për vetëm 25 dollarë në muaj.

Squarespace, nga ana tjetër, ju ofron katër plane çmimesh, siç tregohet më poshtë.

Ju keni 16 $ / muaj personal planifikoni që është i përshtatshëm për uebfaqe të thjeshta. Për të drejtuar një dyqan ecommerce dhe të pranoni pagesa, ju duhet një nga tre planet e tjera.

Ju mund të zgjidhni biznes plan që do t’ju kthejë 26 dollarë në muaj, Tregtia Themelore planifikoni në 30 $ / muaj, ose Tregti e përparuar, e cila kushton 46 dollarë në muaj. Përsëri, shkoni për një plan që plotëson buxhetin tuaj dhe nevojat e biznesit.

Vlera më e mirë për para është:

Squarespace

Sheshi i hapësirës fiton falë një strukture më të thjeshtë çmimesh, perfekte për çdo buxhet. Wix, nga ana tjetër, ju ofron deri në shtatë plane çmimi, gjë që është e ndërlikuar, veçanërisht pasi përdoruesit e Wix duhet të azhurnojnë më shpesh sesa Squarespace.

rekuizitë & Cons

Unë kam mbuluar pothuajse gjithçka në postimin tonë krahasues Wix vs Squarespace. Tani, le të mbulojmë të mirat dhe të këqijat e secilës platformë, kështu që më në fund mund të vendosni se me cilën të krijoni një faqe në internet.

Pro Wix

 • Një ndërtues faqesh vizuale në formë të lirë që ju ofron kontroll të plotë të projektimit
 • Ju keni një plan falas që është i përsosur për të provuar ujërat
 • Treg i madh i aplikacioneve
 • Mjaft opsione të projektimit
 • Provoni Wix falas

Wix Cons

 • Struktura e ndërlikuar e çmimeve
 • Plani bazë premium vjen me reklama
 • Shumë opsione të projektimit mund të jenë dërrmuese për fillestarët
 • Ekziston një kurbë e të mësuarit për të hequr gjërat
 • Ndryshimi i një shablloni do të thotë të rindërtoni faqen tuaj të internetit nga e para

Pro për hapësirën katror

 • Qasja e stilit kornizë ndaj modelimit e lehtëson përdorimin
 • Struktura e thjeshtë e çmimeve
 • Paraqitjet e parashikuara të përsosura për fillestarët që kërkojnë të fillojnë një faqe interneti në një çështje klikimesh
 • Aftësi të shkëlqyera për Blogim
 • Asnjë shpallje në ndonjë plan premium
 • provoni Squarespace falas

Hapësira katrore

 • Një numër i kufizuar modelimesh
 • Një numër i vogël i aplikacioneve të palëve të treta
 • Ju duhet të paguani për të publikuar faqen tuaj të internetit

Pyetjet e bëra më shpesh

Cilat janë Wix dhe Squarespace?

Wix dhe Squarespace janë mjete për ndërtimin e faqes në internet me bazë cloud, të cilat synojnë njerëzit që dëshirojnë të krijojnë një faqe në internet duke përdorur vizualisht zvogëlimin e zvogëlimit, pa shkruar kodin.

Cila është më mirë, Wix ose Squarespace?

Sheshi i hapësirës është më i mirë se Wix, por nuk do të zhgënjeheni me asnjërin sepse të dy janë krijues të shkëlqyeshëm të faqeve të internetit. Dallimi më i madh është redaktori, dhe nëse preferoni një redaktues të strukturuar (të kufizuar) ose të pa strukturuar (kanavacë bosh).

A Wix dhe Squarespace vijnë me një plan falas?

Wix ofron një plan falas por vjen me kufizime dhe reklama. Planet e paguara të Wix fillojnë me vetëm 13 dollarë në muaj. Squarespace nuk ofron një plan falas, vetëm një provë falas dy-javore. Planet e katrorit fillojnë me vetëm 12 dollarë në muaj.

Wix vs Squarespace: Përmbledhje

wix vs katror

Unë rekomandoj Squarespace mbi Wix por ju nuk mund të gaboni me asnjë ndërtues të faqes në internet. Të dy ndërtuesit e faqeve vijnë me një kurbë mësimi dhe në fund të fundit ndryshimi midis të dyjave ka të bëjë me preferencat personale të cilin redaktues e ndjeni më të qetë duke përdorur.

Wix vjen me një numër opsionesh të personalizimits dhe një shkallë e lartë kontrolli, pothuajse deri në atë pikë sa të mund të krijoni madje edhe temën tuaj vetjake nga e para.

Squarespace, nga ana tjetër, është shumë më shumë të një shkalle kontrolli (dhe zgjedhje më pak). Ata ofrojnë standarde të kuruar dhe të dizajnuar mirë që mund t’i përdorni me besim pa bërë ndonjë ndryshim.

Provime falas janë në dispozicion si për Wix dhe Squarespace. Provoni Wix falas dhe provoni Squarespace falas.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map