7 Alternativa më e mirë Etsy

Etsy ka revolucionarizuar ecommerce për blerësit dhe shitësit e zanateve dhe furnizimeve të cilësisë së mirë dhe të punuar me dorë. Etsy është e shkëlqyeshme për shitësit e mallrave të cilësisë së mirë dhe të punuar me dorë, por nëse nuk jeni tifoz i tregut dhe tarifave të ngopura të Etsy, atëherë këtu janë të mira


Etsy është tregu kryesor për artizanët, artistët dhe koleksionistët për të shitur krijime të punuar me dorë, mallra të cilësisë së mirë, si dhe furnizime të punuar me dorë dhe jo të punuar me dorë.

Alternativa më e mirë Etsy në vitin 2020:

 • Më së miri në përgjithësi: është platforma kryesore e-tregtia gjithëpërfshirëse që ju lejon të shisni në internet. Shopify është i lirë, i pasur me karakteristika, vjen me produkte të pakufizuar dhe ruajtjen e skedarëve, dhe vjen me një përzgjedhje të madhe të temave.
 • Kontrollues, Më i miri në përgjithësi: është një krijues i faqes në internet dhe platformë ecommerce me shabllone të shkëlqyeshme dhe mjete të projektimit të tërheqjes dhe tërheqjes. Gjithashtu me Squarespace mund të importoni produktet tuaja Etsy dhe t’i shesni përmes Squarespace.
 • Alternativa më e lirë për Etsy: është një ndërtues i faqeve të internetit tërheqëse dhe tërheqëse, me aftësi të shkëlqyera në tregti elektronike dhe modele të përshtatshme për përdoruesit, të cilat e bëjnë më të lehtë ndërtimin e një dyqani në internet. Gjithashtu me Wix mund të përdorni aplikacionin e tyre Etsy dhe lehtësisht të integroni dyqanin tuaj Etsy me faqen tuaj Wix.

Që nga viti 2005, Etsy ka qenë një komunitet i dedikuar global, i tregut në internet për shitjen e zanateve të vjela dhe të punuar me dorë. Për pronarin krijues ose të cilësisë së mirë të tregut i cili kurrë nuk ka hyrë në botën e tregtisë elektronike dhe është në kërkim të kyçjes në një treg të ngrohtë, Etsy është një mënyrë e sigurt për të filluar një biznes në internet.

Jo vetëm që mund të shisni produktet tuaja, por gjithashtu mund të lidheni me miliona artizanë dhe shitës të tjerë për të përfshirë çmimet e konkurrencës, për të mbështetur shitësit e tjerë dhe për të përfituar nga një sasi e madhe e trafikut të përditshëm në internet që merr faqja.

Isfarë është Etsy?

cfare eshte etsy

Shitësit në Etsy zakonisht shesin bizhuteri, vepra arti, qeramikë dhe shtëpiake të tjera të bëra me dorë. Shitësit gjithashtu mund të tregtojnë një dyqan të cilësisë së mirë.

Etsy është i drejtpërdrejtë për t’u përdorur dhe vjen me një numër të madh përfitimesh.

Duhen vetëm 0.20 dollarë që përdoruesit të regjistrohen për të filluar shitjen e mallrave të tyre dhe sigurojnë mbështetje arsimore se si të ndërtojnë një biznes të suksesshëm duke përdorur Etsy.

Për të krijuar llogarinë tuaj Etsy, lundroni në fund të faqes dhe nën Sell, zgjidhni “Shitet në Etsy.” Klikoni tek “Hapni dyqanin tuaj” dhe regjistrohuni emailin tuaj për të hapur dyqanin ose regjistroheni në Facebook, Google ose Apple. Pasi të keni konfirmuar emailin tuaj me Etsy, mund të qaseni në cilësimet e dyqanit tuaj nën menunë e llogarisë dhe të shkoni në shitje!

Karakteristikat Etsy

Ka të mirat dhe të këqijat për pothuajse gjithçka atje dhe Etsy nuk bën përjashtim. Nëse jeni të kujdesshëm ndaj Etsy, lista e mëposhtme mund të ndihmojë në konfirmimin ose zhbirimin e disa prej atyre ndjenjave hezituese drejt platformës. Sidoqoftë, duhet të theksohet se pavarësisht nga argumentet e Etsy, është zgjedhja e parë për shumë shitës krijues atje për një arsye.

Pro Etsy

 • Inkurajon dhe mbështet shitjet e zanateve shtëpiake, amvisat shtëpiake dhe sendet e cilësisë së mirë.
 • Aplikacioni celular që ju lejon të shesni dhe menaxhoni nga telefoni juaj.
 • Komuniteti në internet i marketingut.
 • Shitësit mund të blejnë dhe të shtypin etiketat e transportit me një çmim të zbritur.
 • Analitika ju tregon se si mund të ndërveproni më mirë me klientët.
 • Ndërfaqja e lehtë për t’u përdorur dhe konfigurimi i shpejtë i faqes në internet.
 • Regjistrimi në Etsy Plus (10 dollarë në muaj) mund t’ju marrë përfitimet e mëposhtme:
  • Rregullimi i dyqanit
  • URL e dyqanit me porosi me 50% zbritje
  • Alert klientët për aksionet e rimbushura
  • Kredite e listimit dhe reklamimit

Tregu në internet gjithashtu administron një Listë Zgjedhjeje të Revistës dhe Redaktuesve në mënyrë që të tregojë trendet dhe idetë që ekipi Etsy ka zbuluar. Kjo do të thotë që jo vetëm që klientët kureshtarë shikojnë produktet, por edhe anëtarët e ekipit të Etsy janë gjithashtu. Një nga mirat më të mëdha të Etsy është se nuk keni pse të kërkoni klientë. Miliona njerëz blejnë rregullisht në Etsy, dhe të qenit pjesë e këtyre rezultateve të kërkimit shkon shumë për biznesin tuaj.

Të këqijat

 • Shumë shitës do të thotë konkurrencë më e madhe.
 • Ju mund të shesni vetëm sende të punuar me dorë dhe të cilësisë së mirë, ose pajisje artizanale.
 • Rregullat e Shtëpisë: Shitësit duhet të ndjekin rregullat dhe politikat e Etsy në një sulm.
 • Etsy nuk integron shumë mirë me shërbimet e listës së postës elektronike si MailChimp dhe nuk ka mundësi që shitësit të regjistrohen në një gazetë nga dyqani juaj.
 • Plani themelor nuk ju lejon të përdorni URL-në tuaj.

Tarifat e plota

Etsy vjen me një listë tarifash, që është një nga arsyet kryesore që njerëzit bëjnë kalimin nga Etsy në një tjetër platformë. Pavarësisht nëse i konsideroni këto para të shpenzuara mirë apo jo, ato janë ende para të shpenzuara, të cilat i ulin ato në listën e konventave.

tarifat e tmerrshme

 • Tarifa e listës: 0.20 dollarë për çdo listë, pavarësisht nga shitja. Pas 4 muajsh, automatikisht do të rinovojë renditjen, duke ju ngarkuar përsëri tarifën.
 • Tarifa e transaksionit: Tarifë transaksioni 5%. Etsy do t’ju ngarkojë 5% të çmimit të përgjithshëm të shitjes.
 • Tarifat Etsy Ad. Nëse doni të reklamoni në Etsy, duhet të paguani.
 • Tarifat e reklamave në internet. Nëse reklamoni përmes Etsy në një nga faqet e internetit të partnerit të tyre dhe dikush klikon reklamën dhe blen produktin tuaj brenda 30 ditëve nga ai klikim, do t’ju paguhet një tarifë prej 12% ose 15% në varësi të historisë tuaj vjetore të shitjeve.
 • Tarifat e shitjes së personave. Nëse shesni një artikull përmes Sheshit, pavarësisht nëse sinkronizoni produktet tuaja, apo jo, do t’ju paguhet një tarifë liste prej 0.20 $.
 • Pagesat Etsy. Nëse vendosni të bëni transaksione duke përdorur Pagesat Etsy, do t’i nënshtroheni një tarife të përcaktuar nga vendi ku është llogaria juaj bankare.
 • model. Modeli lejon përdoruesit të krijojnë një faqe në internet të personalizueshme. Pas një gjyqi 30-ditor falas, do t’ju paguhet 15 $ / muaj.
 • Tarifa e konvertimit të monedhës. Nëse vendosni të renditni një produkt në një monedhë të ndryshme nga ai juaj i paracaktuar, do t’ju paguhet një tarifë konvertimi në monedhë prej 2.5%.

Nëse nuk paguani tarifat tuaja ose ndërmerrni hapa drejt shmangies së tarifave, kjo mund të thotë problem për ju dhe dyqanin tuaj.

Alternativa më e mirë Etsy

Nëse Etsy nuk është për ju, atëherë ndoshta njëra prej këtyre platformave të tjera të tregtisë elektronike do të funksiononte më mirë për nevojat tuaja. Për fat të mirë, të gjitha sa vijon janë akoma shumë miqësore dhe do të ndihmojnë në zgjerimin e biznesit tuaj nëse vendosni të shkoni në një drejtim tjetër.

1. Blerje

shopify

Shopify është për bizneset në internet, të mëdha dhe të vogla, pavarësisht se çfarë jeni duke shitur. Shtë një përdorim i lehtë dhe një alternativë popullore për Etsy. Shopify ofron tema të shumta për të zgjedhur, Bleni Butona që mund të futen në uebfaqe të tjera, si WordPress, dhe një numër shtesash që mund të shkarkohen për të rregulluar më tej dyqanin tuaj.

Pro dhe kundra

rekuizitë

 • Nuk është e nevojshme të jeni teknik për të menaxhuar dyqanin tuaj
 • Zgjedhje e gjerë e temave të dyqaneve
 • Dyqani i Aplikacioneve
 • Mbështetje 24/7
 • Mjetet e marketingut & SEO
 • Listoni produkte të pakufizuara
 • Certifikatë falas SSL
 • Shikoni shqyrtimin tim Shopify për më shumë informacion

Cons

 • Vetëm 10 tema falas në dispozicion
 • Merr pak i dobishëm, me plane që variojnë nga 29 – 299 $ / muaj.
 • Përshtatje e kufizuar

Pse Shopify është më mirë se Etsy

Kur bëhet fjalë për një platformë gjithëpërfshirëse e-commerce, Shopify është më e mirë dhe një zgjidhje më e përshtatshme. Ju nuk jeni të kufizuar vetëm në artikuj të punuar me dorë ose të cilësisë së mirë, ju mund të shesni produkte dixhitale, bileta ngjarjesh, mësime dhe seminare, anëtarësime dhe madje të merrni dhurime. Në përgjithësi, Shopify nuk është aq kufizues sa Etsy për sa i përket shitjes së produktit dhe pronësisë së faqes (ju mund të përdorni emrin tuaj të domain). Ju gjithashtu nuk duhet të merreni me konkurrencën masive që vjen me një komunitet tregu si Etsy.

2. Hapësira katrore

squarespace

Squarespace është një krijues i faqeve në internet i kompletuar me tema të nivelit të lartë, elegant dhe elegant të përgjegjshëm të celularit. Platforma e saj e tregtisë elektronike ju lejon të shisni produkte të pakufizuar të çdo lloji, të menaxhoni automatikisht inventarin tuaj dhe të rregulloni pamjen e dyqanit tuaj.

Pro dhe kundra

rekuizitë

 • Zgjedhje e shkëlqyer e temave, falas dhe të paguara
 • Tarifat minimale dhe planet e përballueshme (18 – $ 40 / muaj me 3% tarifë transaksioni për planin e biznesit)
 • Listime të pakufizuara
 • Mund të pranojë dhurime
 • Vegla analitike
 • Karakteristikat dhe mjetet profesionale

Cons

 • Asnjë audiencë e integruar
 • Vetë reklamohet dhe promovohet

Pse Squarespace është më mirë se Etsy

Për sa i përket temave dhe bukurisë, Squarespace rreh Etsy. Ndryshimet që përdoruesit mund të bëjnë në temat e Squarespace janë mjaft të kufizuara në ngjyrat, tipin dhe disa paraqitjet, por ato janë aq të dizajnuara sa që ka pak nevojë për të kaluar përmes një procesi madhor të personalizimit. Për 18 dollarë në muaj, plani i biznesit do t’ju lejojë të krijoni një sit plotësisht të integrueshëm të e-commerce. Edhe më mirë, nëse rifreskoni në një nga dy planet kryesore, nuk do t’ju paguhet tarifa e transaksionit prej 3%.

3. Wix

Wix

Një tjetër ndërtues i faqes në internet Wix, miqësore me tërheqje dhe rënie, mban premtimin për ndërtimin e lehtë të faqes në internet për përdoruesin që nuk di asgjë për hartimin e uebit. Ajo madje do të gjenerojë një paraqitje të faqes në internet vetëm për t’iu përgjigjur disa pyetjeve. Megjithatë, më shumë se kaq, kjo ju lejon të rritni biznesin tuaj pa pasur nevojë të hiqni dorë plotësisht nga Etsy.

Pro dhe kundra

rekuizitë

 • Redaktori i Wix drag-and-drop
 • Inteligjenca e Dizajnit Artificial
 • Tregu i Pavarur i Aplikimeve
 • Lista e postës elektronike
 • Integrohet plotësisht me Etsy
 • Plani themelor përfshin domain falas për 1 vit

Cons

 • Pasi të zgjidhni një model, nuk mund ta ndryshoni pa ndryshuar përmbajtjen e faqes tuaj të internetit
 • Pak më e kushtueshme se sa opsionet e tjera të tregtisë (23- $ 500 / muaj)

Pse Wix është më mirë se Etsy

Në këtë rast, nuk është çështje se çfarë e bën Wix-in më të mirë se Etsy, por më tepër pse duhet të krijoni një sit Wix përveç Etsy. Meqenëse Wix e kupton suksesin e Etsy si një bashkësi tregu, nuk do që përdoruesit e saj të duhet të heqin dorë nga këto përfitime. thjesht shkarkoni Aplikacionin Wix Etsy dhe mund të lidheni menjëherë me dyqanin tuaj Etsy. Kombinuar me aplikacionin e krijuesve të listës së postës elektronike të Wix, mund të lidheni më mirë me klientët tuaj Etsy dhe nuk duhet të hiqni dorë nga gjithë ai trafik i integruar.

4. SquareUp (Sheshi Tregti elektronike)

tregtim me katror

Ju mund ta njihni Sheshin si platformën e pagesave që solli transaksionet e dyqaneve në të ardhmen, me rrëshqitje të kartave të kreditit të tabletave dhe bashkëngjitjeve të smartphone. Sidoqoftë, Sheshi është i aftë për shumë më tepër, përfshirë një dyqan në internet. SquareUp është falas për t’u përdorur dhe vjen me lista të pakufizuara, ju paguani vetëm një tarifë transaksioni plus 0.30 dollarë kur bëni një shitje.

Pro dhe kundra

rekuizitë

 • Dyqan falas online
 • Taksa mujore zero
 • Integrimet në Instagram, Pinterest, Square POS
 • SEO
 • Mundësia e marrjes në dyqan
 • Menaxhimit të inventarit
 • Kuponat dhe Kartat e Dhuratave
 • Format e kontaktit

Cons

 • Jo ideal për bizneset më të mëdha
 • Mbështetje e dobët e klientëve
 • Shtesat mund të shtrenjtohen

Pse SquareUp është më mirë se Etsy

Nëse jeni një biznes i vogël që merret me shumë shitje të personave, kaloni në Shesh! Etsy vjen me aplikacionin e vet celular, por Square është e-tregtia në internet, POS, dhe një sistem i menaxhimit të inventarit të gjitha në një. Ai gjithashtu lejon përdoruesit të kërcejnë ndërmjet transaksioneve në internet dhe fizike me lehtësi, duke e bërë atë të shkëlqyeshëm për hartuesin DIY që bën paraqitje të shpeshta në ngjarjet e shitësve. Shtë gjithashtu mirë për shitësin që ka nevojë për një zgjidhje efikase, të zhveshur, që nuk i jep përparësi personalizimit të dizajnit të dyqaneve.

5. Storenvy

zili dyqan

Ashtu si Etsy, Storenvy është një treg social për shitësit e pavarur për të shitur art, zanate dhe amvisëri. Ai gjithashtu lejon shitjen e shëndetit dhe bukurisë, teknologjisë dhe produkteve të tjera të specializuara. Kjo prizë globale e tregtisë elektronike mund të lejojë produkte të prodhuara, por ajo ende siguron një hapësirë ​​për blerësit të gjejnë sende unike dhe të lidhen me shitësin e biznesit të vogël. Shitësit gjithashtu mund të rregullojnë sipërfaqen e dyqaneve të tyre dhe të përdorin emrin e tyre të domain.

Pro dhe kundra

rekuizitë

 • Promovon dhe mbështet shitjet e artikujve unik, të punuar me dorë
 • Shitësit mund të dërgojnë zbritje për klientët e interesuar
 • Pa tarifa mujore ose renditjeje
 • Mjetet e Analitikës
 • Dyqan i përshtatshëm i dyqaneve duke përdorur shabllone CSS
 • Variacioni i sendit
 • Braktisjet e shportave

Cons

 • Artizanët individualë “konkurrojnë” kundër mallrave të prodhuar
 • Tarifat e komisionit janë më të larta se platformat e tjera të tregtisë elektronike me 10%
 • Mbështetje minimale e klientit

Pse Storenvy është më mirë se Etsy

Ajo që e ndan Storenvy nga Etsy është se Storenvy do të lejojë që dyqani juaj të rritet aq sa dëshironi dhe keni nevojë për atë të rritet. Nëse biznesi juaj hiqet dhe filloni prodhimin e artikujve, nuk do të duhet të shqetësoheni nëse nuk futeni në kategorinë e rreptë të punuar me dorë që kërkon Etsy.

6. Amazon punuar me dorë

amazon punuar me dorë

Mirë, o Amazon. Duket se po merr përsipër botën e tregtisë elektronike në çfarëdo mënyre që mundet! Në këtë rast, megjithatë, po i ndihmon artizanët të marrin përsipër botën e tregtisë elektronike në çfarëdo mënyre që munden. Amazon Handmade është një komunitet dhe platformë e vetme e tregtisë elektronike. Megjithëse tarifa e tij e komisionit është më e lartë se shumica, ajo nuk ngarkon asgjë për të regjistruar, krijuar një dyqan ose renditur produktet.

Pro dhe kundra

rekuizitë

 • Tarifa e planit profesional të shitjes është hequr për artizanët e punuar me dorë
 • Shumëllojshmëri të gjerë të kategorive artizanët mund të shesin më poshtë
 • Baza e madhe e klientëve
 • Shërbimi ndaj klientit miqësor të shitësit

Cons

 • Nuk ka shkarkime dixhitale apo shitje të produkteve digjitale
 • Tarifa e referimit 15% plus kostot e transportit
 • Pagesa nuk pasqyrohet në llogarinë e shitësit derisa sendi të dërgohet
 • Analizë e kufizuar

Pse Amazon Handmade është më mirë se Etsy

Bëni kalimin te Amazon Handmade nëse zbuloni se jeni gati të diplomoni në Etsy ose të bëni shitje të mjaftueshme për të justifikuar shtimin e një tregu tjetër të shitjeve. Në qoftë se nuk keni tashmë një biznes të paracaktuar dhe të suksesshëm në internet, nuk do t’ju rekomandoja ta përdorni menjëherë Amazon Handmade. Nuk është për fillestarët. Sidoqoftë, nëse jeni gati për më shumë shikueshmëri, kalimi në Amazon Handmade nga Etsy është ndryshimi midis 40 milion blerësve në 103 milion pajtimtarëve të Amazon Prime. Dhe ju menduat se Etsy kishte shumë trafik!

7. WooCommerce

Woocommerce

WooCommerce, i zhvilluar nga WordPress, është një emër i besueshëm në tregtinë elektronike dhe një nga platformat më integruese dhe të personalizueshme me të cilat mund të shesni produktet tuaja. Dallimi midis WooCommerce dhe opsioneve të tjera në këtë listë është se WooCommerce është një shtesë e tregtisë elektronike. Me WooCommerce, ju mund të ndërtoni një dyqan të tërë në internet, në pronësi të pavarur nga ju, dhe duke ndjekur rregullat tuaja.

Pro dhe kundra

rekuizitë

 • Ju bëni rregullat për dyqanin tuaj
 • Pa tarifa shtesë për transaksione
 • Renditni çdo lloj produkti
 • Zgjedhje e madhe e shtesave dhe shtesave
 • Importoni listat Etsy
 • Përfshin programin e Blogging WordPress
 • Integrohet lehtësisht me MailChimp, Google Analytics, Facebook, etj.

Cons

 • Shumë azhurnime
 • Pluginat mund të zvogëlojnë performancën
 • Ju duhet një ofrues pritës

Pse WooCommerce është më mirë se Etsy

Nëse dëshironi të filloni të shisni produktin tuaj dhe tashmë të mirëmbani një WordPress ose një uebfaqe tjetër përmes një shërbimi pritës si Bluehost, shkarkimi i versionit falas të WooCommerce është një mënyrë e thjeshtë për të filluar. Edhe pse në një moment mund të dëshironi të merrni parasysh përmirësimin në një plan më profesional, versioni falas do t’ju shpëtojë nga nevoja për të rindërtuar një komunitet në internet dhe tarifat shtesë të transaksioneve të zbatuara nga platformat e palëve të treta. WooCommerce gjithashtu ju jep kontroll të plotë mbi dyqanin tuaj online.

përmbledhje

alternative më të mira

Nuk ka asgjë të keqe në shitjen në Etsy. Larg asaj. Shtë një shërbim i besueshëm me shumë trafik dhe një treg përrallor. Megjithatë, mund të vijë një kohë kur ju mendoni se është koha për të zgjeruar dyqanin tuaj. Kur kjo të ndodhë, shikoni në opsionet në këtë listë.

Për fleksibilitetin e përgjithshëm, zgjidhni Shopify. Sheshi hapësinor mund t’ju japë një personalizim profesional të ruajtjes së dyqaneve ndërsa Wix ofron mbështetje të shkëlqyeshme për dyqanet dhe fillestarët. (Shikoni këtë krahasim Wix vs Squarespace).

SquareUp ofron më pak tarifa dhe transaksione më të mira brenda personave dhe Storenvy përmban rritje fleksibël të dyqaneve nga prodhimi i punuar me dorë deri tek artikujt e prodhuar. Amazon punuar me dorë siguron një treg të nivelit profesional dhe azhurnim të trafikut në internet. Dhe nëse doni kontroll të plotë të dyqaneve, kontrolloni WooCommerce.

Të gjitha këto zgjedhje janë alternativa fantastike për Etsy, thjesht sigurohuni që po kërkoni më të mirën për dyqanin tuaj online.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map