Teknik olmayan bir kişinin, Hizmet Olarak Platform (PaaS) ve Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) kavramını bir yana bırakıp, çeşitli barındırma türlerini anlaması ve işlemesi zor olabilir..


Bugün, PaaS ve SaaS çözümlerinin web hosting’i nasıl geliştirdiğini tartışacağız ve iki çözümü karşılaştırıyoruz, RunCloud ve Cloudways İkisinin birbirinden nasıl farklı olduğunu görmek için kafa kafaya.

RunCloud ve Cloudways

Bu iki sağlayıcının rolünü tam olarak anlamak için, yönetilen ve yönetilmeyen VPS sunucuları hakkında önceden bilgi sahibi olmak önemlidir.

Yönetilmeyen Sanal Özel Sunucu

Sanal Özel Sunucu veya VPS, belirli bir kaynakla büyük bir sunucudan alan kiraladığınız barındırma türüdür.

Bu web barındırma alanı sadece web siteniz için ayrılmıştır ve paylaşılan barındırma aksine, kaynaklar sunucudaki diğer kullanıcılar tarafından etkilenmez.

Yönetilmeyen bir VPS sunucusunu çalıştırmak için, kullanıcıların bir sunucuyu yönetme konusunda bazı uzmanlıkları olmalıdır. etkileşime girecek GUI yok ve her şey kabuk üzerinden yönetiliyor.

CPanel veya Plesk arabirimini kullanmadan ancak bir grup kabuk komutunu kodlayarak bir yedek aldığınız veya bir web sitesini taşıdığınızı düşünün.

Yönetilen Sanal Özel Sunucu

Yönetilen Sanal Özel Sunucu tam olarak yönetilmeyen gibi çalışır kullanıcılar etkileşimde bulunacak kullanıcı arayüzüne sahiptir, admin dashboard benzeri sanatçılar.

Bu kullanıcı arayüzü ve diğer optimizasyonlar, tüm sunucu yönetimini çok daha kolay ve kullanıcı dostu hale getirir.

Hizmet olarak platform (PaaS), yönetilen VPS barındırma işleminde önemli bir rol oynar. Yönetilmeyen VPS’nizi yönetilen bir VPS’ye çevirebileceğiniz yüzlerce seçenek olmasına rağmen.

Bu yazıda yalnızca RunCloud ve Cloudways’i tartışacağız ve her sağlayıcının PaaS olarak neler sunduğunu göreceğiz.

Kısaca Hizmet Olarak Platform (PaaS) ve Hizmet olarak Yazılım (SaaS) nedir? Yani bir dahaki sefere birileri PaaS hakkında bir soru sorduğunda, Googling olmadan cevap verebilirsiniz.

PaaS nedir?

Hizmet Olarak Platform (PaaS) web sitesi barındırma için gerekli olan donanımı ve yazılımı içeren bir araç kutusudur.

Geliştiricilere, tüm mimariyi kurum içinde kurmadan bu üçüncü taraf kaynaklarını kullanarak uygulamalarını oluşturmalarını sağlayan bir bulut bilgi işlem modelidir..

İşletmeler, söz konusu etki alanındaki sağlam ve uzmanlaşmış altyapıları nedeniyle belirli bir görev için PaaS hizmetlerine güvenir. Yönetilen, güvenlik altına alınan ve güncellenen üçüncü taraf kaynaklarını kullanmanın etkili bir yoludur.

WordPress tarafından yönetilen bir barındırma olan Cloudways, PaaS örneğidir.

SaaS nedir?

Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) belirli lisans ücretleri karşılığında internet üzerinden yeniden dağıtım için geliştirilmiş bir uygulamadır.

İnternet üzerinden müşterilere sunulan bir bulut bilişim yazılımıdır..

PaaS ile karşılaştırıldığında, SaaS halihazırda geliştirilmiş ve lisans sahibi tarafından kullanılmaya hazır olan hazır bir çözümdür.

Bununla birlikte, SaaS’daki uygulama kesinlikle bir amaca hizmet etmek için geliştirildiğinden ve PaaS hizmeti gibi özelleştirilemediğinden PaaS ile karşılaştırıldığında daha az kontrol sunar.

Şimdi iki bulut barındırma sağlayıcısının karşılaştırmasına geçelim.

RunCloud nedir?

runcloud ana sayfası

RunCloud, müşterilerine VPS sunucularıyla etkileşime geçmek için kullanıcı arabirimi sunan bir SaaS’dır. Tüm yönetim bölümünü kolaylaştırmak için herhangi bir sunucu ile entegre edilebilen bir uygulamadır.

Sunucu sahibinin sunucularını yönetmesine ve SSL sertifikaları ve sürüm kontrol yazılımı gibi belirli özellikleri dağıtmasına yardımcı olur. Git grafik kullanıcı arayüzü GUI kullanarak kabuk komutlarını komut satırı üzerinden çalıştırma.

RunCloud ayrıca yerleşik sunucu izleme, komut dosyası yükleyici, çoklu PHP sürümleri ve nginx veya Nginx + Apache barındırılan web siteleri için web yığını olarak karma.

RunCloud ne zaman kullanılır??

RunCloud yeni başlayanlar için değil ve sunucu komutlarının temel olarak anlaşılmasını gerektirir. Bu SaaS, sunucuyla etkileşim kurmak için kullanıcı arabirimi sağlamasına rağmen, teknisyen olmayanların sunucularını CLI aracılığıyla RunCloud’a bağlamaları ve nasıl üretileceğini bilmemeleri hala zor SSH anahtarları ve kullan Macun.

Sunucu konusunda rahatsanız ve kullanma hakkında önceden bilginiz varsa CLI sunucuyu yönetmek için, RunCloud sizin için uygun seçenek olabilir. Bu, müşterileri için birden çok sunucuyu yöneten ve bakım maliyetini minimumda tutmak isteyen geliştiriciler için de tercih edilen bir seçimdir..

RunCloud.io, teknik uzmanlığa sahip olan ve sadece tercih ettikleri sunucuda çalışan bir kullanıcı arayüzü arayan kişiler için uygundur. Teknik desteği tercih eden ve hem NGINX hem de NGINX + Apache hibritini çalıştırma seçeneğine sahip olmak isteyenler.

Fiyatlandırma

runcloud fiyatlandırması

RunCloud en düşük seviyede başlar 0 $ / ay sınırlı özelliklerle yalnızca bir sunucu bağlanabilir. Planın değeri yükseltildikçe daha fazla özellik eklenebilir. İş paketi tam pakettir ve maliyeti 45 $ / ay.

Not: Yukarıdaki fiyatlandırma sadece RunCloud kullanıcı arayüzü için olduğu için RunCloud kullanıcıları VPS sunucuları için ayrı ayrı ödeme yapar.

Cloudways nedir?

cloudways ana sayfası

Cloudways, sunan bir PaaS yönetilen bulut barındırma platformu sunucularının yönetildiği ve aşağıdaki gibi hizmetleri yönetmek için kullanımı en kolay platformlardan birine eriştikleri yedeklemeler, SSL, yedeklemeler, evreleme, sunucu ve uygulama izleme ve klonlama vb.

Cloudways sunucunuzu yönetmesine rağmen, platformu hem sunucuyu hem de web sitesini yönetmek için yararlı özellikler bakımından zengindir. Vurgulanan özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Test ve yükseltme için hazırlama ortamı
  • Migrator eklentisi ile sorunsuz WordPress geçişi
  • Tek Tıkla Uygulama Başlatma
  • Tek tıkla uygulama ve sunucu klonlama ve aktarma
  • Tek tıkla CDN entegrasyonu
  • Wildcard özelliği ile ücretsiz SSL sertifikaları
  • New Relic ile uygulama izleme
  • Gelişmiş önbellek mekanizması (Vernik, Redis ve Memcached)

Tam liste için lütfen Cloudways özelliklerine bakın.

Cloudways Platformunda barındırılan web siteleri, esas olarak birden fazla PHP tercihini destekleyen güçlü yığını nedeniyle hızlı ve güvenlidir, Nginx + Apache karma web sunucusu ve Otomatik şifa yetenekleri. Cloudways ayrıca entegre güvenlik duvarları sunucuları herhangi bir güvenlik açığından korumak için.

Cloudways Ne Zaman Kullanılmalı?

Cloudways, bir sunucuyu yönetmek için gereken teknik uzmanlık ihtiyacını kesinlikle ortadan kaldırır. Birkaç tıklamayla bir sunucu başlatmak, önceden yüklenmiş örneklerden bir web sitesi türü seçmek, bir etki alanını eşlemek ve web sitenizi oluşturmaya başlamak kadar basit.

Cloudways, sunucularıyla ilgili karmaşık sorunlar hakkında endişelenmeden web sitelerini yönetmek isteyen küçük işletmeler, girişimler, blogcular ve ajanslar için tercih edilen bir çözümdür.

Benzer şekilde, platformun sağlam yapısı, sunucuları üzerinde biraz kontrol sahibi olmaktan ve kabuk komutlarını çalıştırmak için platforma gömülü SSH terminali seçeneğini sevenler için de uygundur..

Fiyatlandırma

cloudways fiyatlandırma

Cloudways.com teklifleri kullandıkça öde fiyatlandırması model ve yalnızca kullandığınız kaynaklar için ücret alır, yüklü web sitelerinin sayısını değil. Fiyatlandırma bütçe dostudur ve en düşük fiyattan başlar 10 $ / ay. Fiyatlandırmayla ilgili bir başka harika şey, tüm müşterilerin kullandıkları plandan bağımsız olarak aynı özelliklerden yararlanmalarıdır.

Destek

Cloudways müşterileri, herhangi bir sorunla karşılaştıklarında 7/24 canlı sohbet desteği, biletleme desteği ve bilgi tabanı desteğinden yararlanır.

Eklenti

Platform, gelişmiş kullanıcı deneyimi ve desteği için bir dizi eklenti sunar. Buna CloudwaysCDN, Elastik E-posta, Rackspace aracılığıyla e-postalar ve kolay uygulama geçişi dahildir.

RunCloud vs Cloudways karşılaştırması

Daha iyi anlamak için, hem RunCloud’un hem de Cloudways’in özelliklerini karşılaştıralım ve tablo şeklinde gösterelim.

ÖzellikleriRunCloudCloudways
SSHEvet (Ücretsiz planda değil)Evet
Sunucu İzlemeEvet (Ücretsiz planda değil)Evet
Otomatik YedeklemelerHayırEvet
sahnelemeHayırEvet
Takım üyeleriEvet (sadece İş Planında)Evet
Sunucu AktarımıHayırEvet
Sunucu KlonlamaHayırEvet
SMTPHayırEvet
EklentiHayırEvet
7/24 Canlı DestekHayırEvet
Önbellek teknolojisiNginx FastCGIVernik ve Redis
Komut Dosyası YükleyiciEvetEvet
FirewallEvet (Ücretsiz planda değil)Evet
SSLEvet (Ücretsiz planda değil)Evet
Git DağıtımıEvet (sadece İş Planında)Evet
Kök erişimiEvetHayır

Cloudways vs RunCloud – Son Düşünceler

Bu yazıda RunCloud ve Cloudways hakkında bilgi edindik ve bu iki platformun birbirinden nasıl geçtiğini gördük. RunCloud, sunucularını yönetmek için bir kontrol paneline sahip olmak isteyen geliştiriciler için uygun olan teknik uzmanlık gerektirir..

Aksine, Cloudways sunucuyu kullanıcısı için yöneten ve aynı zamanda web sitesini yönetmek için kullanışlı özellikler sağlayan bir platformdur. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu Cloudways incelemesine göz atın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me